tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 grudnia 2020
  • 6 grudnia 2020

W Tychach powstanie ośrodek preadopcyjny TUSIETULI

Dzięki wsparciu Miasta Tychy, Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo stała się właścicielem budynku tzw. „dworku”, który po gruntownym remoncie zamieni się w pełen kolorów i miłości czwarty w Polsce Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny.

W Tychach powstanie ośrodek preadopcyjny TUSIETULI
3 grudnia Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Miasta Tychy przekazał Zarządowi Fundacji symboliczne klucze do budynku przy ul. Miodowej 21 w Tychach. · fot. UM Tychy


Na sierpniowej sesji Rada Miasta Tychy zdecydowała o przekazaniu Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo budynku „dworku” na bardzo korzystnych warunkach, z bonifikatą 99 proc. (fundacja zapłaciła ok.14 tys. złotych). 3 grudnia budynek został oficjalnie przekazany nowym właścicielom.

- Fundacja Śląskie Hospicjum Dla Dzieci Świetlikowo od 11 lat działa na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci. To wiarygodny, sprawdzony partner dla miasta. Fundacja robi mnóstwo dobrych rzeczy dlatego nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że warto się zaangażować w tej projekt - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Po gruntownym remoncie obiekt zmieni się w pełen kolorów Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Fundacja planuje, by Świetlikowe TUSIETULI już za rok mogło przyjąć pierwszych małych podopiecznych.

- Będą trafiać tu niemowlęta, którymi nie mogą, bądź nie chcą zajmować się ich biologiczni rodzice. Będą przebywać w pięknie urządzonych pokoikach upodobnionych do warunków domowych, pełnych barw, miękkich tkanin i zabawek. W każdym z pokoi będzie bujany fotel dla niani, która w roli zastępczej mamy będzie przytulać nasze małe dzieci, które tak bardzo tego potrzebują. Aby lepiej się rozwijać, doganiać rówieśników w rozwoju, będą ćwiczyć w sali integracji sensorycznej i gabinecie rehabilitacyjnym. Oczywiście wszystkie maluchy przez całą dobę będą pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry ponieważ niektóre z nich, to dzieci chore. Będzie domowo, nie szpitalnie - mówi Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

W tyskim ośrodku będą przyjmowane noworodki i niemowlęta (od urodzenia do 1. roku życia) w nagłych sytuacjach kryzysowych, które czasowo lub trwale są pozbawione opieki rodziców. Będą to zarówno dzieci zdrowe jak i chore, najczęściej porzucone w oknach życia oraz pozostawione w szpitalach nie tylko w województwie śląskim, ale również z całej Polski. Celem ośrodka będzie szybkie przywracanie dzieciom rodziny.

Partnerem projektu jest Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej.

W Polsce obecnie istnieją 3 takie placówki, jednak w związku z tym, iż porzuconych dzieci każdego roku jest coraz więcej, nie dla wszystkich w ośrodkach starcza miejsca.

Każdego roku w polskich szpitalach pozostawianych jest ok. 800 noworodków.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.