tychy.info

Reklama

Wiadomości

 • 2 grudnia 2020

Szczepionki przeciwko COVID-19 już niedługo dostępne dla Polaków

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Od początku epidemii ludzie na całym świecie wyczekiwali szczepionki, która powstrzyma rozprzestrzenianie się COVID-19. Dzięki miesiącom ciężkiej pracy naukowców już niedługo rozpoczną się szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem, ale kluczowa jest również nasza wzajemna odpowiedzialność. Chroń siebie i innych - przestrzegaj obowiązujących zasad bezpieczeństwa!

Umowy na zakup szczepionek zostały podpisane

Polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNtech; Johnson&Johnson; AstraZeneca. Po zatwierdzeniu ich przez europejskie instytucje, do naszego kraju trafi ponad 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Proces szczepień przeciwko COVID-19 to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.

Szczepionka - dla kogo w pierwszej kolejności?

Koronawirus to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Rząd zapewnia, że zależy mu, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli:
 • pracownicy służy zdrowia;
 • mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
 • osoby powyżej 60. roku życia;
 • służby, które wspomagają walkę z COVID-19 - m.in. policja i wojsko.


Proces szczepień

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?
 • Rejestracja - online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
 • Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
 • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
 • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.


Aby przyspieszyć cały proces szczepień, dzięki specustawie szczepienia będą mogły być wykonywane również przez pielęgniarki, ratowników medycznych i dentystów.

4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane:
 • stacjonarnie w placówkach POZ;
 • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.


Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia uruchomiona zostanie specjalna infolinia. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

Bądź odpowiedzialny - przestrzegaj zasad bezpieczeństwa

Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie bardzo ważnym elementem w walce z koronawirusem. Pamiętaj jednak, aby do czasu jej wprowadzenia zachowywać się rozsądnie i odpowiedzialne. Przestrzegaj aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa - stosuj zasadę DDMA+W:

 • D jak dystans


Dystans społeczny towarzyszy nam od początku epidemii koronawirusa. 1,5 m to minimalna odległość, jaką powinniśmy zachowywać od innych osób. Dzięki temu chronimy zarówno siebie, jak i ludzi wokół nas.

 • D jak dezynfekcja


Mycie rąk wodą z mydłem, albo ich dezynfekcja to podstawa w walce z koronawirusem. Jednak ręce to nie wszystko. Pamiętaj o czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni i przedmiotów, których często dotykasz.

 • M jak maseczka


Maseczka, szalik lub przyłbica - zasłaniaj nos i usta w przestrzeni publicznej. Rób to zarówno w pomieszczeniach zamkniętych jak i na ulicy. Tam również spotykasz i mijasz wiele osób.

 • A jak Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe


Korzystasz z aplikacji i miałeś bliski kontakt z osobą chorą? Twój telefon Cię o tym poinformuje. STOP COVID ProteGO Safe to dobrowolna, darmowa i w pełni bezpieczna aplikacja, która pomaga w walce z koronawirusem.

 • W jak wietrzenie


Zadbaj, aby w zamkniętych pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu był dopływ świeżego powietrza. Często wietrz pokoje w domu i w pracy.

BM / tychy.info
źródło: Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj