tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 2 grudnia 2020

Na łące kwietnej w Parku bł. Karoliny stanął domek dla owadów

Na łące kwietnej, która w połowie listopada została wysiana z inicjatywy Metropolii w Parku Rodzinnym bł. Karoliny w Tychach, stanął domek dla owadów.

Reklama

Na łące kwietnej w Parku bł. Karoliny stanął domek dla owadów
Na łące kwietnej w Parku bł. Karoliny stanął domek dla owadów · fot. www.facebook.com/metropoliagzm


Domek imituje naturalne kryjówki zimowania oraz miejsca rozrodu dla wielu gatunków pożytecznych owadów zapylających, takich jak motyle, trzmiele, pszczoły murarki, ale także owadów drapieżnych, które zjadają szkodniki roślin. Należą do nich m.in. biedronki, łowiki, złotooki, chrząszcze i wiele innych.

Pomimo że domki te nie zastąpią w pełni owadom ich naturalnych kryjówek, to mogą w pewnym stopniu przyczynić się do zwiększenia szansy ich przetrwania i zasiedlenia łąk. W naszej strefie klimatycznej większość, bo nawet 80-90 proc. gatunków roślin jest zapylana przez owady, w przeciwieństwie do traw, które są wiatropylne i doskonale sobie radzą bez nich.

W ramach projektu Metropolitalne Łąki Kwietne wysiane zostały wyłącznie mieszanki nasion zawierających rodzime gatunki roślin łąkowych, potrzebują one owadów zapylających, aby mogły wytworzyć nasiona i owoce, które zapewnią im ciągłość istnienia na przyszłe lata. O projekcie pisaliśmy TUTAJ, z kolei artykuł o założeniu łąki kwietnej w Tychach dostępny jest TU.

BM / tychy.info

źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.