tychy.info

Reklama

Wiadomości

 • 6 grudnia 2020
 • 13 grudnia 2020

13 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy w Kolejach Śląskich

Za nami:

13 grudnia to przede wszystkim data rozpoczęcia regularnego kursowania pociągów Kolei Śląskich na trasie Katowice - Kraków - Katowice. Wraz z tą datą w życie wchodzą również zmiany dotyczące pozostałych połączeń.

Reklama

Koleje Śląskie
13 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy w Kolejach Śląskich · fot. Tomasz Żak / UMWS


Głównymi ograniczeniami są nadal trwające prace i modernizacje prowadzone w sporej części naszego województwa. Do najważniejszych należy opóźnienie terminu otwarcia pełnej relacji S6 Katowice - Wisła Głębce oraz zakończenie modernizacji infrastruktury kolejowej na odcinku Zawiercie - Częstochowa relacji S1 Częstochowa - Gliwice.

Po raz pierwszy Koleje Śląskie zaprezentują całkowitą nowość - weekendową ofertę pociągów Beskidzki Sprinter. Zastąpi ona dotychczasową, szczątkową ofertę pociągów przyspieszonych. Pociągi o poranku będą rozpoczynać bieg w większych miastach północnej oraz centralnej części regionu. Dojadą natomiast w atrakcyjne turystycznie regiony południowej części Województwa Śląskiego oraz do Zakopanego. Będzie to kompleksowa oferta sześciu par połączeń, zapewniająca bezpośrednią podróż w niemal każdej relacji, natomiast skomunikowanie poszczególnych pociągów w stacji Katowice umożliwi podróż o każdej porze w dowolnej konfiguracji.

Aktualne informacje dotyczące zmian od 13 grudnia 2020 z podziałem na poszczególne linieS1 Gliwice - Katowice - Zawiercie - Częstochowa
S4 Tychy Lodowisko - Tychy - Katowice
S41 Tychy Lodowisko - Katowice - Zawiercie


Najważniejszą zmianą w nowym rozkładzie jazdy będzie zakończenie modernizacji linii kolejowej nr 1 na odcinku Zawiercie - Częstochowa. Umożliwi to skrócenie czasu jazdy na odcinku Katowice - Częstochowa do poniżej 90 minut dla pociągów osobowych i poniżej 70 minut dla pociągów przyspieszonych. Zostaną uruchomione nowe pociągi przyspieszone dowożące do Katowic i Zagłębia na godzinę 9, a także odwożące z centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii po godzinie 14 oraz 18.

Przez cały rok będzie kontynuowana modernizacja stacji Dąbrowa Górnicza oraz Dąbrowa Górnicza Gołonóg wraz z przebudową układu komunikacyjnego wokół nich. W miarę poprawy przepustowości związanej z kolejnymi fazami robót w rejonie remontowanych stacji będzie zwiększana liczba bezpośrednich połączeń z Tychów Lodowiska w kierunku Zagłębia i odwrotnie. Docelowo bezpośrednie pociągi mają być uruchamiane co godzinę dla każdego kierunku.

Do 29 XII potrwają ostatnie prace modernizacyjne związane z budową przejścia podziemnego w stacji Poraj. Będzie oznaczało to ruch jednotorowy na odcinku Myszków - Poraj oraz wariantowanie rozkładu jazdy niektórych pociągów.

Kontynuowana będzie inwestycja związana z modernizacją stacji Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza Gołonóg oraz układu komunikacyjnego wokół nich, co będzie największym utrudnieniem w ruchu na S1. Jednak dzięki zmianom w układzie połączeń na bardziej równomierny zrezygnowaliśmy całkowicie z uruchamiania autobusów komunikacji zastępczej. Niektóre pociągi w dalszym ciągu zostaną skierowane drogą okrężną przez Sosnowiec Południowy lub Mysłowice, wybrane kursy pojadą jako pociągi przyspieszone lub skrócone do stacji Sosnowiec Główny. Uruchomione zostaną dodatkowe postoje w Sosnowcu Południowym oraz w Sosnowcu Dańdówce.

Beskidzki Sprinter

Po raz pierwszy Koleje Śląskie zaprezentują całkowitą nowość - weekendową ofertę pociągów Beskidzki Sprinter. Zastąpi ona dotychczasową, szczątkową ofertę pociągów przyspieszonych. Pociągi o poranku będą rozpoczynać bieg w większych miastach północnej oraz centralnej części regionu. Dojadą natomiast w atrakcyjne turystycznie regiony południowej części Województwa Śląskiego oraz do Zakopanego. Będzie to kompleksowa oferta sześciu par połączeń, zapewniająca bezpośrednią podróż w niemal każdej relacji, natomiast skomunikowanie poszczególnych pociągów w stacji Katowice umożliwi podróż o każdej porze w dowolnej konfiguracji.

S13 Częstochowa - Lubliniec
S8 Oświęcim - Katowice - Tarnowskie Góry - Lubliniec - Kluczbork


Najważniejszą zmianą w rozkładzie na liniach S8 oraz S13 będzie zdecydowana poprawa skomunikowań w stacji Lubliniec oraz zwiększenie liczby połączeń na trasie Częstochowa - Lubliniec - Częstochowa. Tym samym częstotliwość kursowania linii S13 wyniesie 2 godziny od świtu do nocy przez wszystkie dni tygodnia. Zapewniony zostanie również dojazd do Częstochowy na wszystkie trzy zmiany w zakładach produkcyjnych. Tym samym liczba bezpośrednich pociągów Lubliniec - Częstochowa zwiększy się z 8 do 9, liczba połączeń w relacji Kluczbork - Częstochowa zwiększy się z 4 do 5, natomiast liczba połączeń w relacji Tarnowskie Góry - Częstochowa zwiększy się z 5 do 8. Wszystkie połączenia będą codzienne.

Od 13 XII zostanie Zarządca Infrastruktury PKP PLK S.A. odda do użytku nowy przystanek Kochcice, na którym będą zatrzymywać się wszystkie pociągi Kolei Śląskich do i z Kluczborka, natomiast opisane powyżej dogodne skomunikowania umożliwią szybki dojazd do Częstochowy.

Od 28 stycznia rozpocznie się remont stacji Mysłowice umożliwiający prowadzenie ruchu tylko po jednym torze na odcinku Katowice Zawodzie - Mysłowice. Wiąże się to z kilkuminutowym wydłużeniem czasu jazdy oraz wariantowaniem rozkładu jazdy niektórych pociągów. Ponadto na różnych odcinkach linii S8 będą prowadzone prace torowe, które nie spowodują jednak istotnych utrudnień. Rozkład jazdy niektórych pociągów musiał zostać przesunięty lub wariantowany.

S5 Katowice - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń
S51 Katowice - Żywiec - Nowy Targ - Zakopane
S72 Rybnik - Żory - Pszczyna - Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała


Nowy rozkład jazdy przyniesie kilka nowości dla podróżnych korzystających z linii S5. Przede wszystkim poprawie ulegnie oferta dla miejscowości położonych na południe od Bielska-Białej. Rozkład jazdy został przygotowany w taki sposób by pociągi mogły pełnić funkcję kolei miejskiej na odcinku Bielsko-Biała - Żywiec, kursującej w godzinach szczytu z częstotliwością ok 30 min, natomiast poza nimi z częstotliwością 60 min. W tym celu wszystkie połączenia kończące dotychczas swój bieg w Bielsku-Białej lub Wilkowicach Bystrej zostaną wydłużone do Żywca. Dodatkowo oferta zostanie rozszerzona o nowe połączenie przyspieszone Żywiec - Bielsko-Biała - Katowice zapewniające dojazd do Bielska-Białej na godzinę 8 oraz do Katowic na godzinę 9. Tym samym liczba połączeń przyspieszonych obsługujących Żywiec zwiększy się z czterech w obecnym rozkładzie jazdy do siedmiu! Ponadto na wnioski podróżnych uruchomione zostanie połączenie umożliwiające powroty z Bielska-Białej do Żywca po godzinie 21.

Ponadto rozwiewając obawy wszystkich, którzy zauważyli brak w ofercie pociągów Bielsko-Biała - Katowice z przyjazdem około godziny 5:00 oraz Katowice - Bielsko-Biała z odjazdem po godzinie 23 informujemy, że połączenie to zapewni wspólna oferta Kolei Śląskich i PKP Intercity. W całym okresie obowiązywania nowego rozkładu jazdy wypracowane zostało honorowanie biletów Kolei Śląskich w pociągach Intercity IC Hutnik 4520 Bielsko-Biała Główna 3:54 - Katowice 4:52 oraz IC Hutnik 5421 Katowice 23:25 - Bielsko-Biała Główna 00:27.Ponadto pociągi te na odcinku Katowice - Goczałkowice będą obsługiwać wszystkie przystanki osobowe.

Przez cały 2021 rok kontynuowana będzie modernizacja stacji Czechowice-Dziedzice, natomiast prace wokół węzła czechowickiego będą prowadzone w różnych lokalizacjach zarówno w kierunku Pszczyny, Bielska-Białej jak i Chybia. W pierwszych miesiącach 2021 roku roboty będą mieć miejsce we wschodniej części stacji, przez co ruch jednotorowy dwukierunkowy będzie prowadzony na odcinku Czechowice-Dziedzice - Czechowice-Dziedzice Południowe. W kolejnych miesiącach prace przeniosą się na zachodnią część stacji oraz w okolice łącznicy, dlatego pociągi będą jeździć tylko po jednym torze na odcinku Pszczyna - Czechowice-Dziedzice. Wtedy zostanie zawieszona obsługa przystanku Goczałkowice-Zdrój, ponieważ ograniczone warunki terenowe wokół linii kolejowej uniemożliwiają połączenie prowadzenia prac z bezpieczną obsługą pasażerów na przystanku.

W zależności od planowanej sytuacji ruchowej w poszczególnych organizacjach ruchu część pociągów linii S72 zostanie skrócona do Pszczyny z ekspresową autobusową komunikacją zastępczą na odcinku Pszczyna - Bielsko-Biała Główna.

Honorowanie biletów nie zwalnia z każdorazowej konieczności posiadania miejscówki. Zwrot poniesionych kosztów może zostać zrealizowany w kasach IC.

Opóźnienie terminu otwarcia linii do Wisły

W związku z niedotrzymaniem terminu dostarczenia urządzeń pozwalających na bezpieczne poruszanie się pociągów na odcinku Pierściec - Skoczów - Goleszów, szlak do Wisły pozostaje wciąż zamknięty. Poniżej prezentujemy rozwiązanie zastępcze pozwalające pasażerom dotrzeć w Beskidy.

Koleje Śląskie wspólnie z Zarządcą Infrastruktury PKP PLK S.A. wprowadzą korektę rozkładu jazdy. Wszystkie pociągi linii S6 zostaną skrócone do relacji Katowice - Pszczyna - Katowice, Kubalonka zostanie skrócona do relacji Katowice - Chybie - Katowice, w zamian zostaną uruchomione cztery linie autobusowe. Autobusy będą kursować zgodnie z zaktualizowanym rozkładem jazdy, który w najbliższym czasie zostanie opublikowany na stronie internetowej Spółki.

Z pociągów na autobusy i z autobusu na pociąg przeprowadzi podróżnych pracownik w charakterystycznej pomarańczowej kamizelce z logo Kolei Śląskich. - Prosimy stosować się do poleceń obsługi celem bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia procesu przesiadki. Dziękujemy za dobrą współpracę. Konduktor jest do Państwa dyspozycji i pomoże wyjaśnić wszelkie problemy związane z podróżą - informują przedstawiciele spółki Koleje Śląskie.

 • Ekspresowa Pszczyna - Wisła Głębce / Wisła Głębce - Pszczyna dla pociągów linii S6
 • Ekspresowa Chybie - Wisła Głębce / Wisła Głębce - Chybie dla pociągu Kubalonka linii S7
 • Ekspresowa Pszczyna - Skoczów - Cieszyn / Cieszyn - Skoczów - Pszczyna
 • Zwykła Pszczyna - Wisła Głębce / Ustroń - Pszczyna


W nowej organizacji ruchu zmianie ulega lokalizacja niektórych przystanków w Skoczowie:
 • Przystanek Skoczów Dworzec Autobusowy: lokalizacja bez zmian
 • Przystanek Skoczów Dworzec Kolejowy: nowa lokalizacja to plac przed Dworcem Kolejowym
 • Skoczów Bajerki: nowa lokalizacja przy ulicy Góreckiej
 • Skoczów Górny Bór: przystanek zostaje zlikwidowany.


Całodobowo informacji udzieli infolinia Kolei Śląskich pod numer +32 428 88 88

Opis organizacji ruchu ZKA

S61 Katowice - Czechowice-Dziedzice - Chybie - Zebrzydowice - Cieszyn

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Zabrzeg - Czechowice-Dziedzice będzie oznaczała nie tylko brak możliwości obsługi przystanków Zabrzeg oraz Zabrzeg Czarnolesie, ale także także znaczne ograniczenie przepustowości infrastruktury. Pociągi będą poruszały się tylko po jednym, technicznym torze. Z tego względu uruchomienie pociągów Cieszyn - Czechowice-Dziedzice oraz Cieszyn - Katowice nie będzie możliwe. Organizacja przewozów na linii komunikacyjnej S61 będzie więc przebiegać według opisanego poniżej schematu:
 • Uruchomiona zostanie ekspresowa linia autobusowa Skoczów - Cieszyn skomunikowana z pociągami linii S6 do/z Katowie w stacji Skoczów. Autobusy będę kursowały 6 razy dziennie w każdym kierunku, przez 7 dni w tygodniu, a czas przejazdu z Cieszyna do Katowic wyniesie jedyne 1h 30 min co jest absolutnym rekordem w wydaniu Kolei Śląskich.
 • Pociągi relacji S61 zostaną skrócone do relacji Chybie - Cieszyn. Uruchomiona zostanie również autobusowa komunikacja zastępcza na odcinku Czechowice-Dziedzice - Chybie. W zamian za to rozkład jazdy pociągów zostanie rozszerzony o dodatkowe kursy, a także lepiej dostosowany do lokalnych potrzeb m.in. do cieszyńskich szkół - dzięki skróceniu relacji, możliwe są częstsze kursy.


Równolegle kontynuowana będzie modernizacja stacji Cieszyn, która wymaga znacznych przesunięć w rozkładzie jazdy zarówno polskich jak i czeskich pociągów oraz uniemożliwi skomunikowania pomiędzy nimi. W stacji Cieszyn pozostaje bowiem tylko jeden czynny tor.

S7 Katowice - Orzesze Jaśkowice - Rybnik - Rydułtowy - Racibórz
S71 Katowice - Orzesze Jaśkowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Chałupki - Bohumín
S78 Racibórz - Krzyżanowice - Chałupki - Bohumín


Największa nowością na liniach S7 oraz S71 będzie przejęcie połączeń w relacji Katowice - Rybnik - Chałupki od PolRegio. Od 13 XII wszystkie kursy będą obsługiwane przez Koleje Śląskie! Zmiana ta umożliwiła optymalizację oferty i wprowadzenie kilku udogodnień. W zamian za pociąg PolRegio Wodzisław Śląski - Katowice, zostanie uruchomiony nowy pociąg zapewniający bezpośredni dojazd na 8 do Katowic nie tylko z Raciborza, ale i z Wodzisławia Śląskiego oraz Chałupek. Zwiększona zostanie liczba pociągów między Rybnikiem i Katowicami i tym samym zlikwidowane zostaną dwugodzinne luki między kursami w godzinach wieczornych.

Zoptymalizowana zostanie oferta pociągów do Bogumina. Kursy zostaną przesunięte na bardziej atrakcyjne godziny. Ponadto najbardziej atrakcyjne turystycznie kursy po godzinie 7 z Katowic oraz powrót po godzinie 21, zostaną uruchomione jako bezpośrednie w zamian za kursujące obecnie połączenia z przesiadką w Rybniku.

Para pociągów kursująca w ok. godziny 15 w relacji Katowice - Mikołów - Katowice zostanie wydłużona do Orzesza Jaśkowic z powrotem przez Orzesze Miasto, Łaziska Średnie oraz Tychy zapewniając tym samym powrót z Katowic jeszcze większej grupie podróżnych.

W terminie od 14 do 16 XII w godzinach wieczornych nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów w celu przeprowadzenia remontu wiaduktu drogowego w Radlinie Obszarach. Zostanie uruchomiana autobusowa komunikacja zastępcza na odcinku Rybnik - Wodzisław Śląski. Z tego samego powodu od 18 II na odcinku Radlin Obszary - Wodzisław Śląski będzie prowadzony ruch po jednym torze skutkujący wariantowaniem rozkładu jazdy niektórych pociągów.

BM / tychy.info

źródło: Koleje Śląskie

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.