tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 26 listopada 2020

Zwolnienie z czynszu dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta przyjęto uchwałę w sprawie wprowadzenia zasad wsparcia dla przedsiębiorców i innych podmiotów wynajmujących, dzierżawiących lub użytkujących gminne lokale. To odpowiedź miasta na problemy biznesu w związku z wystąpieniem drugiej fali pandemii i ograniczeniem działalności niektórych branż. Pomoc zostanie udzielona m.in. siłowniom, klubom i centrom fitness i gastronomii.

Reklama

restauracja, bar
Wsparcie miasta zostanie udzielone m.in. lokalom gastronomicznym · fot. pixabay.com


Podmioty, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 mogą złożyć wniosek o zwolnienie z całości czynszu za korzystanie z gminnych lokali. Warunkiem jest złożenie wniosku do właściwego podmiotu, z którym została zawarta umowa.

O tę pomoc mogą ubiegać się podmioty, które dotknięte zostały ograniczeniami w funkcjonowaniu nie wcześniej niż od dnia 17 października 2020 roku do odwołania.

Pomoc zostanie udzielona m.in. siłowniom, klubom i centrom fitness, branży gastronomicznej, w której działalność polega na przygotowywaniu i podawaniu posiłków gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu. Pomoc będzie przysługiwać też wszystkim innym podmiotom, które według obowiązujących przepisów zwiazanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa objęte zostały zakazem lub znaczącymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności.

Odstąpienie od dochodzenia należności dotyczy wyłącznie opłat czynszowych. Nie obejmuje zaś m.in. opłat za media, kosztów utrzymania nieruchomości oraz należnego podatku VAT, a przypadku lokali znajdujących się w nieruchomościach wspólnot mieszkaniowych, kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wpłat na fundusz remontowy przypadających w udziale Gminie Miasta Tychy. Uwaga! Odstąpienie od dochodzenia nie obejmuje należności już uiszczonych.

W przypadku podmiotów prowadzących niepubliczne szkoły, przedszkola i żłobki na terenie miasta ulga dotyczy okresu, za jaki podmiot ten nie otrzymał dotacji celowej budżetu miasta.

- Obostrzenia związane z pandemią w sposób bezpośredni odbijają się na sytuacji gospodarczej i ekonomicznej działających na terenie miasta przedsiębiorców. Znaczna część podmiotów dotkniętych skutkami epidemii prowadzi swoją działalność z wykorzystaniem lokali użytkowych i nieruchomości stanowiących szeroko pojęte zasoby gminne. Wprowadzenie rozwiązań, które mogą pomóc utrzymać się na rynku lokalnym podmiotom poszkodowanym przez epidemię, jest przywilejem ale i w zaistniałej sytuacji - obowiązkiem wspólnoty samorządowej jaką jest gmina - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Sposób i termin składania wniosków zostanie podany w późniejszym terminie.

Zasady wsparcia dla podmiotów korzystających z gminnych nieruchomości, których sytuacja pogorszyła się z powodu pandemii i obostrzeń zostały wprowadzone zarządzeniem Prezydenta Miasta Tychy z dnia 29 października 2020 roku. Jest ono zgodne z treścią ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj