tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 24 listopada 2020

[FOTO] Nowy pumptrack w Parku Suble już otwarty!

Pumptrack w Parku Suble jest już dostępny dla użytkowników. Asfaltowa nawierzchnia i zmieniona konstrukcja pozwolą na nowe ewolucje, szybszą jazdę i skoki. Warto pamiętać więc o kaskach i ochraniaczach - dla bezpieczeństwa.

Nowy pumptrack w Parku Suble otwarty!
Nowy pumptrack w Parku Suble otwarty! · fot. TZUK


Długość toru to 100 metrów bieżących, a wysokość przeszkód waha się od 30 do 70 centymetrów. Tor posiada sekcje przeszkód podwójnych przeznaczonych do skakania oraz tzw. „m-kę” (profesjonalnie nazywaną "step up - step down”), umożliwiającą wskakiwanie i wyskakiwanie z przeszkody. Sztuka jazdy po torze zakłada wykorzystywania siły pędu z tzw. „pompowania”, czyli skoordynowanych ruchów „góra-dół”, bez pedałowania. Na nawierzchni została namalowana niebieska linia, która wyznacza poprawny tor jazdy w zakręcie. Jej przekroczenie, przy dużej prędkości może skutkować wypadnięciem z zakrętu.

- Tor umożliwia jazdę w obydwu kierunkach. Bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania wymagają więc współpracy rowerzystów w zakresie ustalania obowiązującego kierunku jazdy - informuje Katarzyna Palka z TZUK. - Przy torze mamy regulamin, gdzie znajdziemy najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Pamiętajmy o nich korzystając z obiektu - dodaje.

Nowy pumptrack w Parku Suble już otwarty - 24.11.2020 · fot. Michał Kasperczyk - radny miasta Tychy


Pumptrack został wybudowany przez Velo Projekt, doświadczonego wykonawcę torów rowerowych w Polsce i za granicą. Oprócz tyskiego, firma wybudowała ponad 60 pumtracków, m.in. w Krakowie, Mikołowie, Cieszynie, Sieradzu, Jaworznie, Gliwicach i Rudzie Śląskiej.

- Tor użytkowany jest od wczoraj i mamy już pierwsze wątpliwości i uwagi, warto więc podkreślić, że największą szybkość, możliwość skoków i płynność jazdy można osiągnąć jeżdżąc na rowerach typu BMX, Dirt lub innych rowerach bez zawieszenia - wyjaśnia wykonawca toru, firma Velo Projekt. - Brak płynności jazdy po torze na rowerach w pełni zawieszonych (full - suspension) wynika z pochłaniania przez amortyzatory energii pochodzącej z pompowania. Rowery te są też najczęściej zbyt długie do tego typu przeszkód - dodaje.

Tor posiada konstrukcję umożliwiającą również naukę jazdy na tylnym kole. Ćwiczyć tę ewolucję można dzięki podwójnej muldzie, posiadającej w środku zagłębienie (zamiast płaskiej nawierzchni).

Wartość inwestycji wynosi około 160 tys. zł.

Nowy pumptrack w Parku Suble otwarty!
Nowy pumptrack w Parku Suble otwarty! · fot. TZUK

BM / tychy.info, źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.