tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 listopada 2020

W co dokładnie powinno być wyposażone domowe akwarium?

Materiał partnera:

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każde akwarium będzie wymagało zastosowania przynajmniej kilku podstawowych urządzeń. Nie będzie bez nich możliwe utrzymanie właściwych parametrów, efektywnego uprawiania roślin, a także czystości wody. Jaki sprzęt jest zatem wymagany? Jakie kwestie powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie?

Jaki filtr do akwarium wybrać?Należy mieć świadomość, że filtry, które są przeznaczone do akwarium można podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że filtr wewnętrzny w zdecydowanej większości przypadków stosowany jest w mniejszych akwariach. Z kolei filtr zewnętrzny jest nie tylko większy, ale również bardziej wydajny. Doskonałym przykładem może być filtr kubełkowy. W przypadku filtrów zewnętrznych w akwarium instalowana jest pompa, napowietrzacz czy gąbka, której zadanie będzie ochrona przed różnego rodzaju odpadami.

Warto wiedzieć, że przy wyborze zestawu napowietrzająco-oczyszczającego koniecznie trzeba uwzględnić wydajność oraz rodzaj i liczbę wkładów filtracyjnych. Najlepszy dostępny sprzęt na rynku będzie w stanie zagwarantować nie tylko filtrację chemiczną, ale również mechaniczną i biologiczną. Oczywiście bardzo duże znaczenie będzie miał także pobór mocy. Rekomendowane jest stawianie przede wszystkim na energooszczędne urządzenia. Zdecydowanie najbardziej wydajny będzie filtr kubełkowy. Należy również zaznaczyć, że sprzęt jest niezwykle prosty w konserwacji.

Jaki zestaw co2 wybrać do akwarium?Warto wiedzieć, że obecnie na rynku jest bardzo dużo możliwości na uzupełnienie wody w dwutlenek węgla. Można zaopatrzyć się specjalne tabletki zawierające w swoim składzie CO2. Rekomendowane jest jednak kupienie butli CO2 przeznaczonej do akwarium, której zadaniem jest dostarczanie dwutlenku węgla. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że sama butla może w zupełności nie wystarczyć. Bardzo istotne znaczenie będzie miało zaopatrzenie się także w wentyl, reduktor czy dyfuzor.

Nie można oczywiście zapomnieć, że praktycznie każda butla CO2 będzie miała swój termin legalności. Bardzo duża liczba osób zastanawia się, co jaki czas należy nabijać wspomnianą butlę. Godny uwagi jest fakt, że butla 1,5 kg w 100 litrowym akwarium wystarczy użytkownikowi na około 6 miesięcy. Należy również mieć świadomość, że taka sama butla zainstalowana w akwarium o pojemności 300 litrów wystarczy tylko na 4 miesiące.

Warto wiedzieć, że nie jest to reguła, gdyż wydajność omawianej butli co2 będzie uzależniona jeszcze od ilości ryb, ilości roślin,
sposobu dyfuzji w akwarium, mocy oświetlenia czy objętości akwarium.