tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 19 listopada 2020

Różnice w wyposażeniu pralni wodnej i chemicznej

Materiał partnera:

Pranie i pielęgnacja odzieży to bardzo czasochłonny proces. Choć wynalezienie pralek automatycznych znacznie ułatwiło nam to zadanie, dla większości z nas wciąż jest to nieprzyjemny i dość uciążliwy obowiązek. Jeżeli pranie nie kojarzy nam się najlepiej i wolelibyśmy oddać tę czynność w ręce osób trzecich, możemy skorzystać z usługi prania profesjonalnego. Powierzając swoje ubrania pracownikom pralni wodnej lub chemicznej nie tylko oszczędzamy czas, lecz także zyskujemy pewność, że zajmą się nimi fachowcy. Co więcej, niektórych elementów garderoby po prostu nie da się odświeżyć tradycyjną metodą. Współczesne pralnie to bardzo nowoczesne placówki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, właściciele punktów usługowych inwestują w coraz bardziej zaawansowane technicznie maszyny i jeszcze lepsze technologie pralnicze. Wyposażenie pralni zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Inny zestaw urządzeń znajdzie się w pralni wodnej, a inny w chemicznej.

Różnice w wyposażeniu pralni wodnej i chemicznej


Współczesna pralnia wodna: ekologiczna i nowoczesnaPralnie oferujące specjalistyczną usługę prania z użyciem wody i detergentów to wciąż najczęściej wybierane przez klientów placówki. Choć pralnie wodne nie są niczym nowym w krajobrazie polskich miast, wykorzystywane w nich technologie przeszły znaczną transformację. Maszyny pralnicze najnowszej generacji działają znacznie szybciej, są też o wiele wydajniejsze niż te, z których korzystano jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. Stosowanie innowacyjnych urządzeń pralniczych wpływa na skrócenie całego procesu prania i suszenia odzieży, dzięki czemu firma może zrealizować większą ilość zamówień w krótszym czasie. Nowością w dzisiejszych pralniach wodnych są bardzo skuteczne detergenty biodegradowalne. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na stosowanie ekologicznych środków piorących, dlatego ten aspekt może wyróżnić daną pralnię na tle konkurencji.

Ponieważ nasze ubrania są znacznie zróżnicowane (np. pod względem kroju czy materiału), nie wszystkie elementy garderoby można prać w ten sam sposób. W przypadku niektórych tekstyliów kontakt z wodą jest wysoce niewskazany, ponieważ w trakcie prania odzież mogłaby chociażby zmienić rozmiar lub się uszkodzić. Aby pozbyć się zabrudzeń z takich materiałów często jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie chemiczne.

Alternatywa : czyszczenie chemiczneNie tylko pralnie wodne cieszą się w Polsce sporym powodzeniem. W ostatnich latach obserwuje się bowiem znaczny wzrost popularności firm oferujących chemiczne czyszczenie odzieży. Pranie chemiczne, nazywane niekiedy „praniem na sucho”, polega na wywabianiu plam i usuwaniu zabrudzeń z wykorzystaniem supernowoczesnych agregatów chemicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnego prania wodnego, w przypadku czyszczenia chemicznego nie używa się detergentów rozpuszczonych w wodzie, lecz specjalnych rozpuszczalników. Dla wielu rodzajów tekstyliów (np. kurtek puchowych, ubrań ze skóry czy wełnianych swetrów) takie środki są znacznie bardziej przyjazne niż woda.

Różnice pomiędzy wyposażeniem pralni wodnej a pralni chemicznejNajważniejszym urządzeniem w każdej pralni jest oczywiście profesjonalna maszyna piorąca. W zależności od rodzaju placówki będzie to pralnico-wirówka lub agregat chemiczny z obiegiem zamkniętym.

W przypadku pralni wodnej podstawowym sprzętem są pralnice lub pralnico-wirówki. To bardzo innowacyjne urządzenia, wyposażone w specjalne programatory pozwalające precyzyjnie dopasować parametry (temperaturę wody, prędkość wirowania, liczbę cykli prania itd.) do danego typu tekstyliów. Większość urządzeń ma również możliwość ręcznego regulowania ustawień (nawet w trakcie prania). Innym niezbędnym sprzętem jest wysokowydajna suszarka przemysłowa - może to być model z podgrzewem elektrycznym, parowym lub gazowym. Więcej informacji temat wyposażenia pralni wodnej znajdziesz na stronie https://www.kannegiesser.pl/pralnia-wodna/.

W pralni chemicznej czyszczenie tekstyliów odbywa się w hermetycznym agregacie. Proces prania jest całkowicie zautomatyzowany, a udział obsługi sprowadza się do załadunku i wyładunku wsadu oraz włączenia maszyny. Odzież wyprana w agregacie chemicznym jest perfekcyjnie czysta i pachnąca.

Niezbędnym wyposażeniem każdej profesjonalnej pralni jest stół do prasowania. Nowoczesne modele stołów prasowalniczych są wyposażone w prowadnice ułatwiające manewrowanie żelazkiem. Stoły z reguły posiadają funkcję nadmuchu i odciągania pary. Obowiązkowym sprzętem w większych punktach usługowych są magle przemysłowe oraz manekiny formujące. Są one niezbędne, by nadać wyczyszczonej odzieży idealny kształt i pozbyć się wgnieceń powstałych w trakcie prania. Wiele pralni wodnych i chemicznych korzysta również z automatycznych składarek i pakowarek do odzieży, zgrzewarek do ubrań, systemów znakowania odzieży oraz systemów transportujących.