tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 20 listopada 2020

Tychy 6. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

Pojazdy przemierzające ulice w Tychach mają średnio niemal 171 tys. km na liczniku. Na tle największych miast Polski to bardzo dobry wynik, który zagwarantował temu miastu 6. pozycję w zestawieniu. Wśród pozostałych porównywanych miast województwa śląskiego tylko Katowice zajęły wyższe, bo 4. miejsce.

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących. Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Tychy zajęły na niej 6. miejsce.

Tychy w pierwszej dziesiątce zestawienia

Wśród największych miast w Polsce Tychy zajęły wysoką pozycję w rankingu (6. miejsce) pod względem średniego przebiegu pojazdów - kierowcy z tego miasta deklarują średni przebieg swoich samochodów na poziomie niecałych 171 tys. km. Wyżej wśród miast położonych na terenie województwa śląskiego znalazły się tylko Katowice (prawie 168 tys. km), z kolei niżej uplasowały się Piekary Śląskie (174 tys. km), Ruda Śląska i Rybnik (ok. 176 tys. km).

ranking rankomat
fot. rankomat.pl


Dla porównania miasta na podium to Warszawa, Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys., 161 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Śląskie wysoko w tabeli

Województwo śląskie znalazło się na 4. miejscu zestawienia województw pod względem najniższego średniego przebiegu pojazdów. Pojazdy z województwa śląskiego przejechały do tej pory średnio 183 tys. km. Więcej o 7 tys. km na liczniku mają pojazdy z województwa łódzkiego, a o 12 tys. km pojazdy z województw dolnośląskiego i podkarpackiego.

Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W województwie mazowieckim ta wartość jest większa o 4 tys. km, a w wielkopolskim o 6 tys. km. Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.

ranking rankomat
fot. rankomat.pl


Ile za OC w Tychach?

W III kwartale bieżącego roku zakup ubezpieczenia OC kosztował kierowców z Tych średnio 623 zł. To o 55 zł mniej od średniej krajowej i o 4 zł mniej od średniej wojewódzkiej. Mniej za OC płacili tylko zmotoryzowani mieszkańcy Żor (617 zł), Piekar Śląskich (612 zł), Rybnika i Raciborza (579 zł) oraz Tarnowskich Gór (577 zł). Więcej na zakup obowiązkowego ubezpieczenia musieli przeznaczyć właściciele samochodów z Katowic - średnio 701 zł.

- Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Katowic płaci za polisę średnio 701 zł, a mieszkaniec Tychów 623 zł - mówi Tomasz Kroplewski, Kierownik ds. Rozwoju Produktu rankomat.pl.

ranking rankomat
fot. rankomat.pl


Lista powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem: rankomat.pl/files/ranking-oc-iii-kwartal-2020.pdf. Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

BM / tychy.info, źródło: materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.