tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 listopada 2020

Czy tyszanie chętnie wypożyczali w tym roku rowery miejskie?

Sezon rowerowy w Tychach powoli dobiega końca. Wypożyczalnie tyskiego roweru działają jeszcze do 30 listopada. Tego dnia po północy rowery miejskie zostaną zablokowane w stacjach, choć wciąż można będzie jeszcze oddać te, które zostały wynajęte. Pora na pierwsze podsumowania.

Tyski Rower Miejski
Kończy się sezon rowerowy w Tychach · fot. Michał Kasperczyk - radny miasta Tychy


- Z danych, jakie odnotowano na dzień 15 listopada wynika, że w tym sezonie wypożyczono Rower Miejski Tychy 12,5 tysiąca razy. To o połowę mniej niż w ubiegłym sezonie. To efekt panującej od początku roku pandemii koronawirusa. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i odgórne restrykcje sezon rowerowy rozpoczęliśmy z dużym opóźnieniem, bo dopiero 9 maja 2020 r. - mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Michał Kasperczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych dodaje, że przedłużenie sezonu tyskiego roweru miejskiego o listopad miało być również swoistym testem, czy mieszkańcy będą korzystać z rowerów miejskich w chłodniejszych miesiącach, podobnie jak w innych miastach. - Na wyniki musimy poczekać do końca miesiąca, jednak ze względu na COVID-19 nie będą one miarodajne. Liczę jednak, że w 2022 roku wystartuje rower metropolitalny, który będzie liczył o wiele więcej stacji i rowerów, w dodatku zintegrowanych z całą Metropolią - mówi.

W tym roku Miasto udostępniło 60 rowerów w tym 2 typu CARGO, 3 tandemy, 5 rowerów dziecięcych i 1 rower trójkołowy. Wzorem lat ubiegłych rowery rozmieszczone były na 7 stacjach: Dworzec PKP, Jaśkowicka, Lodowisko, Paprocany, Piłsudskiego Targowisko, Plac Baczyńskiego, Tychy Centrum.

Największą popularnością rowery cieszyły się w miesiącach letnich od czerwca do sierpnia wtedy to wypożyczono rowery blisko 8500 razy.

Od 2019 roku tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednoślady można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w Katowicach, Chorzowie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w województwem śląskim, tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

- Tychy to miasto, które pod względem ilości rowerzystów i ścieżek rowerowych wyróżnia się na tle innych miejsc na Śląsku. Tyszanie uwielbiają jeździć na rowerze i to nie tylko rekreacyjnie, coraz częściej wykorzystują go, by dojechać na przykład do pracy. Dlatego oprócz samych wypożyczalni dbamy także o ścieżki, po których poruszają się rowerzyści. Każdego roku powstaje wiele udogodnień, które ułatwiają życie miłośnikom dwóch kółek - mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Do końca roku w mieście łącznie zostanie wykonanych oraz zmodernizowanych jeszcze blisko 6,5 km dróg rowerowych.

- Ekipy remontowe pracują na ul. Edukacji (odcinek od ul. Filaretów do ul. Elfów), przy ulicy Towarowej (pomiędzy ul. Beskidzką a Cielmicką) oraz na ul. Żwakowskiej, gdzie remontowane są dwa fragmenty drogi. Pierwszy z nich przebiega od ul. Harcerskiej do ul. Wodnej, a drugi od ul. Kopernika do al. Bielskiej - wyjaśnia Artur Kruczek. - Prace prowadzone są także na kolejnych ulicach: Stoczniowców 70 (od ul. Legionów Polskich do ul. Świerzego), Grota Roweckiego (od zjazdu do Zespołu Szkół nr 5 do ul. Korczaka), al. Piłsudskiego (od ul. Dmowskiego do ul. Tischnera) i na dwóch odcinkach ulicy Dmowskiego (od al. Jana Pawła II do pierwszego zjazdu oraz pomiędzy ciągiem N-O do al. Piłsudskiego). Ponadto, w chwili obecnej rozpoczęto również prace związane z przebudową drogi rowerowej przy ul. Sikorskiego od hotelu Piramida do zjazdu na DK-1 oraz drogi rowerowej przy al. Bielskiej od ul. Budowlanych do ul. Cichej w Tychach.

Sezon rowerowy w pigułce - statystyki na dzień 15.11.2020 r.:
  • Miesięczny rekord wypożyczeni: 2.888 wynajmów w lipcu.
  • Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 310 razy (przed rokiem 163 razy)
  • Najpopularniejszy rower (numer 62328) był wypożyczany 308 razy.
  • Najpopularniejsze stacje: Paprocany (2441), Tychy Centrum (2099) i Piłsudskiego Targowisko (2.085)
  • Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (369), Piłsudskiego Targowisko do Tychy Centrum (351), Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (329)

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.