tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 listopada 2020

Segregowanie odpadów biodegradowalnych ma sens!

Odpady biodegradowalne w Tychach dzielimy na dwa rodzaje: kuchenne i zielone. Stanowią one ok. 37 proc. wszystkich odpadów komunalnych.

kosz na śmieci, odpady bio, odpady zielone, odpady kuchenne
Segregowanie odpadów BIO ma sens! · fot. freepik.com


Odpady biodegradowalne to bardzo cenny i wartościowy surowiec. Z pozyskanych selektywnie odpadów bio-kuchennych, takich jak np. obierki ziemniaków, warzyw czy resztki owoców można wyprodukować biogaz. Z niego zaś ciepło i energię elektryczną. Natomiast z odpadów zielonych powstaje kompost.

Odpady kuchenne, czyli jakie?

Do odpadów bio-kuchennych zaliczamy: obierki i ogryzki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych, przeterminowane produkty spożywcze, resztki żywności, pierogi, przeterminowane jogurty, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane wyroby cukiernicze, stary chleb, ciasta, drożdżówki, resztki produktów mleczarskich, sery, resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb, oleje, oliwę, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania), jajka, skorupki jaj. Zgodnie z zasadami segregacji wyrzucamy je do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne.

Na co zwrócić uwagę?

Nie można mieszać odpadów kuchennych z odpadami zielonymi! To dwa różne rodzaje odpadów. Odpady kuchenne służą do produkcji biogazu, z którego w silnikach kogeneracyjnych produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Natomiast z odpadów bio zielonych powstaje kompost. Dlatego odpadów kuchennych nie należy wrzucać do brązowego worka na odpady bio zielone!

Odpady spożywcze należy wyrzucić bezpośrednio do pojemnika lub w worku do tego przeznaczonym, czyli na odpady biokuchenne - instalacja na odpady BIO-KUCHENNE już na pierwszym etapie wyeliminuje zbędne opakowanie.

Nie tylko odpady roślinne

W Tychach odpady biodegradowalne - zarówno kuchenne, jak i zielone trafiają do Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, należącego do firmy MASTER - Odpady i Energia Sp. z o.o. W 2019 roku spółka MASTER rozpoczęła rozbudowę instalacji fermentacji beztlenowej o tzw. moduł BIO-KUCHENNE. W ramach inwestycji zostały zainstalowane specjalne urządzenia, przygotowujące odpady kuchenne do dalszej obróbki. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom tyszanie i mieszkańcy okolicznych gmin mogą wrzucać do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb czy ugotowane pierogi.

To nie są odpady kuchenne!

Należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii - aby z odpadów kuchennych można było produkować biogaz, nie można wrzucać do nich kości, ości, mięsa surowego, karmy dla zwierząt, żwirku dla kotów, sierści psa - to odpady pozostałe po segregacji - zmieszane. Pamiętajmy również o odpowiednim segregowaniu odpadów bio-zielonych, czyli trawy, liści w innych workach do tego przeznaczonych - z tych odpadów powstanie kompost w zakładzie Master, który służy rolnikom i ogrodnikom.

rodzaje odpadów


W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.