tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 17 listopada 2020

Szkło - surowiec przetwarzany w nieskończoność

Szkło idealnie nadaje się do powtórnego przetworzenia. Można je w nieskończoność poddawać recyklingowi. Co więcej, ponownie przetopione nie traci swoich właściwości.

butelka, szkło
Szkło - surowiec przetwarzany w nieskończoność · fot. freepik.com


Dzięki segregacji każdy z nas ma wpływ na to, czy jakiś odpad będzie surowcem czy śmieciem, który trafi na wysypisko. Sortowanie odpadów zaczyna się w domu i tylko od nas zależy, czy wrzucimy je do odpowiednich pojemników i zostaną poddane recyklingowi.

Dlaczego warto segregować szkło?

Szkło idealnie nadaje się do powtórnego przetworzenia. Można je w nieskończoność poddawać recyklingowi. Co więcej, ponownie przetopione nie traci swoich właściwości. Nawet jakość, po wszystkich czynnościach związanych z ponownym wykorzystaniem tego surowca, nie ulega pogorszeniu. Dzięki niemu oszczędzamy też energię i chronimy środowisko naturalne. Tylko jedna szklana butelka poddana recyklingowi to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny, 25 - minutowej pracy komputera, 20 minut oglądania telewizji lub 10 minut działania zmywarki do naczyń .

Co wrzucamy do zielonego worka/pojemnika na odpady szklane?

Szklane: butelki po napojach, puste słoiki (bez kapsli, korków, nakrętek), butelki po środkach czystości, flakoniki po perfumach. Zawsze pamiętamy, by opróżnić zawartość szklanych opakowań i nie tłuc ich przed wrzuceniem do pojemnika/worka. Rozbite szkło musi trafić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane), ponieważ nie nadaje się już do recyklingu.

Kłopotliwe odpady, czyli o czym musimy pamiętać?

Podczas segregacji do zielonych pojemników czy worków należy wrzucać tylko i wyłącznie wyżej wymienione odpady, czyli przede wszystkim butelki i słoiki. Nie wolno ich mieszać z produktami szklanymi typu: lustra, szklanki, szyby, naczynia żaroodporne itp. Problem polega na tym, że te produkty różnią się między sobą składem chemicznym, co ma znaczenie przy ponownym przetworzeniu - temperatura topnienia tych materiałów różni się między sobą na tyle, że piece, w których topiona jest stłuczka szklana są zaprojektowane specjalnie dla danego produktu. Dlatego:
  • do SZAREGO POJEMNIKA NA ODPADY POZOSTAŁE PO SEGREGACJI (TZW. ZMIESZANE) wyrzucamy: rozbite/potłuczone szkło, naczynia żaroodporne, naczynia szklane, zastawę stołową (np. talerze, kubki, filiżanki), szkło stołowe (np. kieliszki, szklanki, kufle), naczynia z duraleksu, porcelanę, ceramikę, fajans, kamionkę, kryształy, szkło zbrojone, lustra, szkło nietłukące, zniszczone okulary, szkła kontaktowe, bombki choinkowe, klosze ze szkła, stłuczkę szklaną, itp.;
  • do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK-ów oddajemy: żarówki, świetlówki, termometry, lampy, lakiery do paznokci, szyby.


Czy wiesz, że:
  • recykling szkła pozwala znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na surowce naturalne, takie jak piasek kwarcowy, soda kalcynowa lub mączka wapienna - ich pozyskiwanie, przetwarzanie i transport, jak każda działalność przemysłowa, są znacznym obciążeniem dla środowiska;
  • szkło doskonale zabezpiecza produkty i nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne, jest niemal idealnym materiałem do przechowywania i pakowania produktów spożywczych - odporne na biodegradację, fotodegradację, rozpuszczanie w wodzie oraz utlenianie;
  • szkło można przetwarzać nieskończoną ilość razy bez utraty jego pierwotnych właściwości, a dzięki niemu powstają m.in.: pojemniki i butelki szklane, blaty kuchenne, kafelki, materiały izolacyjne wykorzystywane m.in. w budownictwie (maty, płyty, wełna);
  • nawet niewielki dodatek tłuczki szklanej do procesu topienia szkła w hutach powoduje znaczne zmniejszenie zapotrzebowania energii, a co za tym idzie, zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery;
  • szacuje się, że w Polsce statystyczny mieszkaniec produkuje ponad 25 kg odpadów szklanych rocznie;
  • takie kraje jak: Szwecja, Szwajcaria, Austria, Belgia i Holandia poddają recyklingowi prawie 90 proc. szklanych odpadów, w Polsce jest to ok. 60 proc.


BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.