tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 listopada 2020

Dieta pudełkowa - która najlepsza przy robieniu masy?

Materiał partnera:

Dieta pudełkowa długo kojarzyła się tylko ze zrzuceniem wagi. Korzystały z niej osoby, które miały nadwagę lub otyłość i wybierały dietę o jak najniższej kaloryczności. Teraz się to zmienia, ponieważ korzystają z niej też osoby trenujące na siłowni lub w domu, których celem jest zbudowanie masy mięśniowej. Oszczędza to czas i zapewnia im wszystkie potrzebne składniki. Jaką dietę powinny wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Dieta pudełkowa - która najlepsza przy robieniu masy?


Przede wszystkim kalorycznośćOsoby, które trenują siłowo i których celem jest zwiększenie mięśni, muszą spożywać odpowiednią ilość kalorii. Jeżeli połączymy ćwiczenia i dietę 1200 kalorii, jedyne efekty, jakie zobaczymy to utrata wagi. Kilogram mięśni ,,zużywa” 14-21 kalorii, natomiast kilogram tłuszczu 4-6 kalorii dziennie. Jest to jasny obraz tego, że jeżeli chcemy zwiększać masę, musimy zapewniać organizmowi odpowiednią ilość energii, inaczej dojdzie do katabolizmu (spalania) mięśni. Jak temu zapobiec? Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (BMR). Dzięki temu dowiesz się ile kalorii potrzebujesz na dzień, żeby nie dopuścić do deficytu kalorycznego, a tym samym do ,,zjadania” mięśni. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu masy, dodaj do wyniku około 150-200 kalorii i poczekaj na wyniki na wadze. Jeśli nie pójdzie ona w górę, w następnym miesiącu zamów dietę o wyższej kaloryczności.

Ilość i rozmieszczenie posiłków istotne dla osób trenującychJest to jeden z ważniejszych czynników dla osób budujących mięśnie. Dieta pudełkowa zapewnia 5 posiłków dziennie i jest to minimalna ilość, jaką powinno się spożywać w opisywanej sytuacji. Śniadanie powinno być spożywane pół godziny od przebudzenia, następnie drugie śniadanie, obiad 2 godziny przed treningiem, czwarty po treningu i ostatni na 2 godziny przed pójściem spać. Posiłek potreningowy powinien być najbardziej kaloryczny i zjedzony możliwie jak najszybciej po treningu. Tutaj świetnie sprawdza się fit catering, ponieważ pudełko możemy zabrać nawet do szafki na siłowni. Do zapewnionych przez catering pięciu posiłków zawsze można dodać np. batonik proteinowy lub shake'a.

Zwróć uwagę na skład dietyOczywiście najważniejszym składnikiem dla osoby budującej mięśnie jest białko. Treningi zwiększają jego zapotrzebowanie - jest ono potrzebne do odpowiedniej formy podczas ćwiczeń oraz do regeneracji. Jego źródła: chude mięso, nabiał, rośliny strączkowe, ryby, tofu. Dla sportowca bardzo ważne są też witaminy i składniki mineralne. Ćwicząc zużywamy o wiele więcej witaminy B1 i B2, których rolą jest utlenianie węglowodanów, a także aminokwasów antyoksydacyjnych, a więc witamin A, B, C i beta-karotenu. Podczas treningów obficie się pocimy, co powoduje stratę takich składników jak magnez, wapń, potas czy sód. Odpowiednio zbilansowana dieta np. od https://bedietcatering.pl/katowice/ powinna zapewniać wszystkie te składniki w celu zapewnienia najlepszych efektów mięśniowych, ale też dobrego samopoczucia i lepszej regeneracji. Z firmami cateringowymi współpracują dietetycy, którzy przygotowując jadłospis, biorą te wszystkie czynniki pod uwagę.