tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 listopada 2020
  • 15 listopada 2020

[ZDJĘCIA] Tyskie jeże będą miały specjalne domki!

20 domków dla jeży trafiło 10 listopada do tyskich parków i skwerów z okazji światowego dnia jeża.

Domki dla jeży w tyskich parkach i na skwerach - 10.11.2020 · fot. Kamil Peszat


Inicjatorem akcji jest Michał Kasperczyk, radny Miasta Tychy, który wraz z Pawłem Janasem z fundacji MultiIntegra i Przedszkolem SportArt zakupili 20 domków dla jeży i rozwieźli je po tyskich parkach.

- Domki są schronieniem dla zwierząt, które zimą zapadają w stan hibernacji. Kupki liści, w których się chowają, bywają rozkopywane przez psy, wtedy jeż może już nie znaleźć nowego miejsca, żeby przetrwać zimę, traci energię i ginie z zimna - mówi Michał Kasperczyk.

- Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie, które w rzeczywistości jest mitem - dodaje Paweł Janas, który połączył akcję również z edukacją dzieci z Artystyczno-Sportowych Przedszkoli SportArt.

Domki dla jeży w tyskich parkach i na skwerach - 10.11.2020
Domki dla jeży w tyskich parkach i na skwerach - 10.11.2020 · fot. Kamil Peszat


- Jeże to sympatyczne, nieszkodliwe, a wręcz bardzo pożyteczne zwierzęta, które coraz częściej potrzebują naszej pomocy. Jeże są zresztą objęte ochroną gatunkową, więc przynoszenie ich do domu jest niezgodne z prawem. Tym bardziej, że w środowisku naturalnym tępią owady, zwłaszcza chrząszcze (wśród których jest wiele szkodników), a także niszczące uprawy ślimaki jednocześnie nie powodując strat - zauważa Michał Kasperczyk.

Od przynajmniej dwóch lat pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach pamiętają, żeby po jesiennych porządkach na terenach zielonych zostawić kupki liści dla jeży tak jest np. w Parku Północnym. Teraz dodatkowym schronieniem dla jeży w Tychach będą specjalne domki, łącznie 20 sztuk stanęło m.in. w Parku Suble, Parku Południowym, Parku Łabędzim, Parku Północnym, Parku Górniczym, Skwerze przy parafii Ewangelickiej i Paprocanach.

To jednak nie koniec. Wiosną, kiedy jeże zaczną budzić się z zimowego snu, panowie zapowiadają kolejne działanie, które zrealizuje Fundacja Multiintegra wraz ze Stowarzyszeniem NOL-TYCHY. Będzie to kampania zwracająca uwagę na jeże, które często giną pod kołami samochodów czy przy wykaszaniu traw. Stowarzyszenie NOL-TYCHY już kilkukrotnie interweniowało w tej sprawie pomagając rannym jeżom, które przeżyły koszenie trawy. Trafiły one do leśnego pogotowia w Mikołowie.

BM / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.