tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

 • 14 listopada 2020

Urząd uświadamia: dlaczego warto segregować papier?

Posegregowany papier to bardzo cenny produkt. Wytwarza się z niego książki, zeszyty, gazety, artykuły higieniczne (np. papier toaletowy) oraz filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze i abażury, a nawet maseczki ochronne.

Makulatura może być odzyskiwana i ponownie wykorzystywana do produkcji nowego papieru nawet 6 razy. Tymczasem, aby pozyskać 1 tonę tego produktu, potrzeba ok.17 drzew. Te z kolei wytwarzają w ciągu każdego roku tlen, który wystarczyłby dla 170 osób. Dlatego oprócz segregacji, istotne jest oszczędzanie papieru, między innymi przez ograniczenie drukowania tego, co można przeczytać w wersji elektronicznej. Warto pamiętać jednak, że nie każdy wyrób papierowy nadaje się do recyklingu. Do niebieskiego worka lub pojemnika nie powinny trafić m.in. mokry, zatłuszczony lub zanieczyszczony papier, opakowania wielomateriałowe, paragony czy tapety.

Do niebieskiego pojemnika/worka wrzucamy:

 • czyste gazety i czasopisma, książki i mapy, ulotki i gazetki reklamowe, zeszyty i notatki, zapisane kartki i listy, puste papierowe torby, kartony, tekturowe pudełka, papierowe wytłoczki na jajka, czyste kartony po pizzy. Tylko w takiej postaci surowiec wtórny ma szansę dalej być użyty w produkcji papieru recyklingowego.


Ważne: pamiętajmy, by wcześniej usunąć elementy metalowe lub plastikowe, takie jak np. zszywki czy klamerki; opróżnijmy też zawartość papierowych opakowań, np. z mąki czy cukru itp.; papieru i gazet z nadrukiem farb kolorowych nie wolno palić w piecu

Nie każdy papier to...papier

Nie wszystko, co na pierwszy rzut oka wydaje się po prostu papierem, trafia do niebieskiego pojemnika lub worka. Warto zapamiętać, że:

Do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale wrzucamy:

 • opakowania wielomateriałowe, czyli wykonane z minimum dwóch różnych materiałów, których nie da się rozdzielić, np. kartony po płynnej żywności - m.in. po sokach, mleku i produktach mlecznych, torebki po przyprawach, zupach itp.;


Do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane) wrzucamy:

 • zabrudzony i zatłuszczony papier, papier mokry, paragony ze sklepu, zabrudzony karton po pizzy, papier ścierny, zabrudzone ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne;


do PSZOK-ów trafiają worki po cemencie i zaprawach budowlanych oraz tapety.

Jak wygląda recykling papieru?

Po wrzuceniu papieru do niebieskiego pojemnika lub worka zostaje on odebrany przez firmę odpowiedzialną w mieście za wywóz odpadów. Wiele osób obawia się, że właśnie w tym momencie posegregowane odpady: papier, szkło i plastik z metalem mieszane są ze sobą w jednej śmieciarce. To jednak nieprawda - właściwie posegregowane, poszczególne rodzaje odpadów trafiają do osobnych przegród lub odbierane są w odrębne dni, zgodnie z ustalonym harmonogramem odbioru odpadów segregowanych. Papier transportowany jest do zakładu odbierającego odpady - w przypadku naszego miasta jest to Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych Master, skąd następnie trafia do firmy recyklingowej. W papierni z tektury i papieru wytwarzana jest celulozowa masa. To właśnie z niej wytwarza się książki, zeszyty oraz artykuły higieniczne. Co więcej, z tego właśnie surowca można produkować filtry do kawy, opakowania na jajka, klosze i abażury, a nawet maseczki ochronne.

Co robimy źle?

Niestety, zdarza się często, że na osiedlach z zabudową wielorodzinną, w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się odpady zmieszane. Na przykład w koszu przeznaczonym na papier znaleźć można puszki, butelki, itp. , które nigdy nie powinny tam trafić. Taką sytuację pracownicy odpowiedzialni za zbiórkę selektywną zgłaszają firmie realizującej jej odbiór, a ta wysyła samochód, zbierający odpady zmieszane. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nieprawidłowej segregacji firma wywozowa jest zobligowana do tego, aby zgodnie z umową, odbierać taki odpad razem z odpadem zmieszanym. Wtedy papier zamiast do recyklingu trafia na wysypisko.

Ważne!

Wrzucenie papieru do pojemnika/worka z tzw. odpadami zmieszanymi uniemożliwia jego ponowne przetworzenie. Właśnie dlatego tak ważna jest segregacja „u źródła”, czyli bezpośrednio w naszych domach.

Prawie połowa (42%) światowej wycinki drewna przeznaczona jest do produkcji papieru.

Kilka sposobów na oszczędzanie papieru:
 • korzystanie z elektronicznych wersji gazet i książek,
 • przechowywanie elektroniczne dokumentów,
 • używanie papieru z recyklingu,
 • korzystanie z podpisu elektronicznego,
 • drukowanie dwustronne i zmniejszenie marginesów,
 • zmiana rachunków na „elektroniczne” i płacenie online,
 • wykorzystywanie starych zeszytów i notatników,
 • ograniczanie zużycia ręczników papierowych,
 • drukowanie tylko potrzebnych dokumentów.


Robiąc zakupy, warto wybierać produkty, generujące mniej odpadów (np. pasty do zębów w tubkach, a nie te, które dodatkowo zapakowano w kartonowe pudełko). Wpisuje się to w zasady Zero Waste, zgodnie z którymi człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.