tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 1 listopada 2020

Pracownia terminalowa - doskonała propozycja dla szkół

Materiał partnera:

Szkolna pracownia informatyczna wcale nie musi być ekstremalnie droga. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań, które gwarantują realne oszczędności.

Pracownia terminalowa - doskonała propozycja dla szkół


Znakomitym przykładem jest pracownia terminalowa, która nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością. Na pierwszy rzut oka sala komputerowa niczym nie różni się od standardowej. Należy jednak zaznaczyć, że kilkanaście komputerów zastępuje tutaj jedno urządzenie, czyli terminal.

Od czego zacząć?Zaprojektowanie pracowni terminalowej to zadanie dla profesjonalistów. Należy więc nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem oferującym tego typu usługi. Nie trzeba obawiać się zbędnych formalności, które mogłyby zająć dużą ilość czasu. Struktura terminalowej sieci komputerowej nie jest zbyt złożona. Każde stanowisko robocze składa się z monitora, myszki, klawiatury, czy też słuchawek. Jest ono podłączone do urządzenia wspólnego (terminala). Umożliwia to znaczącą redukcję kosztów. W wielu przypadkach można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. To fachowcy odpowiadają za podłączenie oraz konfigurację sprzętów, co również stanowi zaletę.

Na czym polega zarządzanie pracownią?Pracownia terminalowa jest o wiele łatwiejsza w zarządzaniu, niż klasyczna. Poszczególne stanowiska robocze posiadają wydzielone miejsce na wspólnym serwerze. Nie ma konieczności kilkakrotnej instalacji niezbędnych aplikacji. Administrator odpowiada za nadawanie oraz odbieranie uprawnień. Nie trzeba więc obawiać się, że uczniowie będą posiadać dostęp do materiałów nauczyciela. Jednocześnie osoba zarządzająca posiada podgląd stanowisk w czasie rzeczywistym, co umożliwia skuteczną kontrolę postępu prac. Pliki nie muszą być przesyłane mailowo, czy też nagrywane na zewnętrzne nośniki. Wystarczy jedynie skorzystać z funkcji udostępniania.

Czy pracownia terminalowa jest bezpieczna?Atutem pracowni terminalowej jest najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie trzeba obawiać się przejęcia prywatnych danych przez osoby nieupoważnione. Należy wspomnieć, że terminal nie posiada systemu operacyjnego, a wiec nie trzeba obawiać się o działanie szkodliwego oprogramowania, czy też ataki hakerskie. Kolejną zaletą jest brak konieczności instalacji antywirusa, co w wielu przypadkach zapewnia oszczędność gotówki. Pracownia terminalowa jest także ergonomiczna. Ogranicza ona emisję ciepła oraz szkodliwego hałasu, dzięki czemu osoby przebywające w pomieszczeniu mogą uniknąć licznych niedogodności. Potwierdzają to opinie wystawione przez usatysfakcjonowanych użytkowników.