tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 listopada 2020
  • 6 listopada 2020

Miasto edukuje mieszkańców w zakresie segregacji odpadów

Segregowanie odpadów to wcale nie jest prosta sprawa. Jak odnaleźć się w gąszczu zasad i wspólnie zadbać o nasze otoczenie? Urząd Miasta podpowiada w ramach miejskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo.
„SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej · fot. UM Tychy


Za sprawne funkcjonowanie systemu zagospodarowania odpadów odpowiedzialni są wszyscy: mieszkańcy, zarządcy nieruchomości, urząd miasta i firmy obsługujące system. Stąd też hasło trwającej od kilku miesięcy w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej: „SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo”, mającej na celu edukację mieszańców w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych.

- Wiemy, że segregowanie odpadów to często skomplikowana sprawa. Właściwe zaklasyfikowanie śmieci to pierwszy i najważniejszy krok. Chcemy podpowiedzieć, jak robić to dobrze i zarazem zachęcić wszystkich mieszkańców do prawidłowej segregacji - mówi Iwona Ciepał, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Tychy.

„SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej
„SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej · fot. Piotr Podsiadły


Od lutego 2020 r. urząd miasta prowadzi szereg działań edukacyjno-informacyjnych.

Na łamach bezpłatnego tygodnika Twoje Tychy, co tydzień prezentowane są artykuły poświęcone prawidłowej segregacji i funkcjonowaniu systemu w Tychach. - Rozbudowana została miejska strona poświęcona gospodarce odpadami umtychy.pl/odpady. Znajdziemy na niej informacje o tym jak funkcjonuje system odbioru odpadów komunalnych w Tychach, ile to nas kosztuje, ale też praktyczne artykuły o tym jak segregować śmieci - dodaje Iwona Ciepał.

Powstała także wyszukiwarka odpadów - narzędzie pomagające w segregacji odpadów. Jest ona zgodna z obowiązującym system segregacji w Tychach. Wyszukiwarkę znajdziemy na stronach: www.umtychy.pl, www.master.tychy.pl oraz w aplikacji mobilnej EcoHarmonogram (iOs , Android).

W mediach społecznościowych oraz na miejskiej stronie będzie się pojawiać seria krótkich filmów poświęconych tematyce odpadów w Tychach. Wśród nich spoty typowo poradnikowe, przekazujące w lekkiej formie sposoby na segregację kłopotliwych odpadów jak i krótkie reportaże, pokazujące m.in. jak wygląda odbiór odpadów czy dobre praktyki w zakresie organizacji altany śmietnikowej.

Loading...


Od kilku dni kampania widoczna jest także na tyskich przystankach (citylighty - 11 szt.), na miejskich autobusach (5 szt. fullbacków) oraz billboardach w przestrzeni miejskiej (25 szt.).

Do końca roku powstanie także ulotka informacyjna kierowana do tyszan, przekazująca szczegółową informację na temat segregacji odpadów w Tychach. Jej nakład planowany jest na 40 tys. egzemplarzy, dystrybucja odbędzie się m.in. przez zarządców nieruchomości na początku 2021 r.

SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo.
„SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej · fot. UM Tychy


W przyszłym roku działania będą kontynuowane. Podkreślając współodpowiedzialność nas wszystkich za system, na początku 2021 roku miasto chce zachęcić mieszkańców do udziału w konkursie na najlepiej zorganizowaną altanę śmietnikową.

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, zostanie także przeprowadzona akcja edukacyjnych w tyskich szkołach. Zaplanowano m.in. stworzenie stacjonarnych stacji segregacji, przygotowanie ulotki-zakładki dla uczniów klas 1-3 oraz warsztaty i konkursy dla uczniów tyskich placówek edukacyjnych.

Akcje zachęcające mieszkańców miasta do prawidłowej segregacji będą odbywały się cyklicznie, bo segregacja odpadów to nasz obowiązek, ale też codzienny wkład w dbałość o środowisko.

„SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej
„SegreAguj. Łączy nas dzielenie. Obowiązkowo” - to hasło trwającej w Tychach kampanii edukacyjno-informacyjnej · fot. Piotr Podsiadły

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.