Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2020
  • 1 listopada 2020
  • wyświetleń: 8692

Od stycznia zapłacimy więcej za wywóz śmieci

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Tychy zapadła decyzja o podwyżce opłat za śmieci. Od 1 stycznia 2021 roku każdy mieszkaniec Tychów za odbiór odpadów segregowanych zapłaci 26 złotych. Ze wzrostem opłat przyjdą jednak zmiany w systemie.

kosz na śmieci, odpady
Od stycznia zapłacimy więcej za odbiór odpadów · fot. UM Tychy


Rada Miasta Tychy podczas sesji, która odbyła się w czwartek, 29 października, przyjęła zmiany w uchwale z dnia 30 kwietnia w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od 1 kwietnia 2019 roku opłata za śmieci segregowane w Tychach wynosiła 15 zł od osoby, a za śmieci niesegregowane 30 zł. Dziś to za mało, by system zagospodarowania i odbioru odpadów mógł dalej funkcjonować.

Od nowego roku za śmieci segregowane zapłacimy 26 złotych/ osoba/ miesiąc. Kwota za gospodarowanie odpadami będzie dwukrotnie wyższa, jeżeli właściciel nieruchomości nie segreguje śmieci - wyniesie 52 zł/osoba/miesiąc.

Powodem wzrostu jest konieczność dostosowania systemu gospodarki odpadami do nowych przepisów oraz uwzględnienie drastycznego w ostatnim czasie wzrostu opłat za energię elektryczną i koszty firm odbierających odpady m.in. wynagrodzeń pracowników.

Koszty całego sytemu gospodarki odpadami w przyszłym roku miasto szacuje na blisko 37,9 mln złotych.

- Przeprowadziliśmy wiele analiz, jasno z nich wynika, że bez tych zmian, by dopiąć system zabraknie prawie 13,9 miliona złotych. Tej kwoty, nawet gdybyśmy chcieli nie możemy dołożyć z budżetu gminy, bo to byłoby niezgodne z przepisami - system musi się samofinansować. Miasto nie może też na tym zarabiać, nie będziemy z tych środków finansowali żadnych miejskich inwestycji. Zmiany, które wprowadzamy w Tychach, wiele miast wprowadziło kilka miesięcy temu, w wielu innych wciąż toczą się dyskusje o nowych stawkach. Mieszkańcy Bielska-Białej za odpady zbierane w sposób selektywny płacą 26 złotych, Rybnika - 22 złote, Będzina - 36 złotych, Zabrza - 27,70 zł, Chrzanowa -34 zł, a w Sosnowcu stawka ma wynosić 27,7 złotych - tłumaczy podwyżkę prezydent Andrzej Dziuba.

- Wszędzie śmieci drożeją. Niestety… Mnie również nie podobają się podwyżki, ale nie chcę, abyśmy tonęli w śmieciach, aby powstawały nowe, nielegalne składowiska. Jestem pewien, że Wy też tego nie chcecie - skomentował prezydent Tychów w mediach społecznościowych.

Loading...


- Mimo tej podwyżki, Tychy będą się plasować w środku miast - jeśli chodzi o wysokość opłat za śmieci - podkreśla Hanna Skoczylas - z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju i dodaje: - Samorządy nie mogą zarabiać na odbiorze śmieci, nie zrealizujemy za te środki nowej drogi czy boiska, ale nie wolno nam też dopłacać do całego systemu. Gminy dzięki opłacie od mieszkańców płacą nie tylko za odbiór śmieci, ale i ich zagospodarowanie, likwidację dzikich wysypisk, utylizację leków i rtęciowych termometrów czy wymianę koszy na śmieci.

Od stycznia 2021 roku zostanie zwiększona liczba worków do selektywnego zbierania odpadów (papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale) dla nieruchomości zamieszkałych przez więcej niż 4 osoby. Będzie także organizowana wiosenna i jesienna mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w zabudowie jednorodzinnej w miejsce dotychczasowej, jednej, przeprowadzanej w czerwcu. Obowiązkowy będzie także monitoring pracy pojazdów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.

Wprowadzona zostanie ulga w wysokości 20% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny (obecnie w Tychach obowiązuje ulga polegająca na tym, że miesięczna stawka opłaty za wywóz śmieci za piątą i każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym to 1 zł). Dodatkowo, dla właścicieli domów jednorodzinnych, zostanie wprowadzona nowa zniżka w wysokości 2 złotych od osoby. Warunkiem skorzystania z tej bonifikaty będzie kompostowanie bioodpadów kuchennych i odpadów zielonych we własnych kompostownikach.

W ramach opłaty za wywóz śmieci, odpady pochodzenia remontowo-budowlanego będzie można dostarczyć, tak jak do tej pory, do jednego z dwóch Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów). Zmieni się jednak limit - w roku kalendarzowym będzie można bezpłatnie oddać 1 tonę odpadów pochodzenia remontowo-budowlanego oraz 0,5 tony odpadów wielkogabarytowych.

W związku ze zmianą stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, każdy właściciel nieruchomości objęty systemem otrzyma informację o wysokości obowiązującej należności z tytułu opłaty. Złożenie nowej deklaracji wymagane będzie tylko w przypadku zmiany okoliczności mających wpływ na jej wysokość. Właściciele nieruchomości, posiadający podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, w razie potrzeby będą mogli złożyć deklarację przez internet - do tej pory nie było takiej możliwości.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.