tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 października 2020

Jak określić rodzaj cery?

Materiał partnera:

Dobrze dobrane kosmetyki są podstawą pielęgnacji skóry twarzy. Aby wiedzieć, jakie produkty najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku, warto ustalić posiadany typ cery. Na drogeryjnych półkach znajdują się preparaty dostosowane do konkretnego typu skóry, a używanie złych może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Odpowiednia pielęgnacja pomoże pozbyć się niedoskonałości, przesuszonych skórek lub nadmiernego świecenia się twarzy w ciągu dnia.

Jak określić rodzaj cery?


Cera normalnaTen typ cery jest najbardziej pożądany, a niestety najmniej spotykany. Widuje się go przede wszystkim u dzieci, a u osób dorosłych jest zdecydowaną rzadkością. Taką skórę uważa się za idealną, ponieważ ma ona jednolity koloryt, a pory nie są rozszerzone. Osoby z takim typem cery nie mają problemów z zaskórnikami, wypryskami czy suchymi skórkami. Twarz cechuje się odpowiednim poziomem nawilżenia i nie wyświeca się w ciągu dnia. Po całym dniu obowiązków skóra wygląda tak, jakby dopiero co była umyta. Można powiedzieć, że wszystkie, które są związane z twarzą, zachowują równowagę.

Cera suchaU osób o suchej cerze najszybciej widać oznaki starzenia w postaci zmarszczek. Ich twarz jest matowa, wiecznie ściągnięta, a także szorstka. Ten typ cery jest efektem zbyt małej ilości wydzielanego sebum, dlatego też podczas codziennej pielęgnacji trzeba stawiać na nawilżenie i natłuszczenie. Osoby z cerą suchą są bardziej narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a suche skórki pojawiają się cały czas.
Cechą charakterystyczną jest także całkowity brak niedoskonałości w postaci zaskórników, grudek i wyprysków. Codzienna pielęgnacja cery suchej powinna skupiać się przede wszystkim na dostarczaniu składników w głąb skóry, których głównym celem jest odżywienie i nawilżenie.

Cera tłustaPrzeciwieństwem suchej skóry jest ta wyjątkowo skłonna do nadmiernego wydzielania sebum. Osoby o tłustej cerze czasem już kilka minut po porannym myciu zaczynają się świecić na całej buzi, co negatywnie wpływa na makijaż i jego trwałość. Taka cera wymaga regularnej pielęgnacji opartej na peelingach enzymatycznych i produktach zmniejszających nadmiar sebum, jednak nie można jej przesadnie matować i mocno oczyszczać, gdyż efekt może być zupełnie odwrotny.

Tłusta cera jest zdecydowanie bardziej odporna na zmarszczki, jednak jej zmorą są ciągłe wągry, wypryski oraz grudki. Ma raczej ziemisty koloryt, jest dość gruba i mało podatna na działanie zimna, wiatru lub słońca.

Cera mieszanaCera mieszana jest trzecim rodzajem skóry, który jest połączeniem skóry normalnej i tłustej. Objawia się charakterystycznym świeceniem w strefie T, która obejmuje czoło, nos oraz brodę, policzki natomiast są suche i pozbawione blasku. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że nadmiar produkcji sebum występuje tylko na czole lub tylko na brodzie.

Niedoskonałości pojawiają się głównie we wspomnianej już strefie T, a na policzkach bardzo często można zauważyć suche skórki. Taki typ cery jest dość powszechny, a jednocześnie trudny w pielęgnacji. Wynika to przede wszystkim z konieczności uwzględnienia zarówno suchej, jak i tłustej skóry, dlatego też najtrudniejszym etapem jest znalezienie odpowiedniego balansu. Osoby z taką cerą bardzo często kupują kilka produktów do jednej części twarzy i używają ich zależnie od pory dnia lub aktualnych potrzeb twarzy.

Zobacz na: https://ziaja.com/