tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 października 2020
  • 27 października 2020

Konkurs Obiektywnie Śląskie: są nagrody dla tyszan!

W piątek, 23 października w siedzibie NOSPR w Katowicach miała miejsce uroczysta gala rozdania nagród w XI edycji konkursu Obiektywnie Śląskie. Nagrody przyznawane są w kategoriach fotoreportaż, film i fotokast. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Śląskie przebudzenie". Bardzo wiele prac nawiązało do pandemii i izolacji. Docenionych zostało dwóch tyszan!

Ireneusz Kaźmierczak, pandemia strachu, obiektywnie śląskie
Kadr z fotokastu Ireneusza Kaźmierczaka "Pandemia strachu" · fot. Ireneusz Kaźmierczak


Hasło konkursowe "Śląskie przebudzenie" odnosiło się do sytuacji koronawirusa w naszym regionie, choć temat tradycyjnie można było zinterpretować dowolnie. Na XI edycję napłynęły 132 prace konkursowe, w tym 109 fotoreportaży, 14 filmów i 9 fotokastów, które laureaci mogli przesyłać od 1 lipca do 15 września. W konkursie wzięło udział 125 uczestników. Laureatów wyłonili: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan i Jacek Joostberens.

W kategorii Fotoreportaż trzecie miejsce otrzymał tyszanin Grzegorz Krzysztofik za pracę "Orkiestra 18:55". To fotorelacja z ostatnich minut przygotowań do koncertu Kameralnej Orkiestry Miasta Tychy Aukso - pierwszego po trzymiesięcznej przerwie związanej z wiosennym lockdownem.

Link do fotoreportażu "Orkiestra 18:55".

- Z powodu pandemii, muzycy orkiestry, którzy wcześniej grali kilka koncertów w miesiącu, zostali pozbawieni kontaktu z publicznością, kontaktu z innymi muzykami, oraz podstawowego źródła dochodów. 19 czerwca 2020 roku, o godzinie 19.00 pozwolono im wyjść na scenę. Ostatnie pięć minut przed koncertem starałem się udokumentować - pisze o swojej pracy Grzegorz Krzysztofik.

Tyszanin zgłosił do rywalizacji w tegorocznym konkursie także dwa inne fotoreportaże. Pierwszy jest związany z autorskim projektem Wyjdź z Teatru!. Drugi dotyczy czasu wiosennego lockdownu w Tychach. - Od pierwszych dni pandemii, starałem się obserwować i uwieczniać pustkę miejskich przestrzeni i strach mieszkańców miasta Tychy - komentuje autor w opisie pracy.

Link do fotoreportażu "Miasto strachu".

- Czas pandemii całkowicie zablokował dostęp do teatralnych desek. Od marca 2020 roku w teatrach nie pojawiali się aktorzy, widzowie oraz teatralni fotografowie. Czując wielką potrzebę kontaktu z światem teatralnym, postanowiłem zaprosić znanych mi aktorów teatrów tańca, do wyjścia na miasto i przebudzenia się z tej pandemicznej zapaści. I tak oto powstał projekt #Wyjdźzteatru. Pozwolił przebudzić się nie tylko tancerzom, ale również napotykanym mieszkańcom Katowic oraz mojej wewnętrznej potrzebie fotografowania artystów w ich działaniach - opisuje projekt Grzegorz Krzysztofik.

Link do fotoreportażu "Wyjdź z teatru!".

W kategorii Fotokast drugie miejsce zajął Ireneusz Kaźmierczak za obraz "Zaraza strachu". Zdjęcia zostały zrealizowane na tyskich ulicach w ciągu dwóch tygodni kwietnia 2020 roku.Fotokast przypomina wywołujące wciąż dreszcze obrazki z tyskich ulic, kiedy z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń wprowadzonych przez rząd, normalne życie tyszan i mieszkańców wszystkich polskich miast zamarło.

- Należało dostosować się do nowej rzeczywistości i pokonać w sobie strach przed COVID-19. Wszyscy martwili się o bliskich, ale też musieli zaakceptować noszenie maseczek i dystans społeczny. Był to czas przygotowań do świąt Wielkanocy i czas nadziei, że nadejdzie nowe jutro w którym bez strachu będzie można żyć - komentuje Ireneusz Kaźmierczak w opisie filmu.

Autor zgłosił do tegorocznego konkursu także fotoreportaż dotyczący wiosennej fali koronawirusa w Tychach zatytułowany "Dystans społeczny".

Link do fotoreportażu Ireneusza Kaźmierczaka "Dystans społeczny".

Gratulujemy zwycięzcom!

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.