Wiadomości

  • 22 października 2020
  • wyświetleń: 1564

Szpital tymczasowy w centrum metropolii

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zgodnie z informacją przekazaną dziś podczas wystąpienia w Sejmie przez Premiera Mateusza Morawieckiego, zostało wytypowane na szpital tymczasowy. Ten najbardziej znany obiekt wystawienniczy w regionie będzie mógł pomieścić nawet pół tysiąca łóżek dla chorujących pacjentów.

- Dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów - to kluczowe kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala - wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. - Specjalny zespół, w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy. I przede wszystkim pod uwagę brane są rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.

Duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.), jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu medycznego.

Trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował. Wojewoda jest w stałym kontakcie z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i pielęgniarskimi, czy władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wykazują ogromne zaangażowanie i chęć współpracy. - Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się zorganizować tymczasowy szpital tak, aby mógł zapewnić należytą pomoc i opiekę chorującym pacjentom - podkreśla wojewoda Wieczorek.

Jednocześnie systematycznie powiększana jest baza tzw. łóżek covidowych w śląskich szpitalach. Informacja o ilości miejsc oraz zajętości codziennie publikowana jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. https://www.katowice.uw.gov.pl/covid-19

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz pracy dyrekcji i zarządzających szpitalami udało się zabezpieczyć kolejne miejsca w placówkach m.in. w Częstochowie, Bielsku-Białej, Orzeszu, Bystrej, Katowicach, Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju, Zabrzu, Świętochłowicach, Czeladzi, Mysłowicach, Myszkowie. Łącznie to blisko pół tysiąca łóżek.

Na pacjentów, którzy przechodzą zakażenie nieuciążliwie, czekają miejsca w izolatoriach w Istebnej oraz w Ustroniu - łącznie to ponad 250 miejsc, z czego zajętych jest 58.

BM / tychy.info

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj