tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 września 2015
  • 22 września 2015

11. Europejski Dzień Bez Samochodu

Za nami:

We wtorek, 22 września obchodzony jest Europejski Dzień Bez Samochodu. Z tej okazji w Tychach po raz jedenasty odbędą się imprezy zachęcające do pozostawienia samochodu i skorzystania z innych ekologicznych form transportu.

11. Europejski Dzień Bez Samochodu
Przed nami 11. Europejski Dzień Bez Samochodu · fot. NOL Tychy


- Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie mieszkańców aglomeracji do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście - mówi Michał Kasperczyk, jeden z organizatorów.

W ramach tegorocznych obchodów organizatorzy Stowarzyszenie Sportowe NOL-TYCHY, MZK Tychy oraz Urząd Miasta Tychy wraz z partnerami przygotowali szereg atrakcji. Wśród nich między innymi parada rowerzystów ulicami miasta Tychy (Tyska Masa Krytyczna), przejażdżka zabytkowym autobusem marki IKARUS (Tychy pożegnały ostatniego Ikarusa w 2009 roku), wystawa historii komunikacji w Tychach, podczas której będzie można zobaczyć jak kiedyś wyglądał transport w mieście. W nowoczesnym autobusie marki MAN natomiast odbędą się prelekcje dla dzieci jak korzystać z komunikacji miejskiej oraz konkursy z nagrodami.

11. Europejski Dzień Bez Samochodu
W ramach 11. Europejskiego Dnia Bez Samochodu rowerzyści przejadą ulicami miasta. · fot. NOL Tychy


Pierwsza atrakcja jest doskonale znana rowerzystom, bowiem Masy Krytyczne - czyli przejazdy rowerowe ulicami miasta odbywają się w Tychach regularnie. Tyska Masa Krytyczna na Europejski Dzień Bez Samochodu odbywa się w Tychach od 2005 roku, tegoroczna wystartuje o godzinie 15.00 z Dworca PKP w Tychach. Ale już wcześniej zapraszamy na miejsce zbiórki zlokalizowane na peronach Dworca PKP, gdzie czekają dodatkowe atrakcje. W przejeździe rowerowym może wziąć udział każdy, kto przyjedzie na rowerze.

Event komunikacyjny odbędzie się w Tychach po raz piąty tym razem na Dworcu PKP, gdzie znajduje się jeden z parkingów P+R w Tychach. Na miejscu czekać będzie m.in. miasteczko komunikacyjne, w którym będzie można zapoznać się m.in. z historią komunikacji miejskiej w Tychach. Event komunikacyjny to również doskonała okazja, by usiąść za kółkiem pojazdów komunikacji miejskiej i poczuć się jak kierowca. Dla odwiedzających przygotowano specjalne pamiątkowe bilety, okolicznościową pieczątkę oraz poczęstunek. Na miejscu nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych oraz konkursów z nagrodami.

Podczas trwania imprezy będzie kursowała specjalna bezpłatna linia autobusowa zapewniająca dojazd na imprezę. Przejazd zabytkowym IKARUSEM będzie oczywiście bezpłatny, a każdy pasażer otrzyma okolicznościowy bilet, który będzie niepowtarzalną pamiątką z tego dnia. Wszystkie atrakcje w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Tychach są bezpłatne.

11. Europejski Dzień Bez Samochodu
W ramach 11. Europejskiego Dnia Bez Samochodu będzie można usiąść za kierownicą autobusu. · fot. NOL Tychy


Dodatkowo w dniu 22 września środkami komunikacji miejskiej (autobusami oraz trolejbusami) wykonującymi usługi dla MZK Tychy można podróżować bezpłatnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego.


Impreza odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby i Radnego Miasta Tychy Michał Kasperczyka.

11. Europejski Dzień Bez Samochodu

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.