tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 października 2020
  • 19 października 2020

Liść to nie śmieć! Mieszkańcy apelują o zaprzestanie wygrabiania liści

- My, mieszkańcy, zwracamy się do Prezydenta Andrzeja Dziuby i innych administratorów tyskiej zieleni z apelem w sprawie zaprzestania wygrabiania liści - czytamy we wniosku wystosowanym przez tyszan.

jesień, liście
Liść to nie śmieć! Mieszkańcy apelują o zaprzestanie wygrabiania liści · fot. pixabay.com


Wniosek mieszkańców ws. niegrabienia liściKolejny rok wygrabiane są liście ze wszystkich terenów tyskiej zieleni. Tymczasem opadłe liście są cenną ochroną korzeni drzew i krzewów przed wysychaniem, rozdeptywaniem, rozjeżdżaniem i mrozem. Liście tworzące wartościową ściółkę, siedlisko wielu bezkręgowców, użyźniające glebę i pozwalające żyć w niej np. tak pożytecznym dżdżownicom są wygrabiane do gołej ziemi. Pogarsza to warunki siedliskowe, a w konsekwencji wpływa negatywnie na kondycję drzew, innych roślin i miejskiej fauny.

Drzewa w Tychach są w kiepskiej kondycji, szczególnie przy drogach. Główną przyczyną są inwestycje pogarszające warunki siedliskowe, ale również koszenie trawy i wygrabianie liści, co mogłoby zastąpić niezbędne obecnie rozluźnianie i nawożenie gleby pod drzewami. To wszystko to koszty - pieniądze mieszkańców, które miasto i inni zarządcy wydają kilkakrotnie:
  • na wydmuchiwanie liści,
  • na wywożenie liści,
  • na walkę z zanieczyszczonym powietrzem z niskiej emisji,
  • a na koniec na ratowanie lub wycinanie drzew.


Szczególnie oburzające jest to, że te liście są po wygrabieniu wywożone! Wywożenie liści to kolejne wydatki i kolejne spaliny. To my, podatnicy, płacimy za te szkodliwe dla przyrody i nas samych działania. Ta bezsensowna, szkodliwa praca pochłania pieniądze z budżetu miasta i spółdzielni podczas walki z kryzysem. To nieuzasadniona niegospodarność.

Prosimy Miasto Tychy o natychmiastowe przerwanie tych działań, rozpoczęcie rozmów z innymi zarządcami oraz rozpoczęcie kampanii edukacyjnej dla mieszkańców, aby pozostawić liście tam, gdzie ich miejsce: na trawnikach, pod drzewami, gdzie opadły jesienią. Prosimy o znalezienie rozwiązania, aby liście opadłe pod drzewami przy drogach mogły również zostać w swoim miejscu, aby ograniczyć możliwość ich wywiewania na ulice, gdzie kierowcy mogliby się skarżyć na ryzyko poślizgu. Drzewa przy ulicach najbardziej tego potrzebują.

Zachęcamy samorząd tyski, spółdzielnie miejskie i innych administratorów terenów zieleni do dołączenia do akcji "Liść to nie śmieć!" promującej korzyści płynące z niegrabienia liści lub do stworzenia własnej, lokalnej na wzór powyższej. W ramach akcji są dostępne bezpłatny filmik edukacyjny, który może być wyświetlany na ekranach m.in. w komunikacji miejskiej, oraz plakaty i wzory pism do spółdzielni i urzędów.

Prosimy o dostęp do informacji publicznej nt. kosztów przeznaczonych w tym roku na wygrabianie i wywożenie liści oraz o informację nt. działań z powyższego wnioskowanego przez nas zakresu, które mogą być podjęte w tym roku i w latach następnych.


Apel mieszkańców do prezydenta miasta można podpisać TUTAJ.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.