tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 października 2020

Jak tanio ubezpieczyć samochód?

Materiał partnera:

Raz do roku każdy kierowca musi ubezpieczyć swój samochód. Kto może liczyć na tańszą polisę? Ile kosztuje ubezpieczenie auta na Śląsku? Jakie są sposoby na obniżenie ceny OC? Dowiedz się, czy masz szansę na tańsze ubezpieczenie komunikacyjne!

Jak tanio ubezpieczyć samochód?


Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma znaczenie czy auto stoi w garażu bez kół, czy jeździsz nim codziennie setki kilometrów. Dlatego warto dowiedzieć się więcej o OC ze strony https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/najtansze-oc/, by nie przepłacać za ubezpieczenie i wiedzieć, jak szybko oraz skutecznie znaleźć tanią polisę!

Kto płaci najmniej za ubezpieczenie samochodu?Na podstawie danych z porównywarki Mubi sprawdziliśmy, kto płacił we wrześniu najmniej za ubezpieczenie OC. Średnia dla wszystkich kierowców wyniosła w tym miesiącu 839 zł. Jednak aż 21% kierowców otrzymywało oferty ubezpieczenia OC poniżej 500 zł! To jeszcze nie wszystko - 41% trafiło na polisę za mniej niż 700 zł!

Firmy ubezpieczeniowe szacują ryzyko wystąpienia szkody na podstawie historii ubezpieczeniowej danego kierowcy oraz statystyk. Kiedy właściciel samochodu wypełnia formularz ubezpieczeniowy, informacje, które podaje, analizowane są w kontekście globalnych danych dotyczących zdarzeń drogowych. Ubezpieczyciel sprawdza, czy osoby w danym wieku powodują więcej szkód, czy wybranym mieście dochodzi często do kolizji i wypadków oraz czy wpisana marka samochody uchodzi za bezpieczną.

To wiele różnych czynników tworzy ostateczną wycenę składki ubezpieczeniowej. Jeśli będą one korzystne dla kierowcy, to może on otrzymać wyjątkowo tanią ofert na OC. Taka sytuacja przydarzyła się 59-letniej mieszkance powiatu grodzkiego, które znalazła polisę na BMW Serii 3 za 209 zł!

Ile trzeba zapłacić za OC na Śląsku?Czy w Tychach również można było znaleźć tanie ubezpieczenie OC? Zdecydowanie tak! Jeden z mieszkańców mógł we wrześniu ubezpieczyć swój samochód za 330 zł - ofert poniżej 500 zł było dużo więcej.

Średnia cena ubezpieczenia OC w Katowicach wyniosła 882 zł. Było to 7. najtańsze miasto wojewódzkie. Liderem okazało się Opole ze średnią ceną OC 758 zł. Natomiast najdroższy kolejny raz w tym roku był Wrocław - 1023 zł.

Najniższe ceny OC w wybranych śląskich miastach:

  • Tychy - 330 zł,
  • Katowice - 342 zł,
  • Gliwice - 304 zł,
  • Zabrze - 287 zł,
  • Chorzów - 278 zł,
  • Rybnik - 278 zł.


Mimo wysokiej urbanizacji i intensywnego ruchu mieszkańcy śląskich miast mogli znaleźć bardzo tanie ubezpieczenie OC. Oczywiście wpływ na cenę polisy miały także indywidualne czynniki, choćby wypracowane przez lata zniżki ubezpieczeniowe.

Jakie są sposoby na tańsze OC?Na cenę ubezpieczenia OC można spojrzeć z dwóch stron. Po pierwsze można zwrócić uwagę na czynniki związane z wyceną składki przez ubezpieczycieli. Z drugiej strony ważny jest także sposób zakupu ubezpieczenia. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Ubezpieczyciele szacują prawdopodobieństwo wystąpienia szkody na podstawie wielu czynników. Jednym z nich jest wiek kierowcy. To młodzi użytkownicy dróg częściej powodują wypadki, co przekłada się na ceny polis dla nich. Wyraźnie widać to w danych - średnia cena OC we wrześniu dla grupy 18-25 lat to 1491 zł.

Natomiast najmniej za ubezpieczenie musieli zapłacić dojrzali kierowcy w wieku 56-65 lat. Otrzymywali oni oferty w średniej cenie 608 zł, czyli prawie 2.5 razy niższe, niż te dla najmłodszych kierowców!

Przyjrzyjmy się jeszcze markom samochodów. Jak myślisz, które z nich można było najtaniej ubezpieczyć? Zdecydowanie były to marki słynące z aut o małych silnikach, które nie rozwijają dużych prędkości. Najtaniej można było we wrześniu ubezpieczyć Smarty (611 zł). Tanie oferty otrzymywali także właściciele Dacii (623 zł), SsangYongów (635 zł) oraz Suzuki (671 zł). Najdroższe okazały się sportowe superauta Lamborghini (1261 zł) oraz Ferrari (1256 zł).

Zajmijmy się teraz drugą kwestią, czyli sposobem nabycia polisy. Jak najlepiej wybrać coś z wielu dostępnych możliwości? Oczywiście trzeba porównać różne oferty. Ubezpieczenie OC auta obliczysz na porownywarka-oc-ac.pl, co pozwoli Ci sprawdzić w jednym miejscu polisy od różnych ubezpieczycieli.

Czasami jest to większy wydatek, ale warto zapłacić za składkę z góry. Rozłożenie na raty wiąże się z odsetkami, które mogą podnieść całkowity koszt ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych. Za te niepotrzebnie wydane pieniądze można dokupić dodatkowe ubezpieczenie autocasco, NNW lub Assistance.

Tu właśnie przechodzimy do dodatkowych polis. Jeśli się na nie zdecydujesz, to najlepiej kupić je w pakiecie u jednego ubezpieczyciela. A mogą być one naprawdę tanie. Pewien mężczyzna znalazł na Opla Astrę pakiet OC i AC za 310 zł! Inny trafił na OC z Assistance za 232 zł na Forda Escorta!

Podstawowa i najważniejsza zasada przy wyborze OC mówi, by zwracać uwagę na cenę. Zakres tej polisy jest zawsze taki sam, więc ochrona u poszczególnych ubezpieczyciele nie różni się od siebie.