Sport

  • 4 czerwca 2024
  • 5 czerwca 2024
  • wyświetleń: 2386

[FOTO] Otwarcie miasteczka rowerowego przy SP 11 w Tychach i egzamin na kartę rowerową

W poniedziałek 3 czerwca uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 11 zdawali praktyczny egzamin na kartę rowerową, który był przeprowadzony pod okiem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Przy szkole otwarto także miasteczko ruchu drogowego! Zobaczcie zdjęcia!

Otwarcie miasteczka rowerowego przy SP 11 w Tychach - 03.06.2024 · fot. Tomasz Gonsior / tychy.info


Dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych, konieczne jest posiadanie karty rowerowej.

Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszego prawa jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Każda osoba, która siada na rower, musi się cieszyć również dobrym zdrowiem, w szczególności nie może mieć problemów z utrzymaniem równowagi.

Egzamin na kartę rowerową w SP nr 11 - 03.06.2024 · fot. KMP Tychy


Równie ważną rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument - upoważnia on do poruszania się rowerem.

- Gratulujemy uczniom, którzy zdobyli dzisiaj swoje pierwsze uprawnienia! Rodzicom przypominamy o tym, że to oni są odpowiedzialni za to, aby swoim przykładem uczyć dzieci poszanowania przepisów ruchu drogowego i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. To także rodzice i starsze rodzeństwo są odpowiedzialni za to, aby dziecko dobrze nauczyło się jazdy jednośladem; zarówno techniki, jak i właściwej orientacji w drogowych przepisach. Wtedy nauczycielom łatwiej będzie usystematyzować i uzupełnić wiedzę, a egzamin na kartę rowerową nie będzie stanowił dla dziecka większego problemu - mówią tyscy policjanci.

ar / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj