Sport

  • 12 września 2017
  • wyświetleń: 2116

Samochodowe Mistrzostwa Tychów 2017 rozstrzygnięte

Rywalizacja w tegorocznej edycji Samochodowych Mistrzostw Tychów dobiegła końca. 12,5 km ścigania w finałowej, szóstej rundzie cyklu wyłoniło zawodników, którzy wywalczyli tytuły Samochodowego Mistrza Tychów w poszczególnych klasach.

Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017 · fot. Jakub Rozmus


I tak w klasie 1 najwięcej punktów zgromadził Łukasz Semik (Fiat Seicento). Daniel Dembinny z Damianem Włodarczykiem (Honda CRX) zostali mistrzami w klasie 2. Zwycięstwo w mocno obsadzonej klasie trzeciej padło łupem Łukasza Kępy (Honda Civic). Z kolei w klasie 4 - przeznaczonej dla najmocniejszych samochodów - mistrzowską koronę wywalczył Florian Wójcik Mirski (Subaru Impreza), który w tym sezonie triumfował w 4 z 6 rozegranych rund cyklu. W klasie RWD (samochody z napędem na tylne koła) najwięcej punktów zdobył Adam Owczarz (Nissan 350z), a licznie reprezentowaną klasę Cento wygrał Marek Mendela (Fiat Seicento).

W finałowej rundzie sezonu 2017 Samochodowych Mistrzostw Tychów gra toczyła się o wysoką stawkę. Inaczej niż w pięciu pierwszych zawodach w tym roku, w niedzielę, 10 września zawodnicy ścigali się nie na jednej, lecz na dwóch próbach sportowych. Pierwszą wytyczono na torze testowym Fiat Chrysler Automobiles w Bieruniu, a drugą na placu przed Tyskimi Halami Targowymi. Oba odcinki przejeżdżano trzykrotnie, a ich łączny dystans wyniósł 12,5 km. Dłuższe ściganie oznaczało więcej punktów - te zdobyte w finałowej rundzie mnożono razy 1,5. Tym samym za zwycięstwo w klasie zawodnicy mogli dopisać do swoich kont nawet 45 oczek, co dodatkowo podniosło atmosferę rywalizacji, która - podobnie jak w pięciu poprzednich rundach - toczyła się przy stabilnej, bezdeszczowej pogodzie.

Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017
Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017 · fot. Jakub Rozmus


W kategorii Cento, w której walczą załogi w Fiatach Seicento oraz Cinquecento, swoją klasę potwierdzili Marek Mendela i Robert Krzyża. Liderzy punktacji tej kategorii wszystkie niedzielne próby ukończyli w pierwszej trójce i sięgnęli po pewne zwycięstwo w zawodach meldując się na mecie z ponad 10-sekundową przewagą. Dzięki temu wynikowi Mendela i Krzyża zapewnili sobie także tytuł Samochodowych Mistrzów Tychów w klasie 1. Drugie miejsce w zawodach zajęli Wojciech de Weyher i Michał Fogiński, a podium uzupełniła załoga Szczepan Krzywdziak/Magdalena Wyrwa. W klasyfikacji rocznej klasy 1 za Mendelą i Krzyżą uplasowali się Wojciech i Jakub Najgrodzcy, a tytuł II wicemistrzów zdobyli de Weyher z Fogińskim.

- Dla nas cały sezon był udany. Ukończyliśmy wszystkie rundy, wiele z nich na wysokich miejscach, więc jestem zadowolony z tego, że robimy postępy. Cieszę się, że nasza praca nad samochodem przyniosła rezultaty i nie mieliśmy z nim praktycznie żadnych problemów - tłumaczył Marek Mendela.

Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017
Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017 · fot. Jakub Rozmus


Pięć zwycięstw na sześć rozegranych rund, w tym także to niedzielne - to bilans Łukasza Semika (Fiat Seicento), który w tym roku kompletnie zdominował rywalizację w klasie 1 (do 1400 cm3). Tym samym Łukasz pewnie sięgnął po tytuł Samochodowego Mistrza Tychów w tej kategorii. Tytuł I wicemistrzów klasy 1 trafił w ręce Pawła Oślaka i jego pilotki Patrycji Wendzel (Fiat Seicento), którzy w finałowej rundzie uplasowali się na drugiej pozycji. Paweł i Patrycja stracili zaledwie 0,72 sekundy do Semika, którego dziś pilotował Mateusz Bartosik. Gdyby nie 5-sekund kary, to Oślak i Wendzel cieszyliby się ze zwycięstwa. Z kolei II wicemistrzem został Michał Kociołek (Fiat Seicento) - trzeci w niedzielnych zawodach.

Niedzielne ściganie okazało się szczęśliwe także dla Dawida Tomali i Tomasza Malczewskiego (Honda CRX). Ten duet wygrał walkę w klasie 2. i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznej odsłonie cyklu organizowanego przez Automobilklub Ziemi Tyskiej. Odrobinę szybsi byli Mariusz Grudka z pilotem Marcinem Gutem (Citroen C2), ale zwycięstwa pozbawiła ich 10-sekundowa kara za potrącenie szykan. Na trzecim miejscu uplasowali się Marcin Świder i Mateusz Solarczyk (Honda Civic). Mimo niepowodzenia w finałowej rundzie, pierwsze miejsce w klasyfikacji rocznej klasy 2. obroniła załoga Daniel Dembinny i Damian Włodarczyk (Honda CRX). Tytuł I wicemistrza tej kategorii zdobył Grzegorz Ciombor (Honda Civic), a II wicemistrzami zostali Romuald Stasik i Grzegorz Pękala (Citroen C2).

- Dziś jestem najbardziej zadowolony z mojego pilota, bo pierwszy raz jechaliśmy zawody, w których były odcinki dojazdowe w otwartym ruchu. Cieszę się też z tego, że zarówno my, jak i samochód daliśmy radę. Wyzwaniem była konkurencja, więc pierwsze miejsce w takiej stawce, to duży powód do radości - mówił zadowolony Dawid Tomala.

Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017
Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017 · fot. Jakub Rozmus


W klasie 3. swoje trzecie zwycięstwo w tegorocznych zmaganiach o tytuł Samochodowego Mistrza Tychów odniósł Łukasz Kępa pilotowany przez Krysię Bywalec (Honda Civic). O niecałe pięć sekund triumfatorom ustąpili zwycięzcy poprzedniej rundy, czyli Maciej Watras i Kamil Kluczewski (Renault Clio). Co ciekawe, dwie wymienione załogi okazały się także odpowiednio drugim i trzecim najszybszym duetem całych zawodów, ponownie pokonując wielu zawodników w mocniejszych samochodach z napędem na wszystkie koła. Trzecie miejsce w klasie 3 - już z 15-sekundową stratą do zwycięzców - wywalczyli Sławek Forma i Krzysztof Rzecznik (Opel Astra GSi). Mistrzowski tytuł w tej kategorii zdobył niedzielny triumfator. Warto podkreślić, że Łukasz Kępa wszystkie tegoroczne rundy SMT ukończył na podium, w tym trzy z nich wygrał. Drugie miejsce w klasyfikacji rocznej klasy 3. zajęła załoga Watras/Kluczewski, a trzecia lokata przypadła Formie i Rzecznikowi.

Zmaganiom w klasie 4 ton nadawał Florian Wójcik Mirski (Subaru Impreza) odnosząc swoje czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Tym mocnym akcentem Florian przypieczętował także triumf w klasyfikacji rocznej, a co za tym idzie - zdobycie tytułu Samochodowego Mistrza Tychów w klasie 4. W trakcie finałowych zawodów sezonu, kierowca czarnego Subaru Impreza miał nieco ułatwione zadanie, bowiem już na samym początku zawodów awaria wyeliminowała drugą załogę klasyfikacji mistrzostw, czyli Artura Kobielę i Michała Walę. Z kolei zajmujący trzecie miejsce w tabeli Łukasz Kobiela i Tobiasz Spratek nie zdecydowali się na start w niedzielnych zawodach. Podium klasy 4. w szóstej rundzie SMT 2017 uzupełnili Robert Bogacz i Mariusz Kobyliński (Subaru Impreza), a także Adrian Zawadka i Patryk Cieślar (również Subaru Impreza).

- Dziś trochę pomogła mi konkurencja. Odpadł Artur Kobiela, co pozwoliło mi jechać spokojniej, by dowieźć pierwsze miejsce do mety bez przygód i podnoszenia ryzyka - mówił na mecie Wójcik Mirski.

Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017
Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017 · fot. Jakub Rozmus


Paweł Rączka z Wojciechem Janickim pogodzili w niedzielę dwóch głównych pretendentów do zwycięstwa wśród załóg w samochodach napędzanych na tylne koła. Załoga BMW e36 w pokonanym polu zostawiła Adama Owczarza z Darią Flisiak (Nissan 350z) oraz Tomasza Mizerę z Sławomirem Wajsmanem (BMW M3 e36 Compact). Finalnie jednak najwięcej powodów do radości ma Adam Owczarz, którzy dzięki drugiej lokacie zapewnił sobie triumf w klasyfikacji rocznej klasy RWD. I wicemistrzem tej kategorii został Tomasz Mizera, a najniższy stopień podium przypadł Pawłowi Rączce.

- To moje pierwsze zwycięstwo. Dziś wszystko zagrało idealnie, czasy były równe, powtarzalne, więc myślę, że po dzisiejszych zawodach nie mogłem więcej oczekiwać. Wygrana cieszy, szczególnie że wszyscy konkurenci dojechali do mety, więc nie zawdzięczam wyniku problemom rywali - komentował Paweł Rączka.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, także i w tym roku Samochodowe Mistrzostwa Tychów mogą się odbyć dzięki wsparciu sponsorów i partnerów Automobilklubu Ziemi Tyskiej: Fiat Chrysler Automobiles Polska, Silesia Oil - AVIA, Inter Cars, dystrybutor żywic poliestrowych http://www.zywica.eu, Miasto Tychy, S-Kart Bytom, Tyski Sport S.A., Info Graf, Time4, Super-Nowa.pl oraz serwisowi Rajdy24.pl.

Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017
Ostatnia runda Samochodowych Mistrzostw Tychów - 10.09.2017 · fot. Jakub Rozmus


Klasyfikacja generalna 6. rundy Samochodowych Mistrzostw Tychów (10 września 2017):1. Florian Wójcik-Mirski/Marcin Kaleciński (Subaru Impreza Maptek) + 10:16,67 s
2. Łukasz Kępa/Krysia Bywalec (Honda Civic) + 15,01 s
3. Maciej Watras/Kamil Kluczewski (Renault Clio) + 19,75 s
4. Paweł Rączka/Wojciech Janicki (BMW e36) + 21,46 s
5. Adam Owczarz/Daria Flisiak (Nissan 350z) + 25,17 s
6. Tomasz Mizera/Sławomir Wajsman (BMW M3 e36 Compact) + 29,51 s
7. Sławomir Forma/Krzysztof Rzecznik (Opel Astra GSi) + 29,6 s
8. Piotr Sikorski/Piotr Kowalski (BMW e30) + 29,75 s
9. Piotr Kapusta/Grzegorz Gibek (BMW 328 ti) + 31,10 s
10. Grzegorz Ira/Damian Drob (Honda Civic) + 33,14 s


Nieoficjalna punktacja Samochodowych Mistrzostw Tychów 2017 w poszczególnych klasach:Klasa Cento
1. Marek Mendela - 120 pkt
2. Wojciech Najgrodzki - 92 pkt
3. Wojciech de Weyher - 90,5 pkt

Klasa 1 (do 1400 cm3)
1. Łukasz Semik - 51 pkt
2. Paweł Oślak - 43 pkt
3. Michał Kociołek - 35 pkt

Klasa 2 (powyżej 1400 cm3, do 1600 cm3)
1. Daniel Dembinny - 96 pkt
2. Grzegorz Ciombor - 92 pkt
3. Romuald Stasik - 72 pkt

Klasa 3 (powyżej 1600 cm3, do 2000 cm3)
1. Łukasz Kępa - 138 pkt
2. Maciej Watras - 115 pkt
3. Sławomir Forma - 99 pkt

Klasa 4 (powyżej 2000 cm3)
1. Florian Wójcik Mirski - 95 pkt
2. Artur Kobiela - 68 pkt
3. Łukasz Kobiela - 48 pkt

Klasa RWD (samochody z napędem na tylną oś)
1. Adam Owczarz - 46 pkt
2. Tomasz Mizera - 43 pkt
3. Paweł Rączka - 34 pkt

BM / tychy.info

źródło: Automobilklub Ziemi Tyskiej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.