tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 3 listopada 2021
  • 16 stycznia 2022

Lodowisko 4 miesiące jest zamknięte. Chcą wydłużyć mrożenie

Członek Stowarzyszenia Tyskie Lwy Andrzej Czyszczoń przygotował petycję w sprawie wydłużenia okresu mrożenia tafli lodowiska na Stadionie Zimowym w Tychach. Wskazuje on, że teraz obiekt przez 4 miesiące w roku stoi bezużyteczny, a mógłby w tym czasie służyć mieszkańcom. Wniosek w tej sprawie podpisało ponad 300 osób.

VI Turniej Hokejowy Tyskich Przedszkolaków , Stadion Zimowy
VI Turniej Hokejowy Tyskich Przedszkolaków w 2019 roku · fot. Stadion Zimowy


Petycja została skierowana do Prezydenta Miasta Tychy, radnych miejskich, dyrektora MOSiR, kierownika Stadionu Zimowego a także do posła Michała Gramatyki. Jej autor wskazuje, że wraz z końcem rozgrywek hokejowych na wiosnę lodowisko jest rozmrażane (marzec/kwiecień), a ponowne mrożenie odbywa się przed startem sezonu, zazwyczaj końcem lipca. W czasie tej przerwy stoi bezużyteczne.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu pisaliśmy w artykule Zakup maty multisportowej dla stadionu nie dojdzie do skutku o pomyśle zakupienia maty multisportowej dla Stadionu Zimowego w Tychach. Wówczas wystosowano petycję, ale dyrektor MOSiR-u Marcin Staniczek odrzucił wniosek, uznając, że zakup maty to pomysł nieuzasadniony ekonomicznie. Argumentował też, że niezbędna jest przerwa techniczna w obiekcie.

- W trakcie przerwy wykonywane są prace związane z dostosowaniem tafli do zmieniających się przepisów (przemalowywanie linii pola gry), prace konserwacyjne, przegląd i kontrola połączeń band, czyszczenie i wymiana uszkodzonych poliwęglanów chroniących reklamy na bandach, malowanie szatni zawodników, konserwację i remonty agregatu mrożącego jak i pomocniczych urządzeń. Najistotniejszym powodem przerwy technicznej jest konserwacja agregatu mrożącego i urządzeń z nim powiązanych. - wyjaśniał kilka miesięcy temu Marcin Staniczek.

- Chciałbym podkreślić że malowanie szatni może odbyć się w czasie funkcjonowania lodowiska (w tym roku wymieniono tak wszystkie drzwi), przegląd i połączenia band również, a remont agregatu i pozostałe tematy można zaplanować i naprawdę 1 miesiąc wystarczy. Pracuję w zakładzie produkcyjnym i wspomniane tematy nie są mi obce. Wiem, jak wyglądają przeglądy maszyn i urządzeń, jak również planowanie prac. Chętnie pomogę, jak będzie taka potrzeba - komentuje Andrzej Czyszczon.

- Stadion Zimowy w Tychach należy do jednych z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Służy on zarówno zawodowym hokeistom, amatorom, grupom dziecięcym (hokej, łyżwiarstwo figurowe), jak również społeczeństwu tyskiemu i nie tylko (powiaty pszczyński, bieruńsko-lędziński, mikołowski) jako ślizgawki ogólnodostępne - wskazuje w treści petycji pan Andrzej.

lodowisko, stadion zimowy w tychach
Ślizgawka na Stadionie Zimowym · fot. MOSiR Tychy


- Niestety problemem jest fakt, że lodowisko jest dostosowywane pod grę zespołu GKS Tychy. Pomimo, że obiektem zarządza MOSiR, to wraz z końcem rozgrywek hokejowych lodowisko jest rozmrażane (marzec/kwiecień), a ponowne mrożenie odbywa się przed startem sezonu, zazwyczaj końcem lipca. Przez ten fakt wszystkie grupy od dzieci po dorosłych, wszystkie grupy trenujące na lodzie (hokej, jazda figurowa), wszyscy korzystający rekreacyjnie z ślizgawek zostają odcięci od możliwości korzystania z obiektu, którego funkcją nadrzędną jest lodowisko. Obiekt 4 miesiące jest całkowicie bezużyteczny, utrzymywany z podatków mieszkańców, którzy nie mogą wówczas korzystać z obiektu. Nie można powiedzieć, że jest to wymuszone jakimikolwiek problemami z agregatem (ten byłby w stanie zamrozić dwie takie tafle), nie można też powiedzieć, że fakt ten wynika z konieczności prac konserwatorskich (bo te można zaplanować i wykonać maksymalnie w 1 miesiąc - uważa pan Andrzej.

Dlatego autor petycji wnioskuje o wydłużenie okresu mrożenia tafli lodowiska do co najmniej 15 czerwca każdego roku.

- Wnioskuję, aby obiekt Stadion Zimowy był dostępny dla społeczeństwa jako lodowisko każdego roku od 15 lipca do 15 czerwca, a wszelkie prace były wykonywane właśnie w okresie 15 czerwca do 15 lipca - wskazuje.

Autor petycji podsumowuje:

- Co najważniejsze, chcemy aby lodowisko wydłużyło czas funkcjonowania, a w tym czasie można: wydłużyć okres dostępności do ślizgawek ogólnodostępnych dla społeczeństwa, wydłużyć okres treningów specjalistycznych wszystkich grup dziecięcych i młodzieżowych, co na pewno przyczyni się do rozwoju tyskiego hokeja i jazdy figurowej, wydłużyć dostęp dla drużyn amatorskich. Dłuższy czas funkcjonowania obiektu da możliwość organizacji turniejów hokejowych dla wszystkich grup wiekowych. Można to zrobić wspólnie ze stowarzyszeniem Tyskie Lwy. Co do organizacji takich turniejów również służę pomocą. W ciągu roku sam zorganizowałem 4 turnieje - 3 w Czarnym Dunajcu i 1 w Bytomiu, ściągając zespoły z Czech i Słowacji (głównie drużyny selekcyjne!). Zyskałoby nie tylko lodowisko, ale również infrastruktura hotelowa i gastronomiczna w obrębie lodowiska. A i promocja miasta też niemała - mówi Andrzej Czyszczon.

Petycję podpisało ponad 300 osób nie tylko z Tychów, ale i Kobióra, Katowic, Lędzin, Mysłowic, Bierunia, Jastrzębia-Zdroju, Żor, Gostyni, Sosnowca, Łazisk Górnych, Mikołowa, Pszczyny, Bytomia, Studzienic, Świerczyńca, Oświęcimia, Rudy Śląskiej, Chorzowa czy Opola. Dokument trafił już do adresatów.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.