tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Sport

  • 11 lipca 2021

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 15 sierpnia w godzinach 12.00-15.00 odbędzie się na tyskich Paprocanach IX edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tychach · fot. MOSiR


Oprócz podstawowego biegu na dystansie 1963 metry odbędzie się też bieg na dystansie ok. 10 km, wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przygotowano różne atrakcje. Kolejnym punktem w programie oprócz biegów, będzie powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych. Jak zwykle na wszystkich czekać będą napoje, zupa oraz drobne upominki dla dzieci.

Za miejsca I - III w biegu na 10 km przewidziano nagrody rzeczowe. To na razie wstępny zarys tego co czeka uczestników. Szczegóły zostaną podane w kolejnych komunikatach organizatorów.

O biegu w TychachZanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944 - 1963.

W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem. Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota - Roweckiego w coraz większej liczbie inicjatorzy wydarzenia składali wieńce i kwiaty, przypominali życiorysy ludzi o których historia miała „głucho milczeć”.

W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca organizatorom udało się przenieść uroczystości na placu Baczyńskiego, gdzie zamontowali okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawili bitewne rekonstrukcje z lat 1944 - 1963.

W 2016 i 2017 i 2018 i 2019 i 2020 roku zmieniła się formuła wydarzenia. Nawiązano kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”, a uroczystości 1 marca zostały przeniesione na Paprocany. Tam zorganizowano bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora.

Koordynator biegu 2021 - Ireneusz Ruchała - tel. 507 382 376.

Link do zapisów w serwisie dopstartu.pl - kliknij tutaj.

Warto śledzić stronę wydarzenia na Facebooku:
www.facebook.com/events/211806020424758/

ar / tychy.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.