tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Sport

  • 2 czerwca 2021
  • 20 czerwca 2021

Kręcimy dla Tychów -wydarzenia w ramach Rowerowej Stolicy Polski

1 czerwca ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa miesiąc do 30 czerwca. Zachęcamy tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów! Uwaga! Dla uczestników rywalizacji zaplanowano 4 rowerowe imprezy!

rowerowa stolica polski


"Rowerowa Stolica Polski” to rywalizacja, w której udział bierze kilkadziesiąt miast z całej Polski. W rywalizacji w liczbie pokonywanych na rowerze kilometrów przez mieszkańców miast biorących udział w akcji, może wziąć udział każdy. Organizatorem akcji jest Miasto Bydgoszcz, a pierwsza edycja została przeprowadzona w 2019 roku.

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach.

- Grupy rodzinne, szkolne czy też po prostu grupy sportowe - wszystkich zachęcamy do kręcenia na rzecz Tychów - mówią tyscy urzędnicy.

Dla uczestników rywalizacji zaplanowano 4 rowerowe imprezy:

  • 6 czerwca, miejsce: Przystań kajakowa MOSM w godzinach 16.00-18.00,
  • 13 czerwca, miejsce: Plac Baczyńskiego w godzinach 16.00-18.00,
  • 20 czerwca, miejsce: Park Jaworek w godzinach 16.00-18.00,
  • 11 lipca, miejsce: al. Niepodległości pod napisem Tychy, w godzinach 16.00-18.00.


Podczas imprez odbędą się konkursy rowerowe dla najmłodszych, na uczestników tradycyjnie czekają gadżety miejskie i rowerowe. To nie wszystko 2 czerwca w ramach akcji odbędzie się 151. Tyski Nocny Rajd Rowerowy.

Jak przyłączyć się do akcji?W zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Bez względu na to, czy na rowerową wyprawę wybierasz się rekreacyjnie raz w tygodniu, czy też codziennie pokonujesz większy dystans np. dojeżdżając do szkoły czy pracy.

Tegoroczną nowością w zabawie będzie wprowadzenie 5 kategorii miast ze względu na ich wielkość. Poza głównym pucharem dla zwycięzcy każde z miast w ramach 5 kategorii otrzyma dodatkowy puchar RSP. Dla 3 najlepszych miast w kategorii ogólnej powędrują samoobsługowe stacje naprawy rowerów. W śród nagród indywidualnych sponsor strategiczny przewidział m.in. rowery miejskie marki Kellys, zapięcia u-lock, plecak, zestaw lampek, podwójne zaproszenia na weekend w Bydgoszczy dla seniora/ seniorki powyżej 60. roku życia.

Udział mieszkańców w akcji będzie również miał nieoceniony wpływ podczas planowania zagospodarowania przestrzennego i tworzenia nowej infrastruktury rowerowej. Dzięki danym z aplikacji (szczegółowej statystyce przejazdów, tzw. „mapie ciepła”) dowiemy się, którymi drogami i ścieżkami rowerowymi tyszanie poruszają się najczęściej i jakie kierunki obierają najchętniej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl.

W ubiegłorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski Tychy zajęły 21. miejsce. Przez cały wrzesień 2020 r. tyszanie przejechali w sumie 58 966 kilometrów, spędzili na rowerach 3 975 godzin oraz spalili 2 237 876 kalorii!

ar / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.