tychy.info

Reklama

Sport

  • 28 kwietnia 2021
  • 1 maja 2021

Środowiska filmowe i sportowe razem przeciw depresji

Młodzi filmowcy z regionu chcą mówić o depresji. Do zrealizowania kampanii walki z depresją konieczne jest jednak zebranie brakujących środków. W promocję zbiórki zaangażowały się wspólnie śląskie i zagłębiowskie kluby sportowe. Akcja wyrosła w środowisku piłkarskim, ale szybko włączyły się też inne grupy sportowców. Komitet wsparcia tworzą GKS Tychy (piłka nożna, hokej i koszykówka), GKS Katowice (piłka nożna mężczyzn i kobiet, siatkówka, hokej), GKS Jastrzębie, Górnik Zabrze i Zagłębie Sosnowiec.

Bierzemy na głowę
Środowiska filmowe i sportowe, w tym GKS Tychy, razem przeciw depresji · fot. materiały prasowe


Dane nie pozostawiają złudzeń. Zdrowie psychiczne wielu osób zostało wystawione przez efekty pandemii na ciężką próbę. Już ponad milion osób cierpi w Polsce z powodu depresji. 3/4 Polaków w kryzysie nie myśli o zasięgnięciu pomocy u psychiatry. Grupa śląskich filmowców postanowiła wesprzeć stowarzyszenie działające przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich. Do akcji włączyły się środowiska sportowe.

Jak wynika z badania UCE Research liczba osób będących obecnie w gorszym stanie znacznie wzrosła. Aż 80 procent z nich przed wybuchem pandemii nie notowało obniżonego nastroju. Za pogorszeniem stanu zdrowia stoi przede wszystkim izolacja społeczna. Na ten powód jako główny wskazała prawie połowa badanych. O spotkania ze znajomymi i rodziną jest znacznie trudniej niż kiedyś. Ograniczyliśmy podróże i przemieszczanie się. W znacznie mniejszym zakresie niż kiedyś korzystamy z kin i muzeów, a restauracje pozostają zamknięte. Nawet wyjście do pracy staje się rozrywką nie zawsze dostępną, bo część osób pracuje z domów. Niestety, jak wynika z sondażu aż 3/4 osób w kryzysie nie zamierza zasięgnąć pomocy u psychiatry.Działający w Siemianowicach Śląskich Publiczny Zakład Terapii Uzależnień i Współuzależnienia wyszedł z inicjatywą pomocy osobom z pogorszonym samopoczuciem. W projekt zaangażowali się młodzi twórcy wspierani przez fundację i dobroczyńców.

- Jesteśmy zespołem złożonym ze śląskich filmowców i śląskich psychologów-terapeutów. Łączymy nasze wiedzę i zawodowe doświadczenie, by stworzyć 30-sekundowy spot, zachęcający do dbałości o zdrowie psychiczne i zwracanie uwagi na innych, szczególnie w okresie pandemii. Nasza kampania rozpocznie się w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października 2021 i potrwa dwa miesiące. Będzie można ją zobaczyć na ekranach Śląskich i Zagłębiowskich Tramwajów oraz w warszawskim metrze - mówi Anna Urbańczyk, reżyserka filmowa.

- My terapeuci choć często sami jesteśmy fanami sportu, to gdy słyszymy takie hasła, typu „rusz się”, „weź to na klatę”, „weź się w garść”, wiemy jak okropne i nieskuteczne są dla ludzi w epizodzie depresji. To jak powiedzieć „no po prostu pij mniej” alkoholikowi, nic nie wnosi, bo te osoby nie mają własnych zasobów, żeby same się „ruszyć” - tłumaczy terapeuta Krzysztof Pastuszka ze Stowarzyszenia „Trzeźwe Siemianowice”

Osoby zainteresowane wsparciem mogą skorzystać z łatwego systemu na stronie zrzutka.pl pod linkiem zrzutka.pl/s8gusu

Osoba kontaktowa - Grzegorz Kieliszczyk (+48 663 259 250), kampania@uzaleznienia.siemianowice.pl.

ar / tychy.info
źródło: GKS Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.