tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Sport

  • 6 maja 2021

Wytyczą szlaki górskie specjalnie dla biegaczy

Stowarzyszenie „Region Beskidy” wprowadza nowy produkt turystyczny pod nazwą „Beskid Run", który będzie polegał na stworzeniu sieci biegowych szlaków górskich. To świetnia wiadomość dla biegaczy. Projekt polega na zaplanowaniu i zaprojektowaniu wizualnego systemu identyfikacji górskich tras biegowych, ich wytyczeniu i oznakowaniu.

bieg, góry, beskidy, bieg górski, biegacz
fot. Rafał Soliński / powiat bielski


To pierwsze w kraju przedsięwzięcie, które jest próbą kompleksowego wykonania oraz spójnego systemu znakowania górskich tras biegowych, opartych o spójny i kompleksowy system wizualny, zgodny z księgą znaków i logotypów Polskiej Marki Turystycznej Beskidy. System jest także zharmonizowany z przyjętym system znakowania szlaków PTTK.

W ramach projektu zostanie wytyczonych około 500 km tras, wielosezonowych szlaków biegowych, przyjmując oznaczenie około 25 tras biegowych o różnym stopniu trudności. Trasy opierają się o schemat pętli, w miarę możliwości ze startem w miejscach parkowania samochodów. Na początku tras będą instalowane duże tablice informacyjne opisujące schemat i profil trasy, główne atrakcje w pobliżu, istotne i ważne punkty na trasie, pożyteczne informacje np. nr alarmowe w górach, punkty odpoczynku, inne trasy biegowe w pobliżu, kody QR odnoszące się do pliku GPX (trasa do ściągnięcia na urządzenia mobilne). Planuje się umieszczenie również dużych tablic edukacyjnych w kilku miejscach widokowych na trasach, tak aby informować o walorach przyrodniczo-kulturowych Beskidów.

Ponadto na trasach w odpowiedniej odległości zainstalowane zostaną małe tabliczki zawierające aktualne i istotne dla biegacza informacje.

Wszystkie trasy zostaną wyznaczone nieodpłatnie przez miłośników biegów górskich i będą się pokrywać z istniejącymi w górach trasami pieszymi. Nie będzie więc potrzeby prowadzenia prac ziemnych ani dokonywania specjalnych uzgodnień. Tablice będą montowane przeważnie na istniejących już w górach tzw. „rogaczach”, a w razie innych rozwiązań zostaną uzgodnione z odpowiednimi nadleśnictwami oraz właścicielami terenu.

Projekt zakłada poprawę odwiedzalności regionu, a co za tym idzie zwiększenie wykorzystania bazy noclegowej i gastronomicznej.

Projekt jest innowacyjny, został przychylnie przyjęty przez media, tak więc będzie miał duże znaczenie dla zwiększenia świadomości o walorach Polskiej Marki Turystycznej Beskidy wśród turystów. Zakłada wypracowanie pierwszego w Polsce systemu znakowania górskich tras biegowych, adresowanych do bardzo szybko rozwijającej się grupy aktywnych turystów, będzie podstawą do wytyczania kolejnych tras biegowych a tym samym rozbudowania produktu turystycznego.

Wyznakowane trasy będą wykorzystane do organizacji szeregu imprez i zawodów sportowych w rywalizacji górskiej, które aktualnie są bardzo popularną i rozwijającą się z dużym potencjałem, formą współzawodnictwa.

Na bazie oznakowanych tras planuje się wydanie przewodnika o biegowych trasach Beskidów. Wszystkie trasy zostaną opisane na portalu www.Beskidy.travel, gdzie dodane zostaną również znaczniki GPX dla urządzeń mobilnych.

Projekt jest dofinansowany z budżetu państwa przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu części 40 budżetu państwa - Turystyka.

ar / tychy.info, źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.