tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 13 października 2020
  • 20 października 2020

Scena TV: „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna”

Za nami:

We wtorek, 20 października o godzinie 18.00 Teatr Mały zaprasza do Pasażu Kultury Andromeda na kolejny pokaz Teatru Telewizji w ramach nowego cyklu Scena TV. Ty razem obejrzymy spektakl „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Olgi Lipińskiej.

scena tv hamlet


„Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” to komedia Ivo Brešana w reżyserii Olgi Lipińskiej. Spektakl został zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji. Prezentacja spektaklu Teatru Telewizji, realizowana jest w cyklu "Scena TV". Jego gospodarzem jest dyrektor Teatru Małego - Paweł Drzewiecki. Wstęp wolny!

O spektaklu:W latach 70. „Hamlet…” stał się sensacją nie tylko na rodzimych scenach. W Polsce także pojawiło się wiele bardzo różnych inscenizacji, łącznie z głośnym przedstawieniem Kazimierza Kutza w stołecznym Teatrze na Woli, z Tadeuszem Łomnickim w roli przewodniczącego spółdzielni produkcyjnej.
Ivo Brešan (ur.1936), chorwacki dramatopisarz, absolwent slawistyki na uniwersytecie w Zagrzebiu, nauczyciel gimnazjalny w Šibeniku, pierwszą wersję sztuki napisał w 1965 r. Później kilkakrotnie tekst przerabiał, a ostateczna wersja, jak sam przyznał, jest wspólnym dziełem autora oraz reżysera i aktorów przygotowujących prapremierę w Teatrze ITD w 1971 roku.

W swych utworach, określanych mianem nowoczesnej farsy, Brešan dokonuje zjadliwej analizy rozmaitych wynaturzeń w zamkniętym środowisku wiejskim. Autor „Uroczystego bankietu w przedsiębiorstwie pogrzebowym” scharakteryzował swój ideał estetyczny jako „połączenie wzniosłego i banalnego”. Zderzenie tych dwóch kategorii jest dla niego niewyczerpanym źródłem komizmu, ale i refleksji o powikłanych zależnościach między prawdą i prawem, sumieniem i sprawiedliwością.
Niezapomniane przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna zorganizował miejscowy aktyw Frontu Narodowego, spółdzielni produkcyjnej oraz organizacji partyjnej. Akurat tę sztukę Szekspira widział przypadkiem w mieście towarzysz Simurina i streścił ją mieszkańcom dalmatyńskiej wioski, a miejscowy kolektyw postanowił ją wystawić, aby wcielić w czyn dyrektywę o rozwijaniu pracy kulturalno-oświatowej.

Wiejski nauczyciel Škunca, reżyser przedstawienia, tak obsadził role, że w życiu i charakterach wykonawców można odnaleźć wyraźne podobieństwa do odtwarzanych przez nich postaci. Przewodniczący spółdzielni i sekretarz organizacji partyjnej Bukara - wiejski dzierżymorda, krętacz i oszust - gra satrapę Klaudiusza. Pełnym wahań Poloniuszem w amatorskim przedstawieniu w Głuchej Dolnej jest przewodniczący miejscowego oddziału Frontu Narodowego Puljo, zausznik i wspólnik Bukary. Z nimi i ich poplecznikami walczy tutejszy Hamlet - młody Skoko, który chce oczyścić imię swego ojca, fałszywie oskarżonego o malwersacje. Próby w wiejskim zespole stają się odbiciem jego walki o sprawiedliwość z lokalnymi kacykami, z całą skorumpowaną kliką.

Chwyt „teatru w teatrze” pozwala obnażyć miałkość szermierzy idei sprawiedliwości społecznej z lat 50., potęguje założony przez Brešana efekt przemieszania wzniosłości i trywialności (źródło: TVP).

ar / tychy.info, źródło: Teatr Mały

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.