tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 7 października 2020
  • 29 października 2020

Książkowe wyprawki dla każdego przedszkolaka w bibliotece!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka miejska" podaj

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zaprasza rodziców wraz z pociechami urodzonymi w latach 2014 - 2017 do udziału w ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Mała książka - wielki człowiek". Już od 7 października w większości miejskich filii czekają na najmłodszych czytelników książkowe wyprawki!

mała książka, wielki człowiek


Akcja adresowana jest do dzieci, które są już czytelnikami biblioteki i do tych, które dopiero się zapiszą. Każde dziecko otrzyma Wyprawkę Czytelniczą na dobry start, która zawiera książkę i Kartę Małego Czytelnika.

W wyprawce znajduje się także broszura dla rodziców, która przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Za każdą wizytę w Bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki dziecko otrzyma naklejkę. Po uzbieraniu dziesięciu zostanie uhonorowane imiennym dyplomem.

Dzieci, które otrzymały wyprawkę w poprzedniej edycji akcji, w tym roku mogą otrzymać tylko kartę do kolekcjonowania znaczków.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Uwaga! Książki wydawane będą do wyczerpania przyznanego limitu.

Tyskie placówki, w których można otrzymać wyprawkę:Dział dla dzieci Biblioteki Głównej - al. Piłsudskiego 16
Filia nr 2 - Pl. Św. Anny 1
Filia nr 3 - ul. Batorego 9
Filia nr 4 - ul. Czysta 27
Filia nr 6 - ul. Edukacji 64
Filia nr 10 - ul. Przejazdowa 6
Filia nr 11 - ul. Kopernika 3
Filia nr 12 - ul. Zaręby 31a
Filia nr 13 - al. Niepodległości 110
Filia nr 18 - ul. Konfederatów Barskich 17-19

O projekcie:Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek" we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową wyprawkę czytelniczą na dobry czytelniczy start.

Akcji towarzyszy piosenka Mietka Szcześniaka "Mała książka - wielki człowiek".W wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę "Pierwsze czytanki dla...", dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

pierwsze czytanki dla


W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice - przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających pakiety.

Korzyści z udziału w projekcie:
  • Wzrost liczby wiernych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie.
  • Zwiększenie liczby czytelników - nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy nierzadko odwiedzają Bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat.
  • Dzięki rozdawaniu Wyprawek Czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów Małym Czytelnikom Bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.


W edycji 2019/2020 w projekcie udział wzięło ponad 5200 bibliotek w całej Polsce. W części bibliotek wciąż można odebrać Wyprawki Czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym (roczniki 2014-2017). Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

ar / tychy.info, źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka miejska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka miejska" podaj