tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 26 sierpnia 2020
  • 7 października 2020

Dom jest jak człowiek: Anna Dziewit-Meller gościem Muzeum Miejskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

W środę, 7 października o 18.00 gościem szóstego spotkania z cyklu „Dom jest jak człowiek” w Muzeum Miejskim w Tychach będzie Anna Dziewit-Melller - autorka książki „Od jednego Lucypera”, wydanej w lipcu 2020 roku.

Anna Dziewit-Meller
Anna Dziewit-Meller · fot. tygodnikpowszechny.pl


„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro - siedlisko, ulicę, osiedle, parafię - małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne. Ty razem z tyskimi czytelnikami spotka się Anna Dziewit-Meller.

Dziewit-Meller to pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego Andy. W jej literackim dorobku znajdują się powieści „Od jednego Lucypera” (2020), „Góra Tajget” (2016) oraz „Disko” (2012). W 2017 roku wydała książkę „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, a rok później jej kontynuację „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy”.

Wraz z Agnieszką Drotkiewicz opublikowała dwa tomy wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” (2006) i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami” (2009), a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” (2018). Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym - wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 roku w autorskim kanale internetowym Bukbuk. W 2016 roku nominowana za wywiad do Nagrody Grand Press. Od stycznia 2017 roku jest felietonistką Tygodnika Powszechnego. Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć podpis autorki.

Spotkanie poprowadzi Agata Berger-Połomska.

Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1.
Zapisy: Agata Berger-Połomska, tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl
Liczba uczestników ograniczona.
Wstęp wolny! Więcej informacji [url= tutaj.

dziewit-meller


O książce"Od jednego Lucypera” to powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach. O historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej. Kopalnia przeszłości i niedomówień. Autorka, śledząc historię górniczej rodziny, opowiada o mrocznych latach 40. XX wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.

Śląsk, schyłek lat 40. XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dziołcha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alojza. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wieloletnich niedomówień.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj