Rozrywka

  • 26 sierpnia 2020
  • 8 listopada 2020
  • wyświetleń: 4747

Festiwal auksodrone w Dwójce i w internecie w ten weekend!

Za nami:

Koncerty w ramach festiwalu auksodrone w tym roku można śledzić wyłącznie na antenie Programu 2 Polskiego Radia i w streamingu internetowym. Marcin Wasilewski Trio, Adam Pierończyk, Marek Napiórkowski, Szczepan Twardoch, Alek Nowak, Skalpel, Pianohooligan, Johnny Greenwood - to gwiazdy tegorocznej edycji. Przed nami 9 niezwykłych koncertów z udziałem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia oraz zaproszonych gości. Artyści złożą wyjątkowy muzyczny hołd Krzysztofowi Pendereckiemu w programie Penderecki 2.0.

auksodrone, radio, konsoleta
fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Wydarzenie trwa w ten weekend, w dniach 6-8 listopada. Z uwagi na ogłoszone w środę przez rząd nowe obostrzenia, festiwal auksodrone odbędzie się bez udziału publiczności. Bilety i karnety należy zwracać w serwisie Ticketmaster.

Ale nie wszytsko stracone! Festiwalowe koncerty zostaną zarejestrowane przez Program 2 Polskiego Radia i wyemitowane zarówno na antenie Dwójki, jak i udostępnione nieodpłatnie w streamingu wideo na Facebooku festiwalu.

Plan transmisji radiowych i streamingu bezpośredniego:

6 listopada, godz. 19.30 - AUKSO feat. Marcin Wasilewski Trio
6 listopada, godz. 22.00 - Penderecki // Greenwood
7 listopada, godz. 22:00 - Penderecki // Pianohooligan
8 listopada, godz. 22:00 - Penderecki // Skalpel

Plan retransmisji radiowych i streamingu równoległego:

13 listopada, godz. 18.00 - AUKSO feat. Marek Napiórkowski
14 listopada, godz. 20.00 - Alek Nowak / Szczepan Twardoch - Syrena. Melodrama æterna
20 listopada, godz. 18.00 - AUKSO feat. Adam Pierończyk

Gospodarzami wszystkich koncertów będzie duet HCH czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

- Liczymy na spotkanie z Państwem w eterze i on-line, a w przyszłym roku na żywo w Tychach. Pozostaje mieć nadzieję... - mówią organizatorzy auksodrone.

Wiosną tego roku pożegnaliśmy Krzysztofa Pendereckiego, wielkiego kompozytora, którego dzieło będą pamiętać następne pokolenia i którego wszyscy jeszcze długo będziemy się uczyli poznawać i rozumieć. Na festiwalu auksodrone zaczniemy już teraz - publiczność dzięki transmisji radiowej i internetowej będzie miała okazję usłyszeć koncerty w cyklu Penderecki 2.0., w którym zostaną zaprezentowane wybrane dzieła Mistrza. W nieortodoksyjny sposób skonfrontują się z nimi muzycy orkiestry Aukso oraz goście - Piotr Orzechowski i Skalpel. Kto, jeśli nie Penderecki, zasługuje na odważne, nowe, eksperymentalne odczytania? W tym kontekście zabrzmi również muzyka Jonny’ego Greenwooda, gitarzysty Radiohead, który w swych kompozycjach składa hołd polskiemu twórcy.

Ubiegłoroczna prezentacja trzech aktów Dracha, dramatu muzycznego autorstwa Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha, okazała się strzałem w dziesiątkę, więc organizatorzy idą za ciosem. Tym razem, również w formule trzyczęściowego serialu, zaprezentowana zostanie Syrena. Melodramma aeterna - utwór na orkiestrę, saksofon i gitarę oraz trzy głosy, które śpiewając o morzu, będą pytać o sens życia. Może nawet zasugerują odpowiedzi...

W cyklu jazzowym gośćmi Aukso w tym roku będą: Marcin Wasilewski Trio, gwiazda kultowej wytwórni ECM, z zupełnie nowym programem autorstwa lidera grupy, fenomenalny gitarzysta Marek Napiórkowski z powstałą na zamówienie festiwalu kompozycją String Theory oraz znakomity saksofonista Adam Pierończyk, który również specjalnie na tę okazję przygotował nowy utwór, rozpisany na orkiestrę, elektronikę i oczywiście saksofon.

Katalizatorem tych wszystkich żywiołów i ich spoiwem będzie jak zawsze Aukso - Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, prowadzona przez Marka Mosia, zawsze otwartego na nowe muzyczne wyzwania i otwierającego szeroko drzwi tyskiej Mediateki dla poszukujących artystów, reprezentujących wszystkie gatunki muzyczne oraz publiczności, która lubi być zaskakiwana.

Współorganizatorami festiwalu auksodrone są: Program 2 Polskiego Radia oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Kuratorem festiwalu jest Filip Berkowicz.

auksodrone


O artystach:



Marcin Wasilewski Trio



Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski Trio · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Jedna z najlepszych polskich formacji jazzowych, ciesząca się uznaniem w kraju jak i za granicą. Założona w 1991 roku pod nazwą Simple Acoustic Trio operuje własnym językiem muzycznym, odznaczając się stylem balansującym na styku nowoczesności i tradycji. Pod obecną nazwą działa od 2008 roku. W niezmienionym składzie: Marcin Wasilewski - fortepian, Sławomir Kurkiewicz - kontrabas, Michał Miśkiewicz - perkusja, muzycy grają od ponad 25 lat. Przez lata trio ściśle współpracowało z Tomaszem Stańko: zarówno na scenie jak i w studiu. To otworzyło im drogę do jednego z najważniejszych na świecie wydawnictw - ECM. Dla wytwórni tej zarejestrowali sześć albumów, a ostatni z nich - Arctic Riff nagrany ze znakomitym Joe’m Lovano ukazał się w czerwcu tego roku. Trio Marcina Wasilewskiego jest czterokrotnym laureatem statuetki Fryderyka. Oprócz Polski koncertują w Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Norwegii.

Adam Pierończyk



Adam Pierończyk
Adam Pierończyk · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Saksofonista jazzowy, kompozytor; jedna z czołowych postaci polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Piętnastokrotny Najlepszy Saksofonista Sopranowy według magazynu „Jazz Forum”. Początki jego kariery związane są ze środowiskiem jazzowym w Niemczech, gdzie studiował w Akademii Muzycznej w Essen. Na polskim gruncie szerokim echem odbiła się artystyczna współpraca z Leszkiem Możdżerem. Swoim innowacyjnym i wizjonerskim językiem muzycznym wyraża się w projektach solowych oraz jako lider zespołów. Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym dwie statuetki Fryderyka. Nagrywał i występował ze światową plejadą muzyków jazzowych. Wydaje m.in. dla Jazzwerkstatt Berlin, PAO Records, For Tune. Jest również aktywnym organizatorem życia muzycznego: dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Maroku (2005-2006), Sopot Jazz Festival (2011-2015), Festiwal Jazz Juniors w Krakowie (od 2019). Artysta komponuje również muzykę do spektakli teatralnych.

Marek Napiórkowski



Marek Napiórkowski
Marek Napiórkowski · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Jeden z najlepszych polskich gitarzystów jazzowych, kompozytor. Od wielu lat tytułowany Jazzowym Gitarzysty Roku w rankingu pisma „Jazz Forum”. Artysta niezwykle wszechstronny, charakteryzujący się unikatowym brzmieniem i technicznym wyrafinowaniem. Występował z czołówką polskiej sceny jazzowej m.in. z Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Henrykiem Miśkiewiczem; współpracował z Ewą Bem, Stanisławem Soyką, Anną Marią Jopek; grał ze światowymi gwiazdami jak Marcus Miller, Mike Stern, Pat Metheny czy Mino Cinelu. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy. Zasiadał w jury Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany. Jego gra utrwalona została na ponad 150 albumach z różnymi wykonawcami. Najnowsza autorska płyta artysty Hipokamp ukazała się jesienią 2019 roku.

Johnny Greenwood



Greenwood
Johnny Greenwood · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Brytyjski muzyk, kompozytor i gitarzysta zespołu Radiohead, w który odpowiada również za syntezatory i elektroniczne brzmienie. Studiował psychologię i muzykę na Oxford Brookes University, które jednak porzucił dla kariery w grupie z Thomem Yorkiem na czele. Radiohead stali się międzynarodową gwiazdą, a albumy formacji osiągnęły status multi-platyn. W swym twórczym poszukiwaniu Greenwood poznawał muzykę Messiaena i Ligetiego; sięga po fortepian czy fale Martenota. Jego kompozycje muzyki poważnej zyskały uznanie krytki. Smear napisane dla festiwalu FuseLeeds wykonywała London Sinfonietta, a zamówiony przez BBC Popcorn Superhet Receiver prawykonane zostało przez BBC Concert Orchestra. Inspiracje muzyką Krzysztofa Pendereckiego skrywane w tym utworze doprowadziły go do napisania 48 Responses to Polymorphia. Muzyka Greenwooda zabrzmiała także w filmach Paula Thomasa Andersona: Mistrzu, Wadzie ukrytej, Nici widmo oraz oscarowym Aż poleje się krew.

Skalpel



Skalpel
Skalpel · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Polski duet nu-jazzowy założony w 1998 roku. Tworzą go Marcin Cichy (znany również pod pseudonimem Meeting by Chance, producent hip-hopowy, założyciel Blend Records) oraz Igor Pudło (aka Igor Boxx, DJ i twórca muzyki elektronicznej). Muzyka dwójki DJ-ów i producentów rozbrzmiewała na falach radiowych BBC w audycji założycieli wytwórni Ninja Tune, z którą się później związali. Na przestrzeni lat brzmienie Skalpela zmieniało się, jednakże zawsze oscylowało wokół jazzu (będącego muzycznym rdzeniem ich twórczości), elektroniki, hip-hopu, ambientu. Wizytówką zespołu jest technika samplingu, będąca głównym spoiwem i elementem formotwórczym ich muzyki. Duet zdobywa uznanie zarówno za granicą jak i w kraju - zostali wyróżnieni m.in. Paszportem „Polityki” w kategorii muzyka popularna. Ich dyskografię zamyka wydany w marcu 2020 roku album Highlight.

Piotr Orzechowski



Piotr Orzechowski
Piotr Orzechowski · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Pianista, improwizator, kompozytor. Jeden z najbardziej kreatywnych i bezkompromisowych artystów młodego pokolenia. Absolwent Berklee College of Music i zwycięzca Montreux Jazz Piano Competition. Swobodnie porusza się na polu muzyki klasycznej, jazzowej i improwizowanej. Lider jazzowo awangardowego High Definition Quartet. Na albumach sygnowanych Decca Classics twórczo analizuje muzykę Krzysztofa Pendereckiego, elementy polskiego tańca czy istotę idiomu improwizacji. Występuje na całym świecie i współpracuje ze znakomitościami sceny jazzowej jak Victor Mendoza, Perico Sambeat, Randy Brecker, Avishai Cohen. Współpracował z gigantami muzyki współczesnej, jak Philip Glass czy Krzysztof Penderecki. Jako solista w repertuarze klasycznym występował m.in. z Sinfonią Varsovią, NOSPR, Polską Orkiestrą Radiową; z towarzyszeniem AUKSO zarejestrował album z napisanymi na pianino Rhodesa utworami polskich kompozytorów.

Alek Nowak



Alek Nowak
Alek Nowak · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów swojego pokolenia. Urodzony w 1979 roku w Gliwicach, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach (gdzie obecnie prowadzi zajęcia z zakresu kompozycji i instrumentacji) oraz University of Louisville. Autor kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. Ważnym źródłem inspiracji dla kompozytora są osobiste przeżycia oraz obserwacja świata podkreślane w anegdotyczno-biograficznych notkach programowych. Jego utwory były grane m.in. na Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Festiwalu Prawykonań, Festiwalu Muzyki Polskiej, a także w USA i krajach Europy (m.in. podczas 54. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu). Zamawiali i wykonywali je: London Sinfonietta, Polska Orkiestra Radiowa, Alarm Will Sound, NOSPR, AUKSO, Orkiestra Muzyki Nowej, czy Kwartet Śląski. Szczególne miejsce w twórczości artysty zajmuje opera. Do ostatnich dokonań na tym polu należy ahat-ilī - siostra bogów (libretto Olga Tokarczuk) wystawione w 2018 roku oraz Drach (libretto Szczepan Twardoch), którego premiera będzie mieć miejsce na festiwalu AUKSODRONE 2019. Ma też na koncie dwa albumy monograficzne: Fiddler’s Green (Polskie Radio Katowice) i 3X4+8 (CD Accord). W 2018 roku został laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii Muzyka poważna.

Aukso



AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy · fot. Beata Koperska


Jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Od 20 lat wizytówka Polski w świecie. Repertuar zespołu rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną. Jako cenionemu interpretatorowi twórczości kompozytorów polskich, prawykonania swych utworów powierzali m.in. Wojciech Kilar, Zbigniew Bujarski, Aleksander Lasoń, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss, czy Cezary Duchnowski. Z powodzeniem nagrywa muzykę filmową światowej sławy kompozytorów, jak np. Elliot Goldenthal, czy ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych. Specjalnością AUKSO jest strefa pogranicza - łączenie klasyki z jazzem, rockiem i alternatywą. Stąd projekty z artystami takimi jak Leszek Możdżer, Tomasz Stańko oraz współpraca z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem zwieńczona nagraniem albumu dla amerykańskiej wytwórni Nonesuch.

Marek Moś



Marek Moś
Marek Moś · fot. materiały prasowe / www.auksodrone.com


Wybitny polski dyrygent, skrzypek i kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO, a także dyrektor artystyczny festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach. Wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego. Wraz z nim występował na prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata. Ma w swym dorobku liczne albumy wydane nakładem m.in.: Nonesuch, EMI, CD Accord, Wergo. Laureat wielu nagród, m.in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu, Związku Kompozytorów Polskich; dwukrotny zdobywca Fryderyka. W 2005 roku został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, honorowy obywatel Miasta Tychy.

Paweł Romańczuk



Paweł Romańczuk
Paweł Romańczuk · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista; eksperymentator w dziedzinie budowy instrumentów muzycznych i poszukiwacz nietypowych źródeł dźwięku. Autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Jest założycielem grupy Małe Instrumenty eksplorującej nowe brzmienia przy użyciu unikalnego instrumentarium. Tworzy konstrukcje grające oraz instalacje dźwiękowe w przestrzeni miejskiej. Jego twórczość prezentowana była m.in. na Warszawskiej Jesieni oraz lubelskim Festiwalu Awangardy i Tradycji Muzycznej KODY. Prowadzi warsztaty, prezentacje oraz wykłady dla nauczycieli muzyki, dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie odkrywania nowych źródeł dźwięku, idei field recordingu oraz budowy własnych instrumentów. Organizuje wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi. Artysta zajmuje się również popularyzacją ruchu toy music; jest autorem pierwszego opracowania historii toy piano.

Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński



Jacek Hawryluk i  Bartek Chaciński
Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


HCH to duet radiowy Jacka Hawryluka i Bartka Chacińskiego. Jacek Hawryluk - muzykolog i dziennikarz muzyczny związany z Radiostacją, obecnie zaś z Polskim Radiem. Od 2012 roku wicedyrektor Programu 2 PR. Autor audycji: „Płytomania” i „Płytowy Trybunał Dwójki”. Pisze m.in. do „Gazety Wyborczej” i „Ruchu Muzycznego”. Bartek Chaciński - dziennikarz muzyczny i publicysta. Z Polskim Radiem współpracuje od 2004 roku. Szefował działowi muzycznemu „Machiny”, obecnie jest kierownikiem Działu Kultury „Polityki”. Twórca „Słowników najnowszej polszczyzny”. Panowie byli sąsiadami na antenie od 1995 roku (Rozgłośnia Harcerska / Radiostacja). Obok siebie zasiedli w 2004 roku. Przez 13 lat ich audycję „HCH” nadawała najpierw Czwórka, a następnie Trójka. W radiowej Dwójce prowadzą czwartkowe „Nokturny” i „Letnie noce”. Pojawiali się również jako duet w telewizyjnym WOKu - Wszystko o kulturze. Dla Aukso od 2016 roku przygotowują autorskie omówienia koncertów w ramach cykli: Aukso Modern, Next Wave i Polish Sounds.

Michał Mendyk



Michał Mendyk
Michał Mendyk · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Rocznik 1981. Wydawca, producent, kurator projektów muzycznych. Karierę rozpoczynał jako dziennikarz muzyczny, związany m.in. z Programem 2 Polskiego Radia, „Ruchem Muzycznym”, a także niemieckim „MusikTexte” oraz polskimi mediami masowymi. Był współzałożycielem i wieloletnim redaktorem magazynu „Glissando”. Obecnie zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem autorskiego wydawnictwa fonograficznego Bôłt Records. Jako kurator, członek komisji programowych albo konsultant merytoryczny współpracował bądź współpracuje z festiwalami muzycznymi, m.in. z warszawskim Ad Libitum, lubelskim Festiwalem Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, wrocławskim Musica Electronica Nova oraz brytyjskim Huddersfield Contemporary Music Festival. Propagator spuścizny muzycznej Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Razem z Michałem Liberą jest autorem wydanej w 2017 roku edukacyjnej książki dla dzieci M.U.ZY.K.A.

Joanna Freszel



Joanna Freszel
Joanna Freszel · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Urodzona w Warszawie śpiewaczka operowa, sopranistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Od wielu lat koncertuje w towarzystwie najlepszych polskich zespołów kameralnych i orkiestr symfonicznych. Specjalistka w interpretacji muzyki współczesnej. Wykonywała utwory Crumba, Ligetiego, Pärta, Haubenstock-Ramatiego, Mykietyna i in. Nie ogranicza się jednak do muzyki najnowszej i z powodzeniem wykonuje dzieła repertuaru barokowego, klasycznego i romantycznego. Na gruncie opery stawała na deskach teatrów w Polsce, Irlandii, Estonii, Hiszpanii i we Włoszech. Międzynarodowy wymiar kariery artystki uwidacznia się również w występach na renomowanych festiwalach (w Aix-en-Provence, Contrechamps), zagranicznych tournée (trasa koncertowa z cyklem Chantefleurs et chantefables Lutosławskiego) oraz specjalnych wykonaniach (recital Frédéric Chopin and Franz Liszt w paryskiej siedzibie UNESCO). Zdobywczyni prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach śpiewaczych zarówno polskich jak i zagranicznych. W 2017 roku uhonorowana Paszportem „Polityki”.

Jan Jakub Monowid



Jan Jakub Monowid
Jan Jakub Monowid · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Kontratenor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Członek International Opera Studio przy Opernhaus Zürich. Od lat związany z Warszawską Operą Kameralną. Artysta szczególnie wszechstronny - w swym repertuarze posiada wykonania dzieł zarówno muzyki dawnej, jak i najnowszej. Występował w dziełach mistrzów czasów baroku, klasycyzmu i romantyzmu oraz polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Krauzego, Pałłasza, Przybylskiego, M. Dobrzyńskiego. Jako wzięty śpiewak współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami i zachwycał publiczność teatrów operowych w całym kraju. Uczestniczył w nagraniach wyjątkowej serii płytowej poświęconej polskiej muzyce doby baroku - dzieł wszystkich Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień; dwukrotny zdobywca statuetki Fryderyka.

Szczepan Twardoch



Szczepan Twardoch
Szczepan Twardoch · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Śląski pisarz i publicysta. Z wykształcenia socjolog. Specjalista w dziedzinie języka i kultury śląskiej. Był redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas”; obecnie jest felietonistą „Polityki”. Autor bestsellerowych powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016) i Królestwo (2018). Interesuje się problemem tożsamościowym na wielu płaszczyznach; zarówno w publicystyce jak i książkach pochyla się nad zagadnieniem identyfikacji narodowej. Świat rzeczywisty i fantastyczny, psychologizm i realizm, historia prawdziwa i alternatywna stanowią kanwę, na której autor opiera swoją narrację. Uważany jest za jedno z objawień polskiej literatury pięknej ostatnich lat. Ceniony niezwykle przez krytykę, szerszej publiczności dał się poznać dzięki Morfinie, za którą otrzymał Paszport „Polityki”. Laureat prestiżowych nagród: Nagroda Literacka Gdynia, Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląski Wawrzyn Literacki, Nagroda Kulturalna Onetu O!Lśnienie, Nagroda Czytelników Nike i szeregu nominacji.

Ewa Biegas



Ewa Biegas
Ewa Biegas · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Sopranistka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Laureatka wielu renomowanych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, stypendystka Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Rządu Austrii, szwajcarskiej fundacji Thyl-Dürr. Wybitna interpretatorka twórczości polskich kompozytorów. Brała udział w nagraniach dla Polskiego Radia utworów I.F. Dobrzyńskiego, Nowowiejskiego, Bogusławskiego, A. Dziadka, Lutosławskiego. Występowała podczas światowej premiery Missa pro pace Kilara w St. Patrick’s Cathedral w Nowym Jorku oraz odbywała tournée po Niemczech wykonując Pasja według św. Łukasza Pendereckiego pod dyrekcją Antoniego Wita. Występowała także w Wiener Kammeroper, Teatro del Maggio we Florencji, Teatro Colón w Buenos Aires, Opéra de Montréal, Slezské divadlo Opava śpiewając w dziełach Brittena, Szymanowskiego, Dvořáka, Pendereckiego, Pucciniego. Jest dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach.

Bartłomiej Duś



Bartłomiej Duś
Bartłomiej Duś · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Saksofonista o międzynarodowej renomie. Laureat licznych prestiżowych konkursów muzycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (gdzie obecnie prowadzi klasę saksofonu), jak również Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris i Conservatoire à rayonnement régional de Versailles. Jako solista występował m.in. z NOSPR, AUKSO, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Düsseldorfer Symphoniker, Staatsorchester Rheinische Philharmonie czy Słoweńską Narodową Orkiestrą Kameralną. Współpracuje z wieloma polskimi kompozytorami nad rozwijaniem repertuaru saksofonowego, m.in. z Marcelem Chyrzyńskim, Maciejem Jabłońskim, Aleksandrem Nowakiem i Tomaszem Jakubem Opałką. W 2017 roku dokonał transkrypcji na saksofon sopranowy Koncertu na flet i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, co spotkało się z uznaniem samego twórcy. Z pianistka Magdaleną Duś współtworzy duet muzyki kameralnej i współczesnej.

Joanna Bronisławska



Joanna Bronisławska
Joanna Bronisławska · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Muzyk, animatorka kultury, pedagog. Członek zespołów The Complainer i Mołr Drammaz; związana z niezależną wytwórnią mik.musik.!. Ma na swoim koncie kilka albumów solowych oraz występów na festiwalach w Polsce i za granicą. Od 20 lat pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami - prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne. Współpracuje z instytucjami kultury i artystami z kraju i ze świata. Była kuratorem sceny dziecięcej EUgeniusz w ramach programu „Uwaga na kulturę!” z okazji inauguracji przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Jest kuratorem i pomysłodawcą Muzykodromu - miejsca stworzonego z myślą o niesystemowej edukacji muzycznej. Angażowana była również w projekty Katowice - Miasto Muzyki UNESCO oraz #Krakowice2018 Kongres Miast Kreatywnych UNESCO. Od 2017 roku prowadzi także rodzinny cykl edukacyjny AUKSO4KIDS. W 2011 i 2014 roku nominowana do tytułu Kulturysta Roku nadawanego przez Radiowy Dom Kultury (Program 3 Polskiego Radia).

Krzysztof Penderecki



Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki · fot. materiały promocyjne / auksodrone.com


Jeden z największych polskich kompozytorów, wybitna postać muzyki na skalę światową. Dyrygent i pedagog, profesor i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej lat 60. XX wieku. Od czasu wykonania jego kompozycji na Warszawskiej Jesieni w 1959 roku jedna z wiodących osobowości kształtujących polską muzykę poważną. Inspirując się dokonaniami bruityzmu, rozszerzył język muzyczny o nowe możliwości - często szokując i eksperymentując (czym przecież było De natura sonoris jeśli nie eksperymentem?). W swej awangardowej ekspansji nie zerwał jednak z muzyczną tradycją, do której nawiązywał i której składał hołd w swoich późniejszych dziełach. Stał się postacią kultową nie tylko muzyki poważnej, ale również popularnej i filmowej: po jego twórczość sięgali m.in. Stanley Kubrick, Martin Scorsese, David Lynch, Andrzej Wajda oraz Aphex Twin i Jonny Greenwood. Twórca Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Miłośnik drzew.

ar / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.