tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 5 sierpnia 2020

Wojciech Ciuraj z Walfad: tryptyk z okazji 100-lecia Powstań Śląskich

Wojciech Ciuraj jest liderem progresywnego zespołu Walfad, docenionego w kraju i za granicą. Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich nagrał trzy albumy muzyczne inspirowane tymi wydarzeniami. Gośćmi specjalnymi pierwszej części tego wydawnictwa byli Józef Skrzek i Marian Dziędziel. 19 sierpnia w 100 rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego odbędzie się premiera drugiej części projektu zatytułowana "Dwa Żywioły".

Wojciech Ciuraj
Wojciech Ciuraj · fot. materiały promocyjne


Wojciech Ciuraj jest liderem progresywnego zespołu Walfad. Mimo młodego wieku członków, skład ma już na swoim koncie cztery wysoko oceniane w kraju i zagranicą albumy. Oprócz licznych koncertów z czołówką polskiej sceny ambitnego rocka miał przyjemność występować przed Procol Harum w Spodku w 2017 roku, a także przed zespołem Marillion na ich specjalne życzenie. Zespół był również gościem specjalnym grupy Riverside na polskiej części trasy Wasteland Tour. W 2017 roku Wojciech Ciuraj zadebiutował albumem "Ballady bez romansów". Materiał ten ugruntował pozycję młodego artysty, który zaprezentował ją na minitrasie w Japonii w październiku 2019 roku.

Teraz muzyk chciałby zainteresować słuchaczy swoim nowym solowym projektem dotyczącym Powstań Śląskich.

- Z okazji setnej rocznicy Powstań Śląskich zdecydowałem się nagrać trzy albumy muzyczne inspirowane tymi wydarzeniami. Jako historyk z wykształcenia, Ślązak z urodzenia i twórca z pasji postanowiłem połączyć swoje zainteresowania w jednym wyjątkowym projekcie. Pierwsza część mojego tryptyku śląskiego zatytułowana "Iskry w Popiele" okazała się wielkim sukcesem. Promowałem ten materiał m. in podczas koncertów w Japonii, gdzie płyta doczekała się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na "Iskrach w Popiele" byli Józef Skrzek i Marian Dziędziel, który wcielił się w rolę lektora - mówi Wojciech Ciuraj.19 sierpnia odbędzie się premiera drugiej części projektu zatytułowana "Dwa Żywioły". Ponownie w nagraniach wzięli udział ważni śląscy muzycy - m. in. legenda polskiej sceny hip-hopowej Abradab (Kaliber 44), czy muzyk jazzowy Piotr Schmidt. Ciuraj eksperymentuje tu z hip-hopem, jazzem, blues-rockiem, muzyką filmową czy progrockiem. Podobnie pierwsza płyta zawierała rozwiązania właściwe dla rocka symfonicznego, a także nawiązywała do śląskiej sceny blues-rockowej.

dwa żywioły - wojciech ciuraj


Pierwszego albumu z cyklu możemy w całości posłuchać w serwisie YouTube:

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.