tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 3 sierpnia 2020
  • 7 sierpnia 2020

Plenerowe kino w ogrodzie MCK: dokument Kraina miodu

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Za nami:

W piątek, 7 sierpnia o 20.30 Miejskie Centrum Kultury zaprasza na kolejny seans w ogrodzie. Tym razem zobaczymy ceniony dokument "Kraina miodu"."Kraina miodu" (2019) w reżyserii Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova to dokumentalna produkcja, która zabiera nas do macedońskiej wioski, w której Hatidze, główna bohaterka hoduje pszczoły w tradycyjny sposób. Z tej działalności pozyskuje dochód, sprzedając miód na targu w stolicy Macedoni. Nie uprawia jednak tzw. gospodarki rabunkowej, a żyje z pszczołami w prawdziwej przyjaźni, dzieląc z nimi miód - połowę zabiera dla siebie, połowę zostawia pszczelim rodzinom jako pokarm. Swoje ule zaś umieszcza w naturalnych przestrzeniach - szczelinach skalnych, czy pniach drzew. Pszczoły odwdzięczają się jej łagodnością. Można odnieść wrażenie, że bohaterka jest prawdziwą zaklinaczką miododajnych owadów. Zupełnie inne podejście - nastawione na zysk, pozbawione wrażliwości na dobro pszczół, ma mężczyzna, który sprowadza się z liczną rodziną do wioski i zakłada własną pasiekę. Między nim a Hatidze dochodzi do konfliktu.

Ważnym wątkiem filmu jest relacja 50-letniej Macedonki ze schorowaną matką, którą się opiekuje. Podczas seansu nasze oczy nacieszą malownicze plenery północnej Macedonii, gdzie życie płynie spokojnie, zgodnie z rytmem nadawanym przez przyrodę. Niezwykłym przeżyciem jest obserwowanie z bliska świata pszczół zarejestrowanego przez kamerę w detalach.

Film zgromadził nominacje do Oscarów, Orłów, nagród Europejskiej Akademii Filmowej. Został doceniony m.in. na festiwalach Millennium Docs Against Gravity, Sundance, zdobył też nagrodę Critics’ Choice Documentary.

Kiedy? 7 sierpnia o 20.30
Gdzie? ogród Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26
Zapisy: Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy do czwartku, 6 sierpnia pod numerem tel. 32 327 02 90 lub poprzez Messenger MCK. Liczba miejsc ograniczona!

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i innych, organizatorzy proszą o przestrzeganie następujących wytycznych:
  • seans dostępny tylko dla ograniczonej liczby widzów, którzy zarezerwują wolne miejsce drogą telefoniczną lub via Messenger,
  • widzowie przez cały sens obowiązani są zakrywać usta i nos (maseczką lub przyłbica),
  • należy zachowywać dystans minimum 2 metrów od każdego z pozostałych widzów
  • przez cały sens widzowie zobowiązani są do niezmieniania zajmowanego miejsca,
  • budynek MCK jest zamknięty, nie ma więc dostępu do toalety,
  • widzowie proszeni są o zabranie ze sobą własnych koców (koce kinowe nie będą dostępne).


Udział w wydarzeniu jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu wydarzeń dostępnego tutaj.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj