Reklama

Rozrywka

  • 13 kwietnia 2012
  • 15 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 1727

Festiwal BEST: przegląd główny

Za nami:

BEST Festiwal Filmowy „Kino BESTajemnic” zagości w tyskim Novym Kinie już w najbliższy weekend. W dniach od 14 do 15 kwietnia odbędzie się pierwsza z trzech odsłon festiwalu - Przegląd Główny.

W sobotę (14 kwietnia) będzie można zobaczyć dwa filmy.

O godzinie 18.15 festiwal zainauguruje projekcja filmu „Rozstanie” - nagrodzonego Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. O irańskiej produkcji zrobiło się w ostatnich miesiącach głośno, a krytycy okrzyknęli ją nawet arcydziełem. To film wyjątkowy. Widzów ujmuje zawiłość i różnorodność wątków i motywów, dzięki czemu zamiast monotonii otrzymują olbrzymią dawkę emocji. Film opowiada o głębokim konflikcie dwóch rodzin. Podobno nie ma w nim podziału na bohaterów dobrych i złych, podobno nic w tej historii nie jest oczywiste, podobno po obejrzeniu myśli się tylko o jednym - „co ja bym zrobił na ich miejscu?”.

Drugi film festiwalu zostanie pokazany o godzinie 20.15. Grecki „Attenberg” Athiny Tsangari to symboliczna opowieść o dojrzewaniu. Jej bohaterką jest dziwaczna Marina, która czuje niechęć do kontaktów fizycznych. Lekcje wychowania seksualnego otrzymuje od swojej jedynej przyjaciółki Belli. Obraz Athiny Tsangari zwyciężył we Wrocławiu na festiwalu Nowe Horyzonty 2011, a Ariane Labed została wyróżniona za rolę Mariny nagrodą Coppa Volpi w Wenecji.

Po zakończeniu pierwszego dnia festiwalu odbędzie się After Party w Skupu Kultury. Wstęp na imprezę jest wolny.

W niedzielę (15 kwietnia) o godzinie 18.15 będzie można zobaczyć film braci Dardenne „Chłopiec na rowerze”, który jest laureatem Grand Prix festiwalu w Cannes. Film nazwany został przez krytykę „Małym wielkim arcydziełem” bo historią która opowiada jest prosta, ale dzięki reżyserskiemu talentowi belgijskich braci nabiera metafizycznego wymiaru.

O godzinie 20.15 pokazany zostanie czwarty film festiwalu, szwedzki obraz „W lepszym świecie”. Film w 2010 roku otrzymał Złoty Glob, a w 2011 Oscara, obydwie nagrody za najlepszy film nieanglojęzyczny. Na uwagę zasługują także wyśmienite kreacje aktorskie oraz rewelacyjne zdjęcia. Oryginalny tytuł filmu to Haevnen, co oznacza odwet i zemstę. Duńska niepokorna reżyserka Susanne Bier daje widzowi do myślenia, jaki sens ma przemoc i zemsta.

Między seansami, zarówno w pierwszy jak i w drugi dzień, przewidziano poczęstunek oraz wiele niespodzianek i nagród.

lik / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Nove Kino" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Nove Kino

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Nove Kino" podaj