Rozrywka

  • 29 maja 2020
  • wyświetleń: 1709

Warsztaty historii mówionej w Muzeum Miejskim

Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało warsztaty historii mówionej z dr. Marcinem Jarząbkiem pn. „Jak nauczyć się rozmawiać ze świadkami wyjątkowych przemian?". Warsztaty odbędą się w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy i będą łączyć część teoretyczną oraz praktyczną. Badania będą przeprowadzane wśród mieszkańców tyskiego Osiedla A - najstarszego osiedla tzw. Nowych Tychów.

Warsztaty muzeum miejskie


Jakie opowieści niosą ze sobą uczestnicy ważnych wydarzeń historycznych i społecznych? W jaki sposób mikroopowieści uzupełniają szerszy obraz wielkiej historii o nieznane szczegóły?

Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów historii mówionej z dr. Marcinem Jarząbkiem. Poznają korzenie tej metody i jej zastosowania. Nauczą się przygotowywać pytania badawcze i pytania do wywiadu, przećwiczą różne kanały dotarcia do rozmówców oraz zaznajomią się z regułami takiego kontaktu i najważniejszymi narzędziami pracy. Zostaną wyposażeni w niezbędną wiedzę, jak opracować zebrany materiał.

Część teoretyczną uzupełni indywidualne praktykowanie, polegające na przeprowadzeniu badań i zgromadzeniu zapisów historii mówionej wśród mieszkańców tyskiego Osiedla A - najstarszego osiedla tzw. Nowych Tychów, bo pierwszego wzniesionego po podjęciu decyzji o rozbudowie dawnej osady w 1951 roku.

Dzięki dotychczasowym działaniom wspólnie ze społecznością Osiedla, jak tym prowadzonym od 2018 roku w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy, wiemy, że to zbiorowość szczególna. Tę „wielobarwną" społeczność tworzą niejednokrotnie osoby pochodzące z różnych, dalekich zakątków Polski. Część mieszka tu od dziecka, niektórzy sprowadzili się w młodości. Za każdym razem są to jednak świadkowie wyjątkowych przemian, przez doświadczenie specyfiki czasów, przechowujący indywidualną pamięć o nich. Wielu z nich to ludzie starsi lub w sędziwym wieku, których świadectwa czasów narażone są na bezpowrotną utratę. Dlatego chcemy ocalić te historie od zapomnienia, opracować i udostępnić je szerszej grupie odbiorców. Tym samym przybliżyć nieco realia życia, nie tylko w początkach rozbudowy miasta Tychy, ale życia na pierwszym osiedlu.

Marcin Jarząbek to adiunkt w Zakładzie Antropologii Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ (2008) oraz historii w Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (2009). W 2014 roku obronił rozprawę doktorską o pamięci zbiorowej polskich i czechosłowackich weteranów I wojny światowej w latach międzywojnia. Z urodzenia i z serca Górnoślązak, który wolny czas lubi spędzać, włócząc się po górach lub po muzeach. Wśród jego zainteresowań badawczych jest społeczna i kulturowa historia Europy Środkowej między połową XIX wieku a połową XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska, I wojny światowej, weteranów wojennych oraz dziejów kolei. Szczególne miejsce zajmuje historia mówiona oraz problematyka pamięci zbiorowej i jej zastosowanie w badaniach historycznych. Temu właśnie była poświęcona wydana w 2017 roku książka „Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojnia".

Liczba uczestników: do 8 osób; uczestnicy są proszeni o przyniesienie smartfona, umożliwiającego rejestrację obrazu/dźwięku;
Data: po 20 czerwca, ustalona indywidualnie z uczestnikami;
Czas trwania: 5 godzin;
Prowadzi: dr Marcin Jarząbek;
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1;
Koszt: 15 zł;
Zapisy: Anna Kura, tel. 32 327 18 20-21, wew. 24, e-mail: a.kura@muzeum.tychy.pl

Więcej informacji na: http://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/jak-nauczyc-sie-rozmawiac-ze-swiadkami-wyjatkowych-przemian/

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj