tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 1 kwietnia 2020
  • 3 kwietnia 2020

Wernisaż wystawy malarstwa "Świat bez nas II" online!

Za nami:

Wernisaż wystawy malarstwa Romana Maciuszkiewicza "Świat bez nas II" będzie można oglądać online już 3 kwietnia o 18.00. Transmisja odbędzie się z Miejskiej Galerii Sztuki Obok.

Wystawa malarstwa Romana Maciuszkiewicza "Świat bez nas II" odbędzie się online! · fot. Galeria Sztuki Obok


Wystawa będzie przedstawiona w transmisji na żywo na facebookowym fanpage'u Teatru Małego oraz na kanale YouTube instytucji. Wszystko w piątek, 3 kwietnia o 18.00!

Pokaz malarstwa doskonale wkomponowuje się w naszą aktualną rzeczywistość, a obraz pustego, wyludnionego świata staje się namacalnym doświadczeniem każdego z nas. Wystawa w naszym nieprzewidywalnym świecie nabiera dziś zupełnie nowego przekazu.

Zaplanowany kilka miesięcy temu wybór artysty i czasu, w którym prezentowane są jego dzieła (niestety teraz tylko wirtualnie) stają się metafizyczne, prorocze w swoim znaczeniu.

Roman Maciuszkiewicz tak opisuje swoją sztukę:

Wystawa pt. „Świat bez nas II” jest refleksją nad pustką, która zawsze była w moich obrazach obecna, i którą prezentowałem, a także sam odczytywałem, jako niedopowiedzianą, tajemniczą przestrzeń, pełną różnorakich obietnic. Teraz, w miarę upływu czasu, postrzegam te pustkę jako coś nieodwracalnego, bardzo namacalnie konkretnego nie tylko wymiarze indywidualnym, ale wręcz globalnym. I chociaż przybiera, mam nadzieję, czasami atrakcyjnie malarską formę, obiecuje coraz mniej i, niestety, jest obrazem świata, który w coraz mniejszym stopniu zasługuje na naszą obecność.

Wystawa ta nie jest jednak całkowicie pesymistyczna. Dopóki istnieje sztuka, dopóty zaświadczamy o naszej obecności. I choć sztuka karleje, podobnie jak świat wokół nas, to przecież karmimy się nią, przeżywamy, czasem jej wierzymy, często z nią polemizujemy, analizujemy, akceptujemy bądź odrzucamy. To nasz wspaniały przywilej.

Tytuł wystawy jest zapożyczeniem, cytatem tytułu fascynującej książki Alana Weismana, w której autor opisuje świat, który wskutek nagłego zniknięcia, nieobecności naszego, ludzkiego gatunku, pozostał sam sobie. I ma się całkiem nieźle.

ar / tychy.info, źródło: Teatr Mały

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.