Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 6 marca 2020
  • 16 marca 2020

Odwołane: spotkanie z autorką książki „Poniemieckie" w Muzeum Miejskim

Spotkanie z cyklu „Dom jest jak człowiek” z Karoliną Kuszyk, autorką książki „Poniemieckie", które miało się odbyć 19 marca o godzinie 18.00 w Muzeum Miejskim zostało odwołane zgodnie z zarządzeniami w związku z zagrożeniem koronawirusem.

Karolina Kuszyk


"Poniemieckie" to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy. Autorka tropi wspomnienia osadników i przesiedleńców, rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń „wychowanych na poniemieckim”, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. Czy poniemieckie rzeczy są tylko wdzięcznymi gadżetami? A może obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Opowiadając o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców od powojnia po współczesność, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w specjalnej cenie oraz zdobyć autograf autorki.
Rozmowę poprowadzi Agata Berger-Połomska.
Wstęp wolny!

„Dom jest jak człowiek” to cykl zorientowany na to, co najbliższe: miejsce zamieszkania w wymiarze mikro - siedlisko, ulicę, osiedle, parafię - małą społeczność i jej codzienne życie. Gośćmi są autorzy podejmujący niepozorne, a przecież ważne etnograficznie, tematy lokalne.

Karolina Kuszyk - germanistka i polonistka, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Karen Duve, Maxa Frischa, André Kubiczka, Bernharda Schlinka i Antje Rávic Strubel. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. Regularnie współpracuje z Instytutem Goethego w Warszawie. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku.

Więcej: muzeum.tychy.pl/wydarzenie/spotkanie-z-karolina-kuszyk-autorka-ksiazki-poniemieckie-z-cyklu-dom-jest-jak-czlowiek/

ar / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.