Rozrywka

  • 5 marca 2020
  • 13 marca 2020
  • wyświetleń: 2682

Odwołane: premiera nowej książki o twórczości Karola Pokornego

14 marca o godzinie 16.00 w Muzeum Miejskim w Tychach - Starym Magistracie nie odbędzie się premiera nowej książki Marii Lipok-Bierwiaczonek. Publikacja towarzysząca wystawie prezentuje w sposób syntetyczny dorobek Karola Pokornego, kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Z piaskowca i z marmuru


Publikacja nie tylko przybliża sylwetkę i twórczość Pokornego, ale jest przede wszystkim podsumowaniem pracy badawczej Marii Lipok-Bierwiaczonek - jej poszukiwań w terenie i w archiwach, w trakcie których odnalazła m.in. dokumenty związane z działalnością firmy kamieniarskiej Pokornego.

Sygnowane przez Karola Pokornego kamienne krzyże przydrożne, zwane Bożymi Mękami, można znaleźć od Bytomia po Goczałkowice i od Gliwic po Bojszowy i Bieruń. Na tle prac innych autorów wyróżniają się starannością wykonania, urodą motywów zdobniczych i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.

Gośćmi specjalnymi premiery będą Jacek Kuczowic, autor strony http://www.przydrozne.eu i ks. Stanisław Puchała. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szymula - Dyrektor Muzeum Miejskiego w Bieruniu. Wstęp wolny!

Wystawa czasowa "Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego" trwa od 17 stycznia do 4 kwietnia w Muzeum Miejskim w Tychach - Starym Magistracie przy placu Wolności 1.

Z piaskowca i marmuru
Wystawa "Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego"


Maria Lipok-Bierwiaczonek to etnolog, dr nauk humanistycznych. Urodziła się w Mikołowie, od 1958 roku mieszka w Tychach. W latach 1985-2004 kierownik Działu Etnografii w Muzeum Śląskim w Katowicach, od 2004 do 2014 dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Autorka książek i artykułów poświęconych dziedzictwu kulturowemu Górnego Śląska, m. in.: „Przy śląskich drogach. Kapliczki i krzyże przydrożne na Górnym Śląsku” (1998), „Świat najbliższy. Szkice antropologiczne o Górnym Śląsku, tradycji i kulturze” (2008), „Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto” (2015). Współautorka dwóch monografii Tychów (1996 i 2011) oraz monografii Wilamowic (2001), Bierunia (2007), Katowic (2012), tomu „Ziemia pszczyńska” (2007), dzieła „Historia Górnego Śląska” (Gliwice 2011, wyd. niemieckie Oldenburg 2015).

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj