Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 11 lutego 2020
  • 15 lutego 2020

O domowych archiwach filmowych z Filmoteką Śląską i W. Szwiecem

Za nami:

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 15 lutego o godzinie 16.00 na spotkanie z Filmoteką Śląską "Historia zapisana na taśmie. Domowe archiwa filmowe".

O domowych archiwach filmowych z Filmoteką Śląską i W. Szwiecem


Spotkanie poświęcone fenomenowi filmów amatorskich oraz rodzinnych archiwów filmowych w regionie. Górny Śląsk to z pewnością jeden z najbardziej filmowych obszarów tej części Europy - przyciąga nie tylko profesjonalnych filmowców, ale wykształcił się tu silny niezależny ruch filmowy, związany z amatorami zgromadzonymi w klubach filmowych. To tu powstał jeden z pierwszych w kraju klub filmowy (Amatorski Klub Filmowy „Śląsk”), swoją działalność zaznaczyły łaziski klub filmowy „Nurt” oraz mikołowski „Iks” oraz filmowcy, jak Józef Kłyk czy Wojciech Wikarek. To dzięki pasji filmowców-amatorów możemy oglądać Śląsk sprzed kilku dekad, bo niejednokrotnie utrwalają miejsca, które bezpowrotnie odeszły w przeszłość. Ich dokonania gromadzi Filmoteka Śląska, działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film. Wśród zbiorów znajdują się filmy od kina celuloidowego, przez realizowane w technice wideo, aż do wykorzystujących najnowszą technologię cyfrową.

Dodatkową atrakcją będzie pokaz wybranych fragmentów krótkich filmów rodzinnych z nurtu kina domowego. Będzie też możliwość zobaczenia filmowych pamiątek ze zbiorów Filmoteki Śląskiej: przedwojennych programów filmowych, szklanych płytek reklamowych z dawnego kina działającego w „Spodku”, czy sprzętu filmowego, którym posługiwali się filmowcy-amatorzy, jak kamera, projektor 8 mm, taśmy filmowe. Gratką dla miłośników historii niewątpliwie będą urządzenia pochodzące z lat 30. ubiegłego wieku!

Wojciech Szwiec - kulturoznawca i niezależny twórca filmowy, który za swoje filmy krótkometrażowe, osadzone głównie w tematyce śląskiej, otrzymał ponad 30 nagród na festiwalach filmów niezależnych w całym kraju; autor monografii „Filmowe Południe. Kino amatorskie na Górnym Śląsku”

Adam Macura - miłośnik kina domowego, posiadający bogate zbiory filmowe

prowadzi: Andrzej Tuziak - kierownik Filmoteki Śląskiej

data: 15 lutego 2020 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Wstęp wolny

Więcej: muzeum.tychy.pl/wydarzenie/historia-zapisana-na-tasmie-domowe-archiwa-filmowe-z-cyklu-mozaika-gornoslaska/

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.