Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 16 lutego 2015
  • 1 marca 2015

Teatr konesera: 3K

Za nami:

Czy można wierzyć historii opowiedzianej przez Głupka z astmą i szpotawą stopą? To on oprowadzać będzie widzów po miasteczku, które leży u podnóża kopalni i w którym rozgrywać się będzie akcja spektaklu „Koń, kobieta i kanarek”. Sztukę będzie można zobaczyć 1 marca o godzinie 18.00 na deskach Teatru Małego.

Tytuł sztuki nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych XX w. wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków. Górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je „3K” (przypominając inne 3K: Kinder, Küche, Kirche - z niem.dzieci, kuchnia, kościół - to popularny w Niemczech i na Śląsku slogan odnoszący się do tradycyjnej roli kobiety w społeczeństwie i rodzinie).

„Koń, kobieta i kanarek” · fot. Maciej Stobierski


Realizatorzy Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk - znani z odnoszącego sukcesy „Korzeńca” - wrócili do Teatru Zagłębia, by opowiedzieć historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego Śpiewak i Brzyk tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny.  • Reżyseria: Remigiusz Brzyk - Laur Konrada - główna nagroda XVI Ogólnopolskiego Festiwalu sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” 2014
  • Dramaturgia: Tomasz Śpiewak
  • Scenografia: Remigiusz Brzyk, Iga Słupska, Szymon Szewczyk
  • Kostiumy: Iga Słupska
  • Opracowanie muzyczne: Maciej Midor
  • Obsada: Agnieszka Bieńkowska / Bezrobotna, Maria Bieńkowska / Żona Sztygara, Beata Deutschman / Żona Górnika Praworęcznego, Dorota Ignatjew / Matka Górnika, Leworęcznego, Edyta Ostojak / Córka Sztygara, Małgorzata Sadowska / Żona Lekarza, Michał Bałaga / Głupek, Aleksander Blitek / Górnik Leworęczny, Piotr Bułka / Ksiądz, Grzegorz Kwas / Stróż prawa, Zbigniew Leraczyk / Sztygar, Wojciech Leśniak / Lekarz, Tomasz Muszyński / Górnik Praworęczny, Piotr Żurawski (gościnnie) / Zięć Sztygara


Spektakl wyłącznie dla widzów od lat 16. Czas trwania: 130 minut bez przerwy. Cena biletu: 60 zł, na kartę stałego widza 42 zł, ulgowy 30 zł (uczniowie, studenci, emeryci). Rezerwacje pod numerem: (32) 227-36-16.

BM / tychy.info, źródło: Teatr Mały

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.