tychy.info

Reklama

Rozrywka

  • 13 grudnia 2017

Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na slide show (pokaz zdjęć) pod tytułem "2017" w Pasażu Kultury Andromeda. Pokazane zostaną fotografie wykonane przez członków TTF-u w kończącym się 2017 roku i pod koniec minionego roku.

Reklama

Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego · fot. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne, Beata Praszczak, Adam Światłowski, Artur Szlesinger, Dominik Gajda, Grzegorz Krzysztofik, Jakub Spodymek, Lidia Sznepka, Marcin Zimnal, Marta Poloczek, Urszula Lisińska


Slide show odbędzie się w czwartek, 14 grudnia, o godzinie 19.00 w sali projekcyjnej na piętrze Pasażu Kultury Andromeda. Kilkunastu autorów pokaże różne tematy i miejsca. Grzegorz Krzysztofik wybrał trzy serie zdjęć. - W każdej chciałem pokazać, że dzięki fotografii mam okazję być w niecodziennych miejscach, przeżyć emocje i uczestniczyć w wydarzeniach. Pierwsza seria to zdjęcia perkusistów na scenie. Druga to reportaż z próby AUKSO podczas XXII Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej. Trzecia seria to zdjęcia z próby przedstawienia teatralnego "V" Moniki Wachowicz - wyjaśnia Grzegorz Krzysztofik.

- W moich zdjęciach zawsze staram się uchwycić to co ulotne i niepowtarzalne, a fotografie to efekt mojego patrzenia na świat i otaczającą mnie rzeczywistość. - tłumaczy Lidia Sznepka.

Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego
Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego · fot. Lidia Sznepka


Magdalena Borucka również podsumowała mijający rok: - Jaki był mój 2017, fotograficzny rok? Zróżnicowany. I choć niektórzy mogą zarzucić mi brak spójności tematycznej i gatunkowej w prezentowanych na pokazie fotografiach, to właśnie ta różnorodność i ciągłe otwieranie się na nowe doświadczenia fotograficzne jest kluczem do rozwijania się w naszej pasji. Tradycyjnie już przewijają się więc u mnie tematy górsko-morskie, ale nie zabraknie zachwytu zimą i przyrodą. Pokażę też moje pierwsze spotkanie z urbexem, czyli eksploracją opuszczonych budynków.

Janusz Panejko swoje zdjęcia podzielił na trzy części. - Pierwsza opowiada o pięknym włoskim mieście Urbino, zwanym przez Włochów "bomboniera". Druga o sławnej budowli wojskowej Linia Maginota. Część trzecia pokazuje ludzi, którzy swój dom stworzyli na zacumowanych barkach.

Marcin Zimnal wybrał zdjęcia wykonane na planie teledysku "Szłabym Ja za Ciebie" zespołu Wiano, kręconego nad Jeziorem Paprocańskim, w podziemiach Andromedy i w Muzeum Miejskim, a także czarno-białe ujęcia chorzowskiego Parku Śląskiego.

Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego
Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego · fot. Marcin Zimnal


Licznie reprezentowana będzie fotografia przyrodnicza - takie ujęcie trafiło na plakat imprezy. Jakub Spodymek zdjęcie pary zauszników zatytułowane "Krople miłości" wykonał pod koniec maja, pływając tratwą po stawie w Małopolsce. - Wielokrotnie wcześniej obserwowałem i fotografowałem ten gatunek perkozów podczas ich "codziennych spraw" takich jak żerowanie, odpoczynek, toki czy wychowywanie potomstwa. Nigdy wcześniej nie widziałem samego aktu kopulacji odbywającego się wśród gęstej roślinności. Tego dnia, gdy znalazłem się w wodzie przeszukując trzcinowiska, zauważyłem parę ptaków zachowujących się inaczej niż pozostałe. Samica kładła się na wodzie z wyciągniętą do przodu szyją, w pobliżu pływającego samca. Zachowanie takie jest zachęceniem samca do kopulacji. Po kilku chwilach samiec energicznie machając skrzydłami wszedł na grzbiet samicy, a ja mogłem być świadkiem tych cudownych kilku sekund w ich życiu. Nieplanowane dopełnienie kadru stanowią zatrzymane krople wody - mówi autor zdjęcia.

Jakub Spodymek fotografią zajmuje się od 7 lat. Tematyka, której poświęca najwięcej czasu to ptaki, krajobraz, makrofotografia oraz ludzie. Od 2014 roku jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, a od września dołączył do TTF-u.

Wstęp na pokaz jest wolny. Po drodze warto zerknąć na wystawę "2017" w dolnym holu Andromedy, która czynna jest do 5 stycznia.

Partner: laboratorium fotografii cyfrowej FDI FUJIFILM Tychy.

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/282333762255947

Rok 2017 na zdjęciach Tyskiego Towarzystwa Fotogra


Tyskie Towarzystwo Fotograficzne to stowarzyszenie, skupiające zawodowych fotografów jak i amatorów. Regularnie organizuje spacery fotograficzne, pokazy zdjęć, wystawy i warsztaty. Więcej informacji o TTF-ie na http://www.ttf.tychy.pl.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.