tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 1 listopada 2012
  • 17 listopada 2012

Teatr Bagatela: "Wujaszek Wania"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Za nami:

17 listopada (sobota) W Teatrze Małym będzie można zobaczyć spektakl Antoniego Czechowa "Wujaszek Wania". Gościnnie wystąpi Teatr Bagatela z Krakowa.

Reżyser spektaklu - Waldemar Śmigasiewicz - o pracy nad spektaklem mówi: W najmniejszym stopniu nie zależało nam na lokowaniu historii Wujaszka Wani w jakimkolwiek czasie. Dlatego wciąż sięga się po utwory Czechowa, że są uniwersalne i ponadczasowe. Dajmy im takimi być. Dla mnie kluczem do tego przedstawienia jest czas, który dla człowieka nie może zniknąć bez śladu.

Bohaterowie Czechowa, tak jak my dziś, nie rozumieją do końca teraźniejszości. Nie dlatego, że jest dla nich/nas "za szybka" ale dlatego, że jest nowa. Nieoswojona. Nie wiemy w efekcie, co to wszystko znaczy, lękamy się tajemnicy. Pracę nad przedstawieniem zacząłem od postawienia takiej tezy: czas należy do duchowej kategorii człowieka. Czas, który przeżyliśmy, odkłada się w naszej duszy jako warstwa doświadczeń. W związku z tym on oddziałuje na nas w sposób bardziej rzeczywisty, niż to co dzieje się teraz. To dla mnie było bardzo istotne. Stad tyle pauz i zawieszeń. Strojeń człowieka z człowiekiem.

Czechow to także dramat rytuału. On jest tu u niego wyraźnie zachwiany, niefunkcjonujący, zawieszony. Autor wydaje się mówić, że gdyby rytuały- na przykład rytuał codzienności- zostawały zachowane, a my nie bylibyśmy nastawieni do świata anarchistycznie, to życie byłoby znośniejsze. Choć trzeba tu uściślić, że nie mówimy tu o powierzchownym traktowaniu rytuałów, ale o tym ich aspekcie, który porządkuje rzeczywistość, i który uruchamiając w człowieku pamięć emocjonalną, prowadzi w konsekwencji do jego odnowy.

W spektaklu występują: Sieriebrakow- Paweł Sanakiewicz, Helena- Urszula Grabowska, Sonia- Magdalena Walach, Maria Wojnicka- Alicja Kobielska, Wujaszek Wania- Dariusz Starczewski, Astrow- Wojciech Leonowicz, Tielegin- Marek Bogucki, Jefin- Piotr Różański.

Spektakl odbędzie się o godzinie 17.00 i 20.00. Bilety: 60 zł i 48 zł (na kartę stałego).

lik / tychy.info
źródło: Teatr Mały

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj