Rozrywka

  • 17 maja 2024
  • 25 maja 2024
  • wyświetleń: 732

Stworzymy "Zegrōdka w kastlikach", czyli ogródek przy Muzeum, pojedziemy na Daisy Days

Za nami:

Podczas tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów zostanie zainicjowany nowy cykl spotkań i działań sąsiedzkich wokół miejskiego ogrodnictwa. Mieszkańcy przygotują i będą współprowadzić ogólnodostępny i otwarty ogród społeczny. W kolejną sobotę wybiorą się do Pszczyny na Daisy Days. To nie koniec serii spotkań! Zaprasza Muzeum Miejskie!

ogródek, sadzenie, sadzonka, nasadzenia, warzywa
Ilustracja · fot. pixabay.com


  • Miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, pl. Wolności 1
  • Data: sobota 18 maja, godzina: 18:00.


Śląska nazwa „Zegrōdka w kastlikach” oznacza ogródek w drewnianych skrzynkach. Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy o idei, przebiegu i celu społecznego ogrodu, ale przede wszystkim o współdziałaniu. Zaplanujemy też, jak chcemy, aby wyglądał nasz wspólny ogród przy Muzeum.

Pomogą w tym Róża Jaros - główna specjalistka w Dziale Zieleni Miejskiej i Małej Architektury Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych, i Natalia Zdrzałek - członkini Zespołu Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Natomiast młodszych w świat miejskiego ogrodnictwa wprowadzą artystki z Fundacji Otwarta Przestrzeń Mysłowice: Marzena Paciej, Anita Rojek i Agata Szymanek, które przygotowały „zieloną” formę warsztatową.

Muzeum Miejskie zachęca do uczestnictwa mieszkanki i mieszkańców Tychów w każdym wieku, także tych najmłodszych. - Zawsze doceniamy rodzinne, przyjacielskie i międzypokoleniowe więzi. Liczymy również na członkinie i członków najbliższej, dzielnicowej i osiedlowych, społeczności ze Starych Tychów, osiedli A i B. To okazja, żeby mieć sprawczość i wpływ na ostateczny kształt okolicznej oazy zieleni - miejsca przyjemnego, bezpiecznego i dostępnego dla każdego - mówią animatorzy.

W trakcie kolejnych sześciu sobotnich spotkań (w maju, czerwcu, lipcu i wrześniu 2024 roku), będziemy inspirować się ogródkowo z biolożką, specjalistami od terenów zielonych, etnologiem, historyczką, także artystkami. Przed nami zwiedzanie, warsztaty artystyczne, tworzenie „zielonej” kapsuły czasu i piknik. Wybierzemy się do Pszczyny, znanej z ogrodów księżnej Daisy, aby podczas święta „Daisy Days” zobaczyć wystawę ogrodów pokazowych i park Muzeum Zamkowego w Pszczynie, gdzie będą czekać warsztaty „Na dworze Hochbergów” i „Wyspaceruj dzieło sztuki”. Wspólnie z Janem Gąsiorem wejdziemy w głąb Puszczy Pszczyńskiej. Spacerując z Agatą Berger-Połomską (Dział Historii Muzeum Miejskiego w Tychach) po pobliskich terenach zielonych i innych ważnych miejscach, dowiemy się o zielonej historii Ziemi Pszczyńskiej i roślinności, która dawniej porastała okolicę. Z kolei z Jakubem Skuchą (Dział Etnologii Muzeum Miejskiego w Tychach) odkryjemy nazwy i zastosowanie poszczególnych gatunków roślin. Zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem. A Natalia Sitko, muzealna edukatorka, podczas każdego ze spotkań zapewni ogrodowe aktywności dla najmłodszych. Wreszcie, wspólnie zasadzimy rośliny, by potem zaopiekować się wspólnym ogrodem. Finałem będzie wpólny piknik.

Drugie spotkanie: „Zegrōdka w kastlikach” z wizytą u księżnej Daisy - wyjazd do Pszczyny i warsztaty rodzinne / 25 maja (sobota), godz. 9.15-13.30.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Spójnik!”, który jest częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. http://www.katowicegzm2029.eu

  • Organizator: Muzeum Miejskie w Tychach
  • partner: Fundacja Otwarta Przestrzeń Mysłowice

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj