Rozrywka

  • 1 maja 2024
  • 18 maja 2024
  • wyświetleń: 881

Noc Muzeów: Olimpijskie zwiedzanie stadionów i Tyskiej Galerii Sportu z naszą olimpijką!

Za nami:

Jeden ze sportowych punktów tegorocznej tyskiej odsłony Europejskiej Nocy Muzeów to wyjątkowy spacer, podczas którego będzie okazja zwiedzić aż trzy sportowe miejsca: Arenę Lekkoatletyczną, Stadion Miejski i Tyską Galerię Sportu. Mamy rok Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, dlatego roli przewodniczki podejmie się słynna tyska lekkoatletka Lucyna Kałek - brązowa medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki.

Lucyna Kałek - brązowa medalistka olimpijska
Lucyna Kałek - brązowa medalistka olimpijska · fot. Tyska Galeria Sportu


Spacer rozpoczniemy od Areny Lekkoatletycznej, gdzie poznamy m.in. ciekawostki dotyczące konkurencji biegowych i technicznych. Następnie zwiedzimy stadion piłkarski, m.in. strefę VIP, szatnię, sektor kibiców gości oraz zaplecze techniczne. Natomiast w Tyskiej Galerii Sportu będzie można obejrzeć multimedialną wystawę stałą Sportowa strona miasta. Historia. Wydarzenia. Mistrzowie”, gdzie czekają, prezentowane w atrakcyjnej formie, historie i ciekawostki, związane z największymi sukcesami sportowców z naszego miasta, a do obejrzenia liczne pamiątki i trofea tyskich sportowców, także te związane z igrzyskami olimpijskimi.

Stadion Miejski Tychy w obecnej formie został oficjalnie otwarty 18 lipca 2015 roku. Na jego trybunach znajduje się 15 150 miejsc. Obiekt spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację piłkarskich wydarzeń na najwyższym światowym poziomie. Od 2016 roku na stadionie działa Tyska Galeria Sportu, oddział Muzeum Miejskiego w Tychach, która jest fenomenem na skalę kraju - to nadal jedyny oddział muzealny ulokowany na terenie stadionu miejskiego.

Tuż po zwiedzaniu uczestniczki i uczestnicy będą mogli wziąć udział w Wielkim Teście Wiedzy o Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Lucyna Kałek to lekkoatletka, specjalizująca się w biegach płotkarskich. Zdobyła brązowy medal olimpijski (1980) oraz tytuł mistrzyni Europy (1982). W kolekcji ma jeszcze złoto z halowych mistrzostw kontynentu (1984) oraz Uniwersjady (1979). W 1984 roku Lucyna Kałek biegała przez płotki najszybciej na świecie (czas 12,43 sek. to jej rekord życiowy), jednak na skutek bojkotu krajów komunistycznych nie mogła wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, gdzie byłaby główną kandydatką do złotego medalu. W 2021 roku, w plebiscycie na najlepszego sportowca 50-lecia GKS-u Tychy, Lucyna Kałek zajęła 3. miejsce.

  • Miejsce: Tyska Galeria Sportu
  • ul. Edukacji 7
  • Data: 18.05.2024
  • Godzina: 19:00
  • Wstęp wolny
  • Gość specjalny: Lucyna Kałek (medalistka olimpijska i mistrzyni Europy w lekkoatletyce);
  • Zapisy (liczba uczestników ograniczona): 515 717 430 (także SMSem), k.hajduk@tgs.tychy.pl.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.