tychy.info

Reklama

Rozrywka

  • 20 września 2017
  • 21 września 2017

"Mozaika Górnośląska" - nowy cykl spotkań w Muzeum Miejskim

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na inaugurację nowego cyklu historycznego "Mozaika Górnośląska".

Podczas spotkań ze znawcami regionu, naukowcami, pasjonatami różnych dziedzin poruszane będą tematy skupione wokół historii, kultury, tradycji i zwyczajów, a nade wszystko mieszkańców Górnego Śląska, ich pasji, zainteresowań i twórczości.

Dyskusje z gośćmi poprowadzi Marek Piechniczek, dziennikarz, rodowity tyszanin. Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu odbędzie się 21 września o godzinie 18.00 w Starym Magistracie (pl. Wolności 1). Będzie to spotkanie skupione wokół 12. Tyskiego Zeszytu Historycznego "Ponownie w Rzeszy. Dzienniki wojenne tyskiej policji 1939 - 1940". Gośćmi spotkania będą autor tłumaczenia i opracowania dziennika dr Grzegorz Bębnik oraz dr Mirosław Węcki, specjalizujący się w historii II wojny światowej. Wstęp na spotkanie jest wolny.

tyski zeszyt historyczny
fot. Muzeum Miejskie w Tychach


12. Tyski Zeszyt Historyczny zawiera tłumaczenie fragmentów tzw. dzienników wojennych (Kriegstagebuch), znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach, a sporządzanych przez funkcjonariuszy posterunku policji ochronnej (Schutzpolizei) w Tychach. Każdy z posterunków Schupo zobowiązany był do prowadzenia dokumentacji, tzw. dzienników wojennych, będących rodzajem luźnego rejestru aktualnych wydarzeń. W zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach najlepiej zachował się dziennik wojenny Schupo z Tychów, w znacznie mniejszym zakresie z Mikołowa, a zupełnie szczątkowo z Pszczyny.

Tyski dziennik obejmuje zapiski dokonywane od 15 września 1939 roku do 18 lutego 1940 roku - łącznie jest to 151 wpisów dziennych. Całość nie jest kompletna, wpisy urywają się 25 listopada i ponownie prowadzone są dopiero od 3 grudnia 1939 roku.

---

Tyskie Zeszyty Historyczne to seria wydawnicza Muzeum Miejskiego w Tychach, której przyświeca idea wypełniania białych plam w wiedzy społeczeństwa o historii Tychów. Zeszyty łączą perspektywę mikrohistoryczną ze starannością dokumentacji, z wykorzystaniem nowych źródeł.

Najnowszy zeszyt serii można nabyć w cenie 15 zł za egzemplarz, w obu siedzibach Muzeum Miejskiego - w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) oraz w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 9), jak również zamówić za pośrednictwem strony internetowej: www.muzeum.tychy.pl/ Wydawnictwa.

BM / tychy.info
źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj