Rozrywka

  • 18 stycznia 2023
  • 20 stycznia 2023
  • wyświetleń: 2056

Wystawa „Stanisław Mazuś. Mniej znany”. Malarz związany z Tychami

Za nami:

Oprowadzanie po wystawie będzie podróżą w świat wyobrażeń Stanisława Mazusia, artysty związanego od 1968 roku z Tychami, znanego przede wszystkim z twórczości malarskiej, ale nie tylko… Przewodnikiem będzie dr Patryk Oczko, kurator wystawy.

Mazuś


Wystawa łączy teraźniejszość z przeszłością - prezentuje najnowsze, nieeksponowane jeszcze obrazy artysty z lat 2018-2022 oraz wybór prac zgromadzonych w zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach, które reprezentują całokształt jego twórczości.

Podróż w świat wyobrażeń Stanisława Mazusia rozpoczniemy od tu i teraz - w pełni ukształtowanej charakterystycznej stylistyki przepojonej niezwykłą wrażliwością na otaczający świat. Odzwierciedlają ją martwe natury, stanowiące częstokroć odniesienia do kondycji współczesnego człowieka oraz pejzaże, w których przyroda zdecydowanie dominuje nad śladami ludzkiej bytności. Niejednokrotnie w przestrzeń kompozycji wkracza sam artysta, czyniąc to jednak w sposób niezwykle subtelny, czym podkreśla swą wierność i oddanie naturze. Dalej wnikniemy w przestrzeń „muzealną” - dominują tu pejzaże - głównie tyskie i z Tychami związane - powstałe m.in. na specjalne zamówienia władz miasta oraz podczas plenerów.

Na koniec dotrzemy do rozdziału dawno przez artystę zamkniętego, lecz niezwykle interesującego - w świat grafiki warsztatowej. Powstałe w latach 1966-1970 prace opisują rzeczywistość zarówno w sposób dosłowny jak i symboliczny, odwołując się do realiów społeczno-politycznych, co szczególnie uwidacznia się w apokaliptycznych kompozycjach z cyklu „Kara”.

Stanisław Mazuś urodził się 7 listopada 1940 roku w Lublinie. W latach 1961-1967 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 roku zamieszkał w Tychach. Zajmował się grafiką warsztatową, użytkową oraz malarstwem, które stanowiło i do dziś stanowi najważniejszy nurt jego twórczości. Był aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska twórczego oraz szeroko pojętej promocji sztuki. Inicjował i współtworzył liczne wydarzenia artystyczne oraz plenery, m.in. „Impresje Mikołowskie” i „Beskidzkie Integracje Sztuki”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014) oraz Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2019).  • czas trwania wystawy: 4 listopada 2022-25 lutego 2023
  • miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
  • wstęp wolny


Wystawa czynna:

  • wtorek, środa: 9.00-15.00
  • czwartek, piątek, sobota: 10.00-19.00.


Mazuś

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj